Lilith – prezentacja sylwetki i historii córki Mephisto

Jakiś czas temu zaczęliśmy prezentować Wam sylwetki najważniejszych postaci w świecie Diablo. Poznajcie zatem sylwetkę i historię córki Mephisto, Lilith!

historia lilith w diablo

Wstęp

Lilith to jedna z najbardziej tajemniczych postaci w uniwersum gry Diablo. Pomimo, iż pojawiła się w fabule wielokrotnie, to dopiero Blizzcon 2019 podczas którego ogłoszono Diablo 4 zwrócił na nią szczególną uwagę graczy. Kim jest ta enigmatyczna postać przedstawiana jako matka wszystkich Nefalemów?

Uwaga – Materiał może zawierać spoilery z trylogii książek „Wojna Grzechu”. Są one jednak niezbędne do odpowiedniego przedstawienia postaci.

Historii Lilith

Lilith to córka Pana Nienawiści – Mefista. W pradziejach uniwersum zbuntowała się ona przeciw Wiecznemu Konfliktowi i wspólnie z Archaniołem Inariusem, oraz całymi gromadami znużonych wojną Aniołów i Demonów, postanowili zbudować miejsce, w którym odnajdą spokój. Tak powstało Sanktuarium, w którym istoty żyją ze sobą w zgodzie… do czasu.

Lilith po raz spotkaliśmy w Diablo 2

Lilith po raz pierwszy spotykamy w Diablo 2 podczas tzw. „Pandemonium Event” znanym potocznie jako „Uber Tristram”. Event ten posiadał własną fabułę, lecz nie była ona kanoniczna.

Lilith podczas Pandemonium Event

Niekanoniczny opis fabuły wydarzenia „Pandemonium Event”

Uważa się, że Lilith jest królową sukkubów i matką demonów. Po tym, jak jej legiony Sukubów i najsilniejsza córka Andariel zostały zabite przez śmiertelników, którzy skutecznie obronili Kamień Świata, Lilith przysięgła osobiście interweniować. Zaplanowała odrodzenie Diablo, manifestując się w krainie śmiertelników i wykonując rytuał Mrocznego Przywołania. Ten rytuał, od dawna uważany za niemożliwy przez najpotężniejszych śmiertelnych czarodziejów, pozwolił Lilith połączyć się z Diablo w różnych wymiarach, wzmacniając go, aż w końcu był w stanie ponownie wcielić się w świat śmiertelników. Wściekłość i głęboka tęsknota za zemstą gotowały się w oczach Pana Grozy, a razem z Lilith wskrzesili dwóch pozostałych Najwyższych Złych, a także Duriela i Izuala, dwóch z ich najsilniejszych popleczników.

Diablo ogłosił swój wielki plan – trójka była wreszcie wystarczająco silna, by rozprzestrzenić Pandemonium w całym Sanktuarium. Lilith mogła z łatwością samodzielnie przeprowadzić atak, ale ponieważ została poważnie osłabiona przez rytuał Mrocznego Przywołania, zgodziła się pomóc Najwyższemu Złu i rozkazać niektórym z pozostałych sił.

Pandemonium Event pojawił się wraz z patchem 1.11 do gry dnia 1 sierpnia 2005 roku.

Lilith w Wojnie Grzechu

Możliwe, że Lilith z Pandemonium Event była swego rodzaju „zapowiedzią”, oraz „easter eggiem” nawiązującym do powstającej w tamtym czasie trylogii „Wojna Grzechu” Richarda A. Knaaka. Tam bowiem Lilith występuje jako jeden z głównych bohaterów pod imieniem Lylia.

Pierwsza część trylogii „Wojna Grzechu”

Książki z trylogii „Wojna Grzechu” – „The Sin War”
1. Prawo Krwi – Birthright
2. Smocze Łuski – Scales of the Serpent
3. Fałszywy Prorok – The Veiled Prophet

Lilith (ukryta w ludzkiej postaci jako Lylia) przedstawiona jest jako matka Nefalemów, a co za tym idzie – całego rodzaju ludzkiego. Poznaje ona Uldyzjana, którego wykorzystuje, aby wyzwolić w ludziach ich skrywaną potęgę.

Działania te są pokłosiem jej różnicy zdań z Archaniołem Inariusem, który nienawidził swoich dzieci. W ten sposób Sanktuarium, które
miało być światem ukrytym przed oczami Niebios i Płonących Piekieł staje się domem dla rasy śmiertelników z wolną wolą.

Ostatecznie Lilith nie wypełnia swojego planu i zostaje wtrącona przez Archanioła Inariusa do pustki – wbrew wielu mylnym przekonaniom nie została ona zabita.

Pierwsza książka wydana została 26 września 2006.

Lilith w „Book of Cain”

Księga Caina „Book of Cain” porządkuje dużą część uniwersum i staje się źródłem podstawowych informacji dla każdego fana fabuły. Tam możemy również przeczytać na temat „Początku Wszechrzeczy”. W oficjalnym kanonie Blizzard postawił Andariel jako pierwszą z pierwotnych złych – narodzoną z jednej z głów Tathameta, o czym możecie przeczytać w poświęconym dla niej materiale w naszej Wikipedii [ Lilith – Diablo Wiki ].
Wydarzenia opisane w BoC możemy więc uznać za kanoniczne. (Data wydania książki 01 stycznia 2012).

Rysunek Lilith w Book of Cain

Andariel zostaje przedstawiona jako Pani Cierpienia i jest „Pierwotnym Złem”. Oznacza to, że narodziła się ona z jednej z głów Tathameta.
Według oficjalnej fabuły, to Andariel jest matką demonów i sukkubów,
natomiast Lilith jest matką Nefalemów, oraz wszystkich śmiertelnych ludzi. Lilith natomiast jak wspominałem we wstępie jest córą Mefista.

Lilith w komiksach

Lilith została wspomniana również w Diablo 3 (Zapiski w dziennikach), oraz komiksie „Sword of Justice”. Jej rola ogranicza się tylko do bycia wspomnianą we wstępie do historii. Szerzej tematykę jej postaci miał poruszać inny komiks, który był jawnie planowany, lecz w ostatniej chwili wycofano się z decyzji o wydawaniu go, a całe przedsięwzięcie anulowano.

https://diablo.blizzplanet.com/wp-content/uploads/2018/08/titan-comics-diablo-1-cover-712x1080.jpg
Okładka anulowanego, nigdy nie wydanego komiksu o tematyce Diablo
https://vignette.wikia.nocookie.net/diablo/images/5/55/InariusLilith.jpg/revision/latest/scale-to-width-down/340?cb=20140128114552
Lilith w komiksie „Sword of Justice”

Lilith w Diablo 4

Na Blizzconie, który odbył się 01 listopada 2019 światu zostaje przedstawiony zwiastun, w którym Lilith zostaje ponownie przywołana do świata śmiertelników za pomocą rytuału krwi. Wbrew błędnym przekonaniom nie została ona wskrzeszona, gdyż jak pisałem, nigdy nie poniosła ona śmierci.

W tym momencie nie wiemy kim był przywołujący ją kapłan, ani jaką role spełni w świecie Sanktuarium. Więcej o przywołaniu Lilith w Diablo 4 przeczytacie w poniższych artykułach:

Lilith w kulturze

Oczywiście Lilith wzorowana jest zapewne na folklorowej (szczególnie Biblijnej) postaci. Jakie więc możemy wysnuć wnioski?

  • „We trzech kroczą” – Liczba 3 rozumiana jest w wielu religiach i kulturach jako symbol jedności, harmonii, równowagi. Jest ona obecna przez cały zwiastun Diablo 4 i to na niej skupiony jest cały rytuał przywołania.
  • Według niektórych starożytnych tekstów Lilith była pierwszą żoną Biblijnego Adama (poprzedzając Ewę). Lilith jednak składała się z krwi i śluzu, przez co doszło do stworzenia przez Boga nowej kobiety – Ewy.
  • Lilith może być postrzegana również jako związana z Zeusem Lamia. Gdy Zeus porzucił Lamię (Zaś Hera uprowadziła jej dzieci) – ta zaczęła porywać obce dzieci. – W Diablo 4 natomiast Lilith płodzi potomstwo, śladem za nią rodzą się również dzieci innych aniołów i demonów.
    Gdy narodzeni Nefalemowie uznani zostają za zagrożenie i miała się odbyć debata na temat ich zniszczenia – Lilith wkroczyła i wymordowała inne Anioły i Demony zostając w Sanktuarium jako jedyna Matka wszystkich Nefalemów.

Jak widać Lilith to postać niejednoznaczna i stworzona na postawie wielu wierzeń, oraz mitologii. Daje to podstawy do stworzenia nieoczywistej postaci, która będzie solidną postawą fabuły Diablo 4.

Myślicie, że Lilith okaże się ciekawą postacią, czy jesteście sceptycznie nastawieni? Czekacie na Diablo 4? A może macie własne spostrzeżenia lub informacje, którymi chcielibyście się podzielić na temat tej postaci.

Zapraszam do dyskusji w komentarzach, oraz oczywiście nie zapomnijcie odpowiednio ocenić artykułu.
– Anubin