Jak ewoluował wygląd Diablo, Pana Grozy w kolejnych odsłonach serii

Wygląd Pana Grozy zmieniał się na przestrzeni lat wielokrotnie. Dzisiaj zapraszam Was do artykułu w którym przedstawię ewolucję głównego antagonisty, oraz opiszę kilka ciekawostek związanych z tym faktem.

jak zmieniał się wizerunek Diablo

Diablo 1

Pierwszy projekt

Kiedy gra znajdowała się jeszcze w fazie tworzenia, a główny zły nie został jeszcze ostatecznie zaprojektowany – wydany został pierwszy trailer Diablo 1. Zawarty był on na płycie Warcrafta 2. Model Diablo jest łudząco podobny do Sargerasa ze świata Warcrafta.

Pierwszy projekt wyglądu Diablo

Pre-Release

Ekipa twórców szybko jednak zmieniła aparycję Diablo, czyniąc go bardziej groźnym, umięśnionym i strasznym. Ten wizerunek pozostał z Panem Grozy aż do premiery gry.

Diablo na materiałach promujących Pre-Release Demo

Oficjalne wydanie Diablo 1

Wizerunek Diablo na pudełku z grą

Diablo na ekranie startowym po włożeniu płyty CD z grą

Diablo we własnej osobie podczas walki w grze.

Usunięta scena z Diablo 1

Pierwotnie w grze miało pojawić się zadanie „Map of the Stars”. Polegało ono na zabiciu Diablo, nim konstelacja widoczna na mapie osiągnie swoje ostateczne położenie – co było równoznaczne z tym, iż Diablo stanie się niepokonany. Ostatecznie quest nie znalazł się w grze, lecz w plikach gry pozostał filmik. Tak prezentuje się Diablo, który zyskał ostateczną potęgę.

Diablo staje się niepokonany,

Diablo w siedzibie Blizzarda

Oczywiście, aby stworzyć wygląd Pana Grozy twórcy gry musieli się czymś inspirować. A co jest lepszego niż ogromna figura Pana Grozy we własnej osobie? Ową statuę można zobaczyć w siedzibie firmy Blizzard i prezentuje się ona następująco. Prawda, że fantastyczna?

Ogromna figura Diablo w siedzibie firmy Blizzard

Twórcy Diablo 1 pozują do zdjęcia wraz z figurą Diablo

Mroczny wędrowiec

Diablo 1

Każda gra ma swoje zakończenie, nie inaczej jest w przypadku Diablo 1. W tym przypadku mamy do czynienia z tzw. Mrocznym Wędrowcem. Kiedy Aidan zabija Diablo postanawia uwięzić demona w sobie, później wyrusza na Wschód, by wypełnić swe mroczne przeznaczenie…

Zakończenie Diablo 1 w którym widzimy Mrocznego Wędrowca po raz pierwszy.

Trailer Diablo 2

Mamy rok 1998, odbywają się bardzo popularne targi E3. To tutaj pierwszy raz widzimy trailer na którym poznajemy dalsze losy Mrocznego Wędrowca. Na szybkiej stopklatce można dostrzec jego twarz.

Twarz Mrocznego Wędrowca z trailera pokazanego na E3

Projektowanie wyglądu Diablo w Diablo 2

Podczas, gdy Mroczny Wędrowiec fabularnie wyruszył w swoja podróż na Wschód, twórcy gry prężnie pracowali nad kontynuacją. W sieci można znaleźć wiele unikalnych projektów i szkiców – a jak wygląda to krok po kroku?

Oficjalny rysunek koncepcyjny

Oficjalny kolorowy projekt postaci
z krótkim opisem

Rzeźba poglądowa wykonana
na podstawie rysunków

Model 3D Diablo bez tekstur
w oprogramowaniu do modelowania.

Gotowy model 3D, który następnie przeniesiono do gry w formie „sprite”

Powrót Mrocznego Wędrowca

Jak już wiemy osnową fabuły Diablo 2 była podróż Mrocznego Wędrowca na Wschód. Nic więc dziwnego, że również pudełko nawiązywało do tego motywu nie zdradzając graczom wyglądu Pana Grozy..

Wizja Mrocznego Wędrowca na pudełku

Taka oto wizualizacja mrocznego wędrowca pojawiała się na pudełku z podstawową wersją gry Diablo 2

Mroczny wędrowiec w grze

Cinematic na początek Aktu 2

Mroczny Wędrowiec zdradza swoją tożsamość

Cinematic na początek Aktu 3

Mroczny Wędrowiec traci resztki swego człowieczeństwa

Mroczny Wędrowiec w grze

Gracz spotyka Mrocznego Wędrowca na początku eksploracji Aktu 3. Postać ta jednak wzbudza wiele dyskusji i obecnie najpopularniejsza teoria głosi iż nie jest to faktyczny Mroczny Wędrowiec, a jedynie jego projekcja mająca powstrzymać naszego bohatera.

Mroczny Wędrowiec

Powrót Diablo

Czym jednak by była gra Diablo bez obecności Diablo? Wcześniej zaprezentowałem Wam proces twórczy, teraz rzucimy okiem na to jak wyglądał Diablo na materiałach promocyjnych oraz wewnątrz samej gry.

Tapeta promujące Diablo 2

Projekt Diablo z tej tapety odbiega nieco od jego ostatecznego wyglądu w grze.

Tapeta z Diablo w jego Sanktuarium Chaosu

Ta grafika zdecydowanie lepiej oddaje wygląd Diablo.
Tutaj widzimy Pana Grozy w jego Sanktuarium Chaosu

Cinematic na początek Aktu 3

Aidan ostatecznie traci swoją ludzką postać. Mroczna Trójca zjednoczyła się i na świat powrócić może nareszcie Diablo w całej swej okazałości. Na świetnym cinematicu widzimy jego przejście przez Piekielne Wrota.

„Diablo, niech Twa Groza powróci!”

Diablo w grze

Diablo atakuje kręgiem ognia w swoim klasycznym „operowym” stylu. Wiele osób narzekało wtedy, że jego wizerunek zmienił się na niekorzyść i odbiegał od tego, co prezentowały arty. Powszechnie uważano, że wygląda jak „czerwony Dinozaur” i biega jak pies. Mimo wszystko przez wielu fanów został uznany za najlepszą wersję Diablo jaka istniała.

Ostateczny pojedynek z Diablo w Diablo 2

Diablo pokonany, lecz nie zapomniany

Gracze w końcu pokonali Diablo, a później udali się w pościg za Baalem. Fabuła gry zamknęła się, lecz Diablo pojawiał się czasem na artach, a nawet na okładce książki. Fanów czekało teraz długie czekanie na Diablo 3.

Diablo: Archiwum

Ulubiona wersja Diablo wielu graczy. Taka grafika zdobiła
wydanie książki „Diablo: Archiwum”

Worldwide Invitational 2008

Wiele lat czekania, plotek, domysłów i teorii. Blizzard wybiera się na targi Worldwide Invitational, a przy okazji wypuszcza grafikę promocyjną swoich paneli. W tle trwa zabawa z graczami gdzie z zamarzniętego tła każdego dnia wyłaniają się pewne symbole i tajemnicza postać… To wydarzenie premierowe jest tematem na inną historię, natomiast naszą uwagę przykuje Diablo na grafice promocyjnej, który zdaje się trzyma w ręce płomień układający się w cyferkę 3. Dalsze wydarzenia z tamtego dnia potwierdziły domysły. Diablo 3 nadchodzi.

Wzbudzająca wiele dyskusji grafika promująca Worldwide Invitational.

Diablo z trailera Diablo 3

Po wielu latach oczekiwania zapowiedziano Diablo 3, a pierwszy wizerunek Diablo zapowiadał się obiecująco, acz osobliwie. Wielu fanów dyskutowało wtedy o domniemanych trzech głowach Demona.

Diablo powraca po wielu latach nieobecności.

Kontrowersyjny model

Po zaprezentowaniu trailera, oraz dema rozgrywki przyszła kolej na panele dyskusyjne. Podczas nich Blizzard zademonstrował wiele artworków, oraz modeli przeciwników. przy okazji ogłoszono, że „bestia” którą wszyscy uznali za Diablo wygląda w następujący sposób. Uczestnicy i obserwatorzy byli dosyć mocno zakłopotani. Wszyscy doszli do wniosku, że pokazane monstrum nie może być Diablo, ponieważ wygląda kobieco.

Model 3D który zaprezentowano jako „Model Bestii”. Wielu graczy uznało, że jednak nie jest to Diablo, a temat szybko zapomniano…

Artwork z gazet

W sieci, oraz w prasie pojawiały się kolejne artworki, tym razem gracze nie mieli wątpliwości, że przedstawiają one Diablo. Prezentowany poniżej często był wykorzystywany w artykułach na temat gry, oraz jako okładka gazet ze świata gier.

Jeden z najbardziej znanych artów przedstawiających Diablo

Okładka gry

Ujawniono przy okazji, tak jak w przypadku poprzednich części artwork, który ozdobi pudełko z grą.

Diablo spogląda prosto na gracza.

Wydarzenie premierowe

Kiedy do premiery gry zostały dosłownie dni, opublikowano wydarzenie premierowe „Heroes rise, darkness falls (pl. Gdy zapada ciemność, rodzą się bohaterowie). Jednym z głównych punktów kulminacyjnych wydarzenia była premiera filmu animowanego „Wrath”. Film opowiadał bardzo odległą w czasie historię, a sam Pan Grozy powrócił do swoich „korzeni” wyglądem przypominając tego, znanego z pierwszych trailerów jeszcze przed powstaniem „jedynki”.

Diablo w filmie animowanym powrócił do swoich korzeni pod względem wyglądu.

Diablo 3

W samej grze wiele wątków było niejasnych, a gracze czekali z ujrzeniem Diablo w zasadzie do ostatniego aktu gry. Do tego momentu wszyscy emocjonują się fabułą, zastanawiając się w jaki sposób Diablo powrócił po raz kolejny… W tym momencie dowiadujemy się o fakcie, który z pewnością rozczarował tysiące fanów na całym świecie. To Lea jest nosicielem Diablo w sobie, a ten przy pomocy zdradzieckiej Adrii przejmuje nad ciałem Lei pełną kontrolę. Diablo staje się kobietą.

Lea

Diablo w ciele Lei przed zdemaskowaniem przez Imperiusa

Nowy wizerunek Diablo

Nowy wygląd Diablo kompletnie zrywa z tradycją i tworzy nowy kanon – Diablo jako Najwyższe Zło. W tej formie Diablo posiada cechy wyraźnie odziedziczone po ciele, które opanował. Możemy zauważyć zarys piersi, wąską talię, szerokie biodra.

Diablo jako Najwyższe Zło – Dzięki mocy Czarnego Kamienia Dusz wchłonął potęgę wielu pokonanych Władców Piekła.

Cinematic na początek Aktu 4

Diablo przeprowadza bezpośredni szturm na Niebiosa.

Diablo w Diablo 3

Model Diablo wewnątrz gry.

Diablo jako „zwierzak”

Z okazji Blizzconu 2016, każda osoba która kupiła prawdziwy, lub wirtualny bilet na BlizzCon, otrzymywała zwierzaka Diablo do Diablo 3

Zwierzak Diablo

Darkening of Tristram

Diablo pojawia się również po raz kolejny w wydarzeniu „Darkening of Tristram” (pl. Ciemność nad Tristram). Jest to coroczne wydarzenie, które nawiązuje swoją konstrukcją do Diablo 1.

Diablo podczas wydarzenia Darkening of Tristram

Groza nie umiera

Księga Caina

Tak jak w przypadku poprzednich części gry – fabuła zostaje zamknięta, lecz legenda Diablo trwa nadal. Wizerunek Diablo możemy oglądać w podstawowej dla wielu fanów „bazie wiedzy” czyli w „Book of Cain” (pl. Księga Caina)

Diablo w Księdze Caina. Powrót do klasycznego wizerunku.

Heroes of the Storm

Diablo powrócił również w wyprodukowanej przez Blizzarda grze MOBA. Jego specjalnością jest „tankowanie”, a początkowo miał on mieć wygląd „Najwyższego Zła” co sugeruje cinematic trailer.

Trailer gry

Diablo z trailera nawiązuje do Diablo 3

Diablo w grze

Po premierze HOTS okazało się jednak, że w pierwszej kolejności Diablo otrzyma swój „klasyczny” wygląd, natomiast „skórka” Najwyższego Zła ukazała się w grze dużo, dużo później.

Diablo w Heroes of the Storm

Heroes of the Storm 2.0

Oczywiście nie ma potrzeby prezentować wszystkich opcji wyglądu Diablo z Heroes of the Storm. Warto jednak wspomnieć, iż wystąpił on (tym razem w swym klasycznym wyglądzie) na trailerze Heroes of the Strom 2.0 – Mapa Hanamura

Zwiastun mapy „Hanamura” do Heroes of the Storm 2.0

Diablo: Immortal

Grafika promująca Diablo na Blizzcon 2018. Wzbudziła wyobraźnię i nadzieję wielu fanów na świecie, tym bardziej że grafikę zatytułowano „Reign of Terror” czyli „Władca Grozy”

Plakat promujący Blizzcon

Wielu sądziło, że ten wizerunek Diablo zwiastuje nam Remaster Diablo 2…

Diablo trafia na telefony

Wizerunek z Blizzconu 2018, który zawiódł wielu fanów na całym świecie. Ta wizja Diablo promuje wydanie gry na telefony, czyli Diablo: Immortal

Czyż nie macie telefonów?

Legenda Diablo trwa

Bez względu na to czy czekacie na Diablo: Immortal, marka Diablo nie umiera, a Blizzard zapewne zarobi na niej wiele pieniędzy. Obecnie wiele jest pogłosek na temat Remastera lub Remake’u Diablo 2, ale ile w tych plotkach jest prawdy dowiemy się zapewne już pod koniec Lutego 2021 podczas wirtualnego BlizzConu..

Rocznicowe popiersie

W międzyczasie w oficjalnym sklepie Blizzarda z gadżetami wydano popiersie klasycznego Diablo. Jeśli jesteście nim zainteresowani, możecie zobaczyć stronę produktu [tutaj]

Popiersie Diablo, które można zakupić w oficjalnym sklepie Blizzarda.

Który wygląd Diablo podoba Wam się najbardziej? Którą wersję Pana Grozy wspominacie z największą nostalgią.

Spodobała Wam się taka podróż w czasie i przedstawienie krok po kroku nie tylko ewolucji wyglądu Diablo, ale również ciekawostek z nim związanych?

Dajcie znać w komentarzach co myślicie na ten temat, oraz oczywiście dajcie znać czy wpis Wam się spodobał!

-Anubin