Dziś mija 20 rocznica premiery Diablo 2

Dokładnie 20 lat temu odbyła się światowa premiera jednej z najbardziej kultowych gier wszech czasów, Diablo 2.

vicarious visions przejęte przez Blizzarda

W dniu 29 czerwca 2000 roku cały świat oszalał na punkcie drugiej odsłony Diablo. Franczyza od samego początku cieszyła się ogromną popularnością, co tylko potęgowało ciekawość fanów.

Druga część opowiedziała kontynuację z zakończenia pierwszej, w której to książę Aidan po pokonaniu Diablo wbił sobie w głowę kamień duszy demona mając nadzieję, że będzie w stanie go kontrolować. Ostatecznie plany bohatera spełzły na niczym, a demon opanował jego umysł i ciało. Od tej pory jako Mroczny Wędrowiec zmierzał cały czas na wschód by pojednać się ze swoimi dwoma braćmi, Mefisto i Baalem.

Historia ta od samego początku mnie przyciągała, ale dopiero w grudniu 2000 roku moi rodzicie kupili mi pierwszy komputer, na którym to właśnie Diablo 2 było również pierwszą grą jaka została zainstalowana. Mam kilku braci, z każdym niemalże od razu rozpocząłem wspólną rozgrywkę bo zależało nam na tym aby poznać całą historię. Nie kupowaliśmy w tamtym czasie żadnych czasopism o grach, a internet impulsowy był tak drogi, że moich rodziców w tym czasie nie było stać na założenie go. I miało to w sobie jakąś magię. Mimo, że w sieci były już gazety, w których opisywano wszystkie misje z gry, każdy z nas chciał poznać ją samodzielnie. Pozostało nam to do dnia dzisiejszego. I być może właśnie dlatego jestem w takim szoku, że niektórzy gracze wolą obejrzeć jak streamer przechodzi grę zamiast zrobić to samemu.

Diablo przez ostatnie dekady bardzo mocno się zmieniło. Premiera Diablo 3 okazała się być strzałem w dziesiątkę. Do tej pory nie przebito jego rekordu sprzedaży w ciągu pierwszych 24 godzinach na platformie PC. Ale graczy podzielił sposób w jaki nowa część była skonstruowana. Gra stworzona z myślą o rynku chińskim była bardzo kolorowa, posiadała ogromne miecze i masę efektów, które przez zagorzałych fanów Diablo i Diablo 2 zostały uznane za profanację.

Aktualnie powstają dwie nowe produkcje w świecie Diablo: Diablo Immortal oraz Diablo 4. Dodatkowo jeśli wierzyć Nickowi van Dyk, byłemu już prezesowi Activision włodarze studia pracują już nad serialem Diablo, który pojawi się na platformie Netflix. Aktualnie czekamy również na prezentację aktywności związaną z rocznicą gry, a którą zapowiedział Community Development Lead franczyzy Diablo

Diablo mimo kilku wpadek jest drugim w Polsce tak popularnym tytułem Blizzarda. Pierwszym jest rzecz jasna World of Warcraft, a wyniki oglądalności i aktywności fanów tylko potwierdzają te wnioski.