Izual – Upadek zaufanego porucznika Tyraela z Diablo 2

Izual to jedna z ważnych postaci uniwersum Diablo. I mimo, że pojawia się na tak krótko warto poznać historię upadku porucznika Tyraela z Diablo 2.

upadły porucznik tyraela - izual

Zastępy aniołów od eonów walczyły z demonicznymi hordami. Tak jak i w naszych realiach tak i anielskich istniała struktura władzy, w której Archaniołowie posiadali pod sobą poruczników, którzy następnie prowadzili oddziały aniołów na wojnę. Izual był jednym z poruczników Tyraela, którego w grze musieliśmy pokonać aż dwukrotnie. To więcej niż wielu Pierwotnych Złych…

Przedstawienie historii

https://vignette.wikia.nocookie.net/diablo/images/d/db/Izual-BoT.jpg/revision/latest?cb=20131231041408
Izual – Ilustracja z Księgi Tyraela

Tyrael był głupcem, że mi zaufał.

Widzisz, to właśnie ja powiedziałem Diablo i jego braciom o Kamieniach Dusz i o tym, jak je splugawić.
To ja pomogłem Mrocznej Trójcy powrócić do waszego świata!

Planu, który tak dawno rozpoczęliśmy, nie może powstrzymać żaden śmiertelnik. Piekło jest tuż tuż i niedługo rozleje się po waszym świecie niczym wielka fala krwi i koszmaru.

Ciebie i cały twój gatunek czeka zguba.


Czytając ten uwielbiany przez wielu graczy Diablo 2 klimatyczny monolog, można zastanawiać się jak to się stało, że niegdyś jeden z najbardziej światłych Aniołów stał się istotą tak niegodną? Izual znany był jako jeden z Bohaterów Niebios.

Gdy toczyła się Piąta Bitwa o Diamentowe Wrota, a zjednoczone siły Piekła napierały na zastępy Anielskie będąc bardzo blisko ostatecznej wygranej do walki przystąpił oddział dowodzony przez Izuala. On i jego podwładni dokonali bohaterskiej szarży, siejąc wątpliwości w zepsutych sercach Mrocznej Trójcy. Izual dostrzegł słaby punkt Władców Piekła – nie potrafili oni dojść do zgody. Chaotyczne hordy plugawych demonów były spychane przez dużo mniejszy lecz perfekcyjnie zorganizowany oddział. Na czele oddziału stał właśnie Izual, dzierżący swe Anielskie Runiczne Ostrze „Azurewrath – Błękitny Gniew”. To on swymi atakami siał największe spustoszenie i ostatecznie zmusił siły Piekła do odwrotu.

Izual stał się bohaterem – odparł atak jakiego jeszcze nigdy nie doświadczyły Niebiosa Nawet wyszkolony i przywołany do tej walki demon Draorm władający mieczem „Heroldem Wojny”, nie pomógł przechylić szali zwycięstwa.

Dzierżony przez demona Draorma podczas Piątej Bitwy o Diamentowe Wrota.


Jednak czy Niebiosa były bezpieczne? – Nie..

W Piekle miała powstać nowa, potężniejsza broń. Nazywana była jako ostateczna – zdolna do zniszczenia każdej istoty. Do jej stworzenia zamierzano użyć potęgi Kowadła Zniszczenia. Gdy ta informacja dotarła do Niebios – Izual zaczął formować swój oddział. Jednak Tyrael nie był przekonany. Wyczuwał, że coś jest nie w porządku. Wyraził wolę, aby Izual zaniechał ataku na Piekielną Kuźnię… Ale ten nie posłuchał… Oddział Izuala poprowadził atak, lecz…bez wsparcia Armii Niebios skazani byli na porażkę. Mimo wszystko heroiczny czyn Izuala zniwelował możliwość stworzenia potężnej broni… „Shadowfang – Kieł Cienia” stał się tylko nędzną namiastką tego, czym miał się ostatecznie stać. A może tak właśnie miało być? Nie wiadomo, czy „Kieł Cienia” faktycznie mógł być aż tak potężny, czy też wieść o jego powstaniu miała być jedynie pułapką w którą wpadł Izual. Ciało Izuala zostało rozszarpane, a jego dusza torturowana, wypaczana i zmuszona do ujawnienia sekretów Królestwa Niebios.

https://vignette.wikia.nocookie.net/diablo/images/b/be/FallofIzual.jpg/revision/latest?cb=20120625101718
Ilustracja autorstwa Chrisa Metzena ukazująca upadek Izuala – zamieszczona była w instrukcji obsługi do Diablo 1.

Następnie z Otchłani została wezwana „Skorupa Demona” przeklęte ciało dawno zapomnianej istoty, której duch nigdy do niego nie powrócił. Izual został wygnany na Równinę Rozpaczy i w swej nowej formie był jedynie oszalałym stworzeniem… „Czymś” czemu ani Niebo, ani Piekło nie mogło zaufać. Tyrael poprosił o uwolnienie Izuala od męki w trakcie fabuły Diablo 2. Tak się stało, lecz… Na jaw wyszła zdrada Izuala, oraz fakt wydania tajemnicy Kamieni Dusz dla Mrocznej Trójcy… Ten fakt miał ogromny wpływ na dalszą historię. Lecz skupmy się na postaci Anioła 20 lat później, podczas inwazji Najwyższego Zła na Niebiosa Itherael wspomniał, że w Kryształowym Łuku anioły powinny się odrodzić lub powinien nadejść nowy anioł będący następcą poprzedniego. W przypadku Izuala nic takiego się nie stało… Okazało się, że jego udręczony duch nadal istniał i ponownie został wezwany do ciała przeklętej Istoty…

I tym razem ponownie został pokonany.

https://www.mobygames.com/images/promo/l/288694-diablo-ii-render.png
Izual uwięziony w ciele bestii

„Azurewrath”
„Błekitny/Lazurowy Gniew”

Ostrze „Błękitny Gniew” można zdobyć w Diablo 2 i jest to „Fazowe Ostrze’. Jest to dosyć ciekawe, gdyż fabularnie miecz nazywany jest „Runicznym Ostrzem. W Diablo 2 występują „Słowa Runiczne” oraz „Runiczne Miecze”, Blizzard jednak zdecydował się na „Fazowe Ostrze”

Błękitny Gniew – Fazowe Ostrze
Obrażenia Jednorącz: (102-114)-(115-129)
Wymagany Poziom: 85
Wymagana Siła: 25
Wymagana Zręczność: 136
+230-270% Zwiększone Obrażenia
+30% Zwiększona Szybkość Ataku
Dodaje 250-500 Obrażenia od Magii
Dodaje 250-500 Obrażeń od Zimna przez 10 sekund
+1 do Wszystkich Umiejętności
+5-10 do Wszystkich Punktów Atrybutów
Poziom 10-13 Zaklęcia Sanktuarium Podczas Noszenia
Przedmiot Niezniszczalny
+3 do Promienia Światła
Przedmiot tylko dla postaci ladderowych
Patch 1.10 i późniejsze


W Diablo 3 nazwa przedmiotu została przetłumaczona nieco inaczej i Azurewrath odnajdziemy tutaj jako „Lazurowy Gniew/Ostrze”. Jest to miecz jednoręczny.

Lazurowy Gniew – Miecz Jednoręczny
242,2 Obrażenia na sekundę
104-242 pkt. obrażeń
1,40 ataku na sekundę

Podstawowe statystyki:
+[981 – 1199]-[1175 – 1490] obrażeń od zimna
Umiejętności zimna zadają [15 – 20]% więcej obrażeń

Dodatkowe statystyki:
[20,0 – 25,0]% szans na zamrożenie przy trafieniu
Nieumarli wrogowie oraz demony w promieniu 25 metrów otrzymują obrażenia od mocy świętej równe 565% obrażeń od broni na sekundę i raz na jakiś czas zostają podbici w powietrze. [500 – 650]%
+2 losowe magiczne właściwości

Przed swoim upadkiem, Izual dzierżył runiczne ostrze nazywane Lazurowym Gniewem, które zostało pobłogosławione przez Pieśń Łuku i służyło za instrument prawości.

Pomniejsze ciekawostki

  • W Diablo 1 historia Izuala opisana jest w instrukcji obsługi.
  • W Diablo 2 Izual jest bossem w 4 akcie i wykonanie zadania zabicia go gwarantuje naszej postaci 2 punkty umiejętności od Tyraela. Nie jest to zadanie obowiązkowe.
  • W Diablo 3 Izual jest bossem w 4 akcie i jego zabicie jest wymagane, aby osiągnąć kolejny etap fabuły.
  • Martwy Izual pozostawia schemat na „Pasterski Kostur”
  • Model Izuala wykorzystany jest również w przypadku strażnika Szczeliny o imieniu „Uścisk Mrozu”.

Zakończenie

Mam nadzieję, że podobała Wam się opowieść o Izualu, oraz jego upadku. Dajcie znać jeśli interesuje Was więcej opowieści tego rodzaju 🙂