Diablo 4 z mikropłatnościami w grze

Diablo 4, które w zeszłym roku zostało zaprezentowane na BlizzCon 2019 nie ma jeszcze sprecyzowanego modelu biznesowego gry, ale wiemy już, że doczekamy się płatnych dodatków w grze.

diablo 4 z mikropłatnościami

Diablo 4 jest we wczesnej fazie projektowania. Deweloperzy, którzy pracują nad grą prezentują co kwartał aktualizację informacyjną w odniesieniu do gry. Również jak informuje szef franczyzy, Rod Fergusson, Diablo 4 dewelopowane jest bez większych opóźnień.

Zaprezentowane dotąd informacje nie są jednak w tak zaawansowanym stadium jakby chcieli tego fani, ale trzeba być świadomym, że na grę poczekamy dobre kilka lat.

Model biznesowy Diablo 4

Tymczasem na łamach LinkedIn Chris Paulson, który pełni rolę Commercial Leadera, zamieścił ogłoszenie w którym poszukuje osoby, która będzie odpowiedzialna za cały model biznesowy Diablo 4. Oznacza to, że deweloperzy skupiają się aktualnie na projektowaniu gry z pominięciem usług mikrotransakcji. Te jednak z pewnością pojawią się w grze, ponieważ nowy dyrektor ds. performance Diablo 4 będzie musiał wdrożyć mechanizm monetyzacji gry po jej premierze.

Wśród najważniejszych zadań nowego dyrektora będą:

  • Obsługa po-premierowych usług w Diablo 4 obejmujących pozyskiwanie, utrzymanie i monetyzację gry
  • Zdefiniowanie, koordynowanie i egzekwowanie aktywności w grze i poza nią (np. ceny i promocje), proponowanie funkcji poprawiających zaangażowanie, utrzymanie oraz monetyzację gry.
  • Stworzenie, utrzymanie i optymalizacja długofalowego etycznego modelu monetyzacji franczyzy.

Szczegółową ofertę możecie przejrzeć na oficjalnej stronie karier Blizzarda.

Mikropłatności w grach Diablo

Mikropłatności mogą okazać się kluczem do sukcesu produkcji w długofalowej strategii utrzymania gry. Diablo 4 potrzebuje mikrotransakcji, które nie dadzą żadnej zasadniczej przewagi nad innymi, ale które pozwolą graczom na modyfikowanie swojego gearu aby stać się jeszcze bardziej unikalnym. O swoich wnioskach na ten temat pisałem w poniższym artykule.

Dodatko warto napomknąć, że Diablo 4 już teraz posiada możliwości itemizacji wierzchowców oraz ich wyglądu. W ostatnim podsumowaniu kwartalnym deweloperzy napisali o możliwości „upiększania” wierzchowców dodatkowymi trofeami za ukończenie określonych rzadkich zadań.

Blizzard niestety nie sprecyzował jeszcze jakie mikrotransakcje mogłyby pojawić się w grze. Jest jednak pewne, że aby utrzymać się na rynku przez wiele kolejnych lat, gra będzie musiała je posiadać.