League of Legends patch 11.21 – pełny opis

Na oficjalnej stronie gry opublikowano pełen opis zmian w patchu 11.21, który zawitał dziś na serwerach live.

Riot Games zaprezentowało pełny opis zmian jaki zobaczymy w nadchodzącym patchu 11.21 w League of Legends. Jest to ostatni patch poprzedzający przedsezonowe aktualizacje gry.

Puk, puk! Kto tam?! Rundy. Jakie rundy? Rundy pucharowe!

Fazy grupowe i rundy wstępne były naprawdę emocjonujące, a ciuchcia Mistrzostw jeszcze nie dojechała na swój ostatni przystanek! W tym patchu mamy dla was wiele modyfikacji bohaterów i run oraz sporą zmianę Chłeptacza Posoki, by utrzymać wojowników w ryzach. Wraz z tym patchem nadchodzą również nowe skórki Wysłanników Smoków, a wszystkie z nich tchnęły nową, unikalną osobowość w każdego z bohaterów.

Oglądajcie ćwierć- i półfinały przez następne kilka weekendów, bo już niebawem wyłonimy zwycięzców sezonu 2021!

Taktycy, do boju! To ostatni patch przed nową rotacją — Bajerami i Gadżetami! Możecie zapoznać się z opisem patcha TFT tutaj! 

JINA „AHRISOO” YOONPAUL „RIOTAETHER” PERSCHEID

PATCH W SKRÓCIE

Smok Jawy Yasuo, Smok Marzeń Yasuo, Lagunowa Smoczyca Kai’Sa, Stalowy Smok Thresh, Smoczyca Spokoju Karma, Dwoisty Smok Volibear i Dwoisty Smok Volibear (Prestiżowa Edycja) będą dostępni 21 października 2021 r.

WYŁĄCZENIE CZATU OGÓLNEGO

Od tego patcha w niektórych regionach czat ogólny zostanie wyłączony w kolejkach dobieranych. Po naszej pierwotnej zapowiedzi otrzymaliśmy odpowiedzi, które były różne w zależności od regionu, dlatego zmieniamy nasze podejście i wyłączamy czat ogólny w tych regionach, gdzie gracze byli najbardziej chętni, by sprawdzić, jaki będzie to miało wpływ na ich doświadczenia z rozgrywki.

Test potrwa przez patch 11.21 i 11.22. W regionach, w których wyłączymy czat ogólny, wciąż będzie on dostępny w grach niestandardowych. Nie usuwamy przy tym żadnych innych narzędzi. Ocenimy wpływ tej zmiany na podstawie raportów o obrażaniu słownym, współczynników kar, a także ankiet i waszych bezpośrednich opinii. Istnieje szansa, że po zakończeniu testów nie włączymy czatu ogólnego z powrotem, zmodyfikujemy nieco sposób jego wyłączenia lub włączymy go w zależności od regionu. Możliwe, że będziemy również wprowadzać modyfikacje w trakcie testów na podstawie wstępnych wyników.

BOHATEROWIE

AKSHAN

E: zmniejszone obrażenia.

Akshan staje się silniejszy z każdym dniem, odkąd zaczął wymachiwać swym hakiem na Summoner’s Rift. Osłabiamy obrażenia jego popisowej umiejętności, by wybór między wydawaniem punktów w pierwszej kolejności na Q lub E miał bardziej strategiczny charakter.


E — HEROICZNY ZAMACH

OBRAŻENIA PODSTAWOWE KAŻDEGO STRZAŁU 30/50/70/90/110 pkt. ⇒ 30/45/60/75/90 pkt.

GRAVES

E: zmniejszony dodatkowy pancerz.

Możliwości obronne Gravesa sprawiają, że jego faza gry w alei we wczesnym etapie jest nieco zbyt silna w starciach 1 na 1 z niektórymi bohaterami. Osłabiamy jego krzepę, by przeciwnicy mieli szansę ograć banitę.


E — ROZPĘD

DODATKOWY PANCERZ ZA KAŻDY ŁADUNEK: 6/9/12/15/18 pkt. ⇒ 4/7/10/13/16 pkt.

JINX

Umiejętność bierna: zwiększona premia do prędkości ataku. E: zwiększony zasięg. R: skrócony czas odnowienia.

Jinx jest żądna ekscytacji, więc podkręcamy jej umiejętność bierną, by mogła stwarzać jeszcze bardziej szalone sytuacje. Pozwalamy jej również na robienie większej rozwałki z dystansu za pomocą jej superumiejętności. Ogniste Gryzaki otrzymają też małe wzmocnienie zasięgu, by lepiej działały z podstawowymi atakami Rybeńki. Teraz można panikować!


UMIEJĘTNOŚĆ BIERNA — ZABAWMY SIĘ!

CAŁKOWITA PRĘDKOŚĆ ATAKU 15% ⇒ 25%


E — OGNISTE GRYZAKI!

ZASIĘG 900 jedn. ⇒ 925 jedn.


R — SUPERMEGARAKIETA ŚMIERCI!

CZAS ODNOWIENIA 90/75/60 sek. ⇒ 75/65/55 sek.

KARTHUS

E: przywracanie many zmniejszone na niższych poziomach, zwiększone skalowanie z poziomem umiejętności.

Karthus na dolnej alei dysponuje praktycznie nieograniczoną kontrolą fali stworów dzięki efektowi biernemu swojego E. Upiorne. Osłabiamy jego manę na niższych poziomach, by osłabić bohatera w alei bez wywierania wpływu na jego dżunglę.


E — PROFANACJA

PRZYWRACANA MANA 20/27/34/41/48 pkt. ⇒ 15/25/35/45/55 pkt.

LUX

Zwiększone podstawowe skalowanie prędkości ataku. Umiejętność bierna: zmieniony czas trwania oznaczenia. E: zwiększone obrażenia. R: skrócony czas odnowienia.

Mimo że zwiększyliśmy obrażenia E Pani Jasności w patchu 11.10, bohaterka wciąż nie olśniewa ani w środkowej alei, ani w roli wspierającej. Korzystamy z okazji, by nieco ją wzmocnić i wprowadzić pewne udogodnienie dla jej umiejętności biernej.


PODSTAWOWE STATYSTYKI

PRĘDKOŚĆ ATAKU NA POZIOM 1% ⇒ 2%


UMIEJĘTNOŚĆ BIERNA — ILUMINACJA

ZAKTUALIZOWANOCIEMNOŚĆ, CIEMNOŚĆ WIDZĘ Czas trwania oznaczenia Iluminacji wydłuża się, jeśli pocisk ataku podstawowego Lux leci już w kierunku celu lub jeśli bohaterka używa swojego R — Ostatniej Iskry.


E — ŚWIETLISTA OSOBLIWOŚĆ

OBRAŻENIA 60/110/160/210/260 pkt. (+65% mocy umiejętności) ⇒ 70/120/170/220/270 pkt. (+70% mocy umiejętności)


R — OSTATNIA ISKRA

CZAS ODNOWIENIA 80/60/40 sek. ⇒ 60/50/40 sek.

MISS FORTUNE

Zmniejszona podstawowa mana. W: zwiększony koszt many.

Miss Fortune jest popularna na wszystkich poziomach rozgrywki, również na Mistrzostwach. Chcemy zachować elastyczność pomiędzy zestawami przedmiotów Łowczyni Nagród skupiającymi się na destrukcji a tymi, które koncentrują się na obrażeniach krytycznych, więc osłabiamy bohaterkę w taki sposób, by ostrożniej podchodziła do oddawania strzałów we wczesnej fazie gry.


PODSTAWOWE STATYSTYKI

MANA 325,84 pkt. ⇒ 300 pkt.


W — SZYBKI KROK

KOSZT MANY 30 pkt. ⇒ 45 pkt.

QUINN

W: zmniejszona dodatkowa prędkość ataku na wyższych poziomach.

Quinn pozostawia konkurencję w tyle w górnej alei. Sprowadzamy bohaterkę do parteru, by jej wrogowie mieli jakiekolwiek szanse w starciach 1 na 1 ze Skrzydłami Demacii.


W — WYOSTRZONE ZMYSŁY

DODATKOWA PRĘDKOŚĆ ATAKU 20/35/50/65/80% ⇒ 20/30/40/50/60%

SION

W: zwiększona wytrzymałość tarczy.

Nasze ostatnie wzmocnienia tarczy Siona w patchu 11.19 były zdecydowanie za słabe dla Nieumarłego Niszczyciela, więc… Powtórka!


W — KUŹNIA DUSZ

TARCZA 60/85/110/135/160 pkt. (+40% mocy umiejętności) (+8/9/10/11/12% maks. zdrowia) ⇒ 60/85/110/135/160 pkt. (+40% mocy umiejętności) (+10/11/12/13/14% maks. zdrowia)

TEEMO

Q: skrócony czas odnowienia, wydłużony czas działania oślepienia, zwiększona prędkość strzałki.

Kapitan Teemo pozostaje w tyle, jeśli chodzi o górną aleję. Nieco zwiększamy moc trucizny w strzałkach tego przyjaznego Yordla, by był bardziej wkurzający silniejszy w alei. 


Q — OŚLEPIAJĄCA STRZAŁKA

CZAS ODNOWIENIA 8 sek. ⇒ 7 sek.CZAS DZIAŁANIA OŚLEPIENIA 1,5/1,75/2,0/2,25/2,5 sek. ⇒ 2,0/2,25/2,5/2,75/3 sek.PRĘDKOŚĆ POCISKU 1500 jedn. ⇒ 2500 jedn.

VIEGO

Q: zwiększone skalowanie obrażeń. W: zmniejszone samospowolnienie. R: zwiększone skalowanie trafienia krytycznego.

Ostatnia seria osłabień dla Viego zrobiła swoje i zapobiegła jego dominacji na Mistrzostwach, jednak były one nieco przegięte i wpłynęły na niego na wszystkich poziomach gry. Zamiast przywracać odporność bohatera, odrobinę go wzmacniamy, skupiając się na jego zestawach przedmiotów z obrażeniami krytycznymi. 


Q — OSTRZE ZNISZCZONEGO KRÓLA

SKALOWANIE Z OBRAŻENIAMI OD ATAKU60% ⇒ 70%


W — WIDMOWA PASZCZA

SAMOSPOWOLNIENIE PODCZAS ŁADOWANIA 15% ⇒ 10%


R — ŁAMACZ SERC

WSPÓŁCZYNNIK SZANSY NA TRAFIENIE KRYTYCZNE 75% ⇒ 100%

XAYAH

Zwiększona podstawowa prędkość ruchu. Q: krótszy czas odnowienia na wyższych poziomach.

Kilka razy w tym sezonie ostrożnie zwiększaliśmy siłę Xayah, ponieważ chcieliśmy ją wzmocnić w rękach nieprofesjonalnych graczy. Bohaterka wciąż jest jednak ogólnie słaba. Jej obrażenia są na zadowalającym poziomie, więc ułatwiamy jej miotanie piórami.


PODSTAWOWE STATYSTYKI

PRĘDKOŚĆ RUCHU 325 jedn. ⇒ 330 jedn.


Q — BLIŹNIACZE SZTYLETY

CZAS ODNOWIENIA 10/9/8/7/6 sek. ⇒ 10/8,5/7/5,5/4 sek.

PRZEDMIOTY

CHŁEPTACZ POSOKI

Ten utrzymujący przedmiot mityczny ma pozwolić wojownikom na przetrwanie dłużej niż ich wrogowie dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu Spragnionych Cięć. Utrzymywanie się poprzez walkę nie jest mechaniką unikalną dla wojowników, ale bardzo charakterystyczną dla ich klasy: mają najlepsze umiejętności pozwalające im na ofensywną grę przy niskim poziomie zdrowia (np. superumiejętność Illaoi pozwala jej odwrócić przebieg walki 1 na 5). To jednocześnie nisza, w której wprowadzanie zmian jest ryzykowne: dwa z naszych większych patchów od czasu aktualizacji przedmiotów dotyczyły obrażeń i leczenia, a przecież Chłeptacz Posoki oferuje zarówno jedno, jak i drugie.

Mogliśmy zaobserwować to ryzyko w trakcie sezonu — Chłeptacz Posoki stał się dominującym przedmiotem mitycznym wybieranym przez wojowników, ponieważ zapewniał najlepsze możliwości w zakresie utrzymywania się bez wywierania negatywnego wpływu na obrażenia. Co więcej, zabójcy wybierali Chłeptacz Posoki zamiast przedmiotów mitycznych przeznaczonych specjalnie dla ich klasy. Ten typ bohaterów jest zaprojektowany tak, by zabijać szybko, więc nie powinni oni wybierać przedmiotu, którego główną cechą jest utrzymywanie się i zapewnienie siły przy niskim poziomie zdrowia. Poruszana kwestia nie tyczy się tylko skalowania z obrażeniami od ataku na poziomie 1,0 i leczenia, ale także efektu użycia — jest on po prostu zbyt wartościowy jako kolejny element kombinacji zabójców, który pozwala im również negować jakiekolwiek otrzymywane obrażenia w trakcie mordowania wrogów.

By Chłeptacz Posoki znalazł się z powrotem w niszy przedmiotów, które zwiększają przeżywalność, usuwamy dodatkowe obrażenia od ataku przy niskim poziomie zdrowia (by zmniejszyć obrażenia zadawane przez wojowników) i osłabiamy skalowanie Spragnionego Cięcia z obrażeniami od ataku (by zmniejszyć obrażenia zadawane przez zabójców). Pamiętajcie, że nie chcemy uczynić z Chłeptacza Posoki złego wyboru dla wojowników, dlatego wzbogacamy go o wszechwampiryzm, by mieć pewność, że wciąż będzie sprawdzał się jako przedmiot mityczny, który pozwala wojownikom przetrwać dłużej w walce.

SPRAGNIONE CIĘCIE 100% całkowitych obrażeń od ataku ⇒ 175% podstawowych obrażeń od ataku NOWOŚĆ WSZECHWAMPIRYZM Chłeptacz Posoki przyznaje teraz 8% wszechwampiryzmu. USUNIĘTO REGENERACJA ZDROWIA Chłeptacz Posoki nie zapewnia już 150% regeneracji zdrowia. USUNIĘTO ZŁOŚĆ Nie zapewnia już 0-15% (w zależności od brakującego zdrowia) dodatkowych obrażeń od ataku.


NIEUSTAJĄCY GŁÓD (PRZEDMIOT ORNNA)

SPRAGNIONE CIĘCIE 100% całkowitych obrażeń od ataku ⇒ 175% podstawowych obrażeń od atakuNOWOŚĆWSZECHWAMPIRYZM Nieustający Głód zapewnia teraz 13% wszechwampiryzmu.USUNIĘTOREGENERACJA ZDROWIA Nieustający Głód nie zapewnia już 250% regeneracji zdrowia.USUNIĘTOZŁOŚĆ Nie zapewnia już 0-15% (w zależności od brakującego zdrowia) dodatkowych obrażeń od ataku.

ŻELAZNY BICZ

Dostosowujemy użycie Żelaznego Bicza, w celu dopasowania go do obniżonych statystyk ofensywnych Chłeptacza Posoki.

PÓŁKSIĘŻYC 75% całkowitych obrażeń od ataku ⇒ 100% podstawowych obrażeń od ataku

ŁAMACZ FALANGI

Modyfikujemy również użycie Łamacza Falangi, by odpowiednio dostosować je do zmian w obrażeniach Chłeptacza Posoki i Żelaznego Bicza. Wzmacniamy także obrażenia od ataku tego przedmiotu, by zrekompensować zmianę w jego użyciu, ponieważ Łamacz nie potrzebuje obecnie osłabienia.

OBRAŻENIA OD ATAKU 45 pkt. ⇒ 50 pkt.ZATRZYMUJĄCE CIĘCIE 100% całkowitych obrażeń od ataku ⇒ 175% podstawowych obrażeń od ataku


NISZCZYCIEL MARZEŃ (PRZEDMIOT ORNNA)

OBRAŻENIA OD ATAKU 55 pkt. ⇒ 60 pkt.ZATRZYMUJĄCE CIĘCIE 100% całkowitych obrażeń od ataku ⇒ 175% podstawowych obrażeń od ataku

RUNY

ZDOBYWCA

Zauważyliśmy, że Zdobywca jest wybierany przez różnorodnych bohaterów nawet w sytuacjach, które nie pasują do jego zastosowań: wydłużonych walk na całość. Osłabiamy tę runę, by uwydatnić jej tożsamość.

SIŁA ADAPTACYJNA ZA ŁADUNEK 2-5 pkt. (zależnie od poziomu) ⇒ 2-4 pkt. (zależnie od poziomu)CZAS DZIAŁANIA WZMOCNIENIA 6 sek. ⇒ 4 sek.

OPIEKUN

Opiekun był zbyt silny w rękach wspierających i wymiatał z gry inne runy kluczowe, więc go osłabiamy. 

TARCZA 70-150 pkt. (zależnie od poziomu; +15% mocy umiejętności Opiekuna; +9% dodatkowego zdrowia Opiekuna) ⇒ 50-130 pkt. (zależnie od poziomu; +15% mocy umiejętności Opiekuna; +9% dodatkowego zdrowia Opiekuna)

ODŁAMEK ZDROWIA

Odłamek zdrowia jest niszowy i rzadko wykorzystywany. Ogólnie jest użyteczny, jeśli gracze nie spodziewają się dużego zagrożenia w alei (odłamki pancerza i odporności na magię są skuteczniejsze tylko w konkretnych starciach). Odłamek zdrowia jest rzadko wybierany nawet w takich przypadkach, więc wzmacniamy go, by znalazło się więcej chętnych. 

DODATKOWE ZDROWIE 15-90 pkt. (zależnie od poziomu) ⇒ 15-140 pkt. (zależnie od poziomu)

POMYSŁOWY ŁOWCA

Na początku sezonu zaktualizowaliśmy Pomysłowego Łowcę, by działał nie tylko z efektami użycia przedmiotów i talizmanami, lecz także z efektami biernymi przedmiotów takich jak Anioł Stróż czy Gruboskórność Steraka. Runa ta została trochę osłabiona, by zrekompensować te zmiany, i od tamtej pory nie jest zbyt silna, więc wzmacniamy ją, by mogła rywalizować z innymi tego typu runami.

PODSTAWOWE PRZYSPIESZENIE PRZEDMIOTÓW 10 jedn. ⇒ 20 jedn.PRZYSPIESZENIE PRZEDMIOTÓW ZA ŁADUNEK 5 jedn. ⇒ 6 jedn.MAKSYMALNE PRZYSPIESZENIE PRZEDMIOTÓW PRZY MAKSYMALNEJ LICZBIE ŁADUNKÓW 35 jedn. ⇒ 50 jedn.

KRWIOŻERCZY ŁOWCA

Krwiożerczy Łowca to jedna z najbardziej popularnych mniejszych run w grze. Przyćmiewa inne wybory, szczególnie jeśli chodzi o dolną aleję, więc nieco ją osłabiamy.

WSZECHWAMPIRYZM ZA KAŻDY ŁADUNEK 1,5% ⇒ 1,2%MAKSYMALNA WARTOŚĆ WSZECHWAMPIRYZMU PRZY MAKSYMALNEJ LICZBIE ŁADUNKÓW 7,5% ⇒ 6%

NAPRAWIONE BŁĘDY I DROBNE ZMIANY

 • Efekty zaklęć Syndry otrzymały sporą aktualizację wizualną dla kilku z jej skórek, w tym standardowej!
 • Podstawowe linie dialogowe Singeda zostały zremasterowane — teraz brzmią wyraźniej i czyściej. Muhahahaha.
 • Wilk Kindred będzie teraz poprawnie wchodził w animacje z Owcą podczas używania emotek.
 • Warwick będzie teraz wyczuwać wrogów o niskim poziomie zdrowia, którzy otrzymali obrażenia, gdy bohater był martwy.
 • Naprawiono błąd powodujący, że efekty wizualne Q — Gwiezdnej Fali Aureliona Sola były źle zsynchronizowane z jej obszarem trafienia, gdy rozmiary fali rosły.
 • Naprawiono błąd powodujący, że Q — Wysysające Uderzenie Nasusa nie zadawało obrażeń pułapkom (np. R — Trującej Pułapce Teemo czy W — Pułapce Nidalee).
 • Naprawiono błąd powodujący, że Q — Paktujemy? Gangplanka wciąż leczyło o 20% zamiast 10% ze Zwinnych Nóg.
 • Naprawiono błąd powodujący, że niektóre umiejętności (takie jak Q — Mistyczny Strzał Ezreala) nie były kumulowane przez efekt bierny Śmiertelnego Przypomnienia.
 • E — Heroiczny Zamach Akshana będzie prawidłowo przerywany, gdy bohater przejdzie w inercję (np. używając Klepsydry Zhonyi czy Anioła Stróża).
 • Odłamek Prawdziwego Lodu będzie prawidłowo zmniejszać złoto przyznawane za zabijanie stworów, jeśli jego posiadacz zabił więcej niż 20 stworów na każde 5 minut rozgrywki.
 • Następujące umiejętności będą teraz aktywować efekty zaklęć (takie jak Nawałnica Luden czy Muramana) podczas zadawania obrażeń: E — Pięść Mocy Blitzcranka, Q — Protokół Precyzji Camille, W — Okaleczający Cios Dariusa, E — Tępy Uraz Dr. Mundo, Q — Rozstrzygające Uderzenie Garena, E — Szał Hecarima, W — Sroga Lekcja Illaoi, W — Wzmocnienie Jaxa, Q — Podwójne Ugryzienie Shyvany, Q — Chaps Trundle’a, Q — Akrobacja Vayne, Q — Miażdżący Cios Wukonga, Q — Ostatni Rytuał Yoricka.