Disney, Sony i Warner Bros z sankcjami wobec Rosji po inwazji na Ukrainę

Kinowi giganci Disney, Sony Pictures i Warner Bros wprowadzili własne sankcje względem Rosji.

Disney, Sony i WarnerMedia odwołują premiery filmowe w Rosji

Od niespełna tygodnia trwa wojna między Rosją i Ukrainą. Rosyjskie wojska najechały sąsiadujący z nimi kraj w 8 lat po zbrojnym anektowaniu Krymu, który Ukraina otrzymała od Rosji w czasach Zimnej Wojny. Coraz większa liczba podmiotów dołącza się do sankcji przeciwko Rosji, aby wymusić na Władimirze Putinie powstrzymanie się od działań wojennych. Do sporego już grona dołączają kinowi giganci Disney, Sony i Warner Bros.

28 lutego (Reuters) – Hollywoodzkie studia Disney, Warner Bros. i Sony Pictures Entertainment poinformowały, że wstrzymają premiery kinowe nadchodzących filmów w Rosji w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę i postępujący kryzys humanitarny.

Walt Disney Co (DIS.N) poinformował w poniedziałek, że wstrzymuje wydawanie filmów kinowych w Rosji, poczynając od nadchodzącego wydania Pixar Animation Studios, „Turning Red”. WarnerMedia poinformowało, że w ciągu kilku godzin wstrzyma publikację „Batmana” w Rosji w tym tygodniu.

Podejmiemy przyszłe decyzje biznesowe w oparciu o zmieniającą się sytuację (…) W międzyczasie, biorąc pod uwagę skalę narastającego kryzysu uchodźczego, współpracujemy z naszymi partnerami z organizacji pozarządowych, aby zapewnić pilną pomoc i inną pomoc humanitarną.

oświadczenie Disney

Z kolei rzecznik Sony Pictures Entertainment w oświadczeniu przesłanym pocztą elektroniczną do Reuters poinformowało, że wstrzymują plany premierowe w Rosji, w tym nadchodzącą premierę filmu Morbius.

W ciągu weekendu Ukraińska Akademia Filmowa stworzyła petycję internetową, która wzywała do międzynarodowego bojkotu rosyjskiego kina i rosyjskiego przemysłu filmowego po inwazji. Rosja jest znaczącym rynkiem dla Hollywood, z 601 milionami dolarów w kasach w 2021 roku, czyli około 2,8% światowej sprzedaży biletów, która według Comscore wyniosła 21,4 miliarda dolarów za cały 2021 rok.

Na światową premierę ma trafić kilka dużych tytułów: „Batman”, którego premiera zaplanowana jest na 3 marca w Rosji w ramach ogólnoświatowej premiery, oraz „Sonic the Hedgehog 2” wytwórni Paramount Pictures, który zadebiutuje na całym świecie 8 kwietnia.

WarnerMedia zapowiedział, że będzie nadal monitorować sytuację, ponieważ oczekuje „szybkiego i pokojowego rozwiązania tej tragedii”.

Źródło: Reuters