Wprowadzenie do przedsezonu 2023 w League of Legends

Riot Games udostępniło zmiany, jakie zamierza wprowadzić do gry wraz ze zbliżającym się przedsezonem na 2023 rok.

W obszernym wpisie na stronie League of Legends Riot Games podzieliło się planami oraz wizjami związanymi z nadchodzącym wielkimi krokami przedsezonem, czyli wycinkiem czasu pomiędzy końcem obecnego sezonu rozgrywek rankingowych a startem nowego. W przedsezonie zazwyczaj wprowadzane są ogromne zmiany takie jak wprowadzanie nowych przedmiotów, nowych rodzajów smoków, wprowadzanie nowej kategorii przedmiotów, czy kompleksowa zmiana już istniejących, a także znaczych zmian w rozgrywce mające wpływ na całokształt gry. Nie inaczej jest tym razem.

Głównymi zmianami w tym przedsezonie są zmiany w dżungli, zmiany systemu pingów, modyfikacje systemu wizji w grze, a także modyfikacje przedmiotów i dodanie kolejnych. Czeka nas również powrót Chemtechowej Smoczycy, która była wprowadzona już w poprzednim przedsezonie, jednakże została wycofana po kilku miesiącach ze względu na liczne skargi graczy, dotyczące przede wszystkim umiejętności specjalnej po zdobyciu duszy smoka, a także problemami związanymi z wizją, gdy smok ten przejmował Summoner’s Rift.

Powrót Chemtechowej Smoczycy

W tym przedsezonie Chemtechowa Smoczyca wróci z zupełnie nowym wzmocnieniem i nową duszą!

• Zabicie Chemtechowej Smoczycy obdarzy was tym razem niewielką ilością nieustępliwości i zdrowia/wytrzymałości tarczy.

• Chemtechowa Dusza zapewni dodatkowe obrażenia, gdy zdrowie spadnie poniżej określonej wartości.

Razem z pojawieniem się Chemtechowej Smoczycy na Summoner’s Rift zajdą zmiany w wyglądzie inspirowane chemtechem wykorzystujące zauńskie chemikalia i zmutowane rośliny dżungli o udoskonalonych efektach.

• Wybuchowe Szyszki będą miały zasięg wybuchu dwa razy większy niż wcześniej.

• Miodowe Owoce zmienią się w Stymulujące Owoce, które już nie spowalniają spożywających je bohaterów i zapewniają niewielką dodatkową tarczę poza tradycyjną porcją zdrowia.

• Rozkwit Wróżbity awansuje do Kwiatu Stalkera. Po trafieniu te rośliny będą teraz ujawniać niewielki obszar w kształcie koła wokół siebie oraz teren w kształcie stożka z przeciwnej strony niż trafienie, zapewniając prędkość ruchu w kierunku ujawnionego wrogiego bohatera i redukując zdrowie ujawnionych totemów do 1 jednostki.

Usprawnienia dżungli

Porażające awatary i zwierzątka z dżungli

W przedsezonie 2023 wprowadzone do gry zostaną specjalne zwierzątka pomagające orientować się w dżungli. Zwierzątka te będą dostępne podczas rozgrywki w postaci jajka, które będzie „karmione przysmakami” za zabijane stwory, przez to będą ewoluować i będą zapewniać różne bonusy w zależności od zwierzątka:

 • Noxiański Rudzielec*: To zwierzątko będą wybierać dżunglerzy, którzy lubią grę agresywną. Zapewnia spowolnienie i dodatkowe obrażenia.
 • Ixamandra Ixtali*: To zwierzątko będzie idealne dla dżunglerów, których ciągnie do pierwszej linii i bycia obrońcą swojej drużyny. Zapewnia tarczę zależną od zdrowia dżunglera. Tarcza daje dodatkową odporność na spowolnienia i nieustępliwość, gdy zostanie zniszczona.
 • Ioniański Chmuroskoczek*: To zwierzątko świetnie się nada dla dżunglerów, którzy chcą szybciej przemieszczać się na mapie. Zapewnia dodatkową prędkość ruchu.

Wskaźniki zasięgu odciągania

Staramy się, aby dżungla była miejscem bardziej przyjaznym dla początkujących dżunglerów, dlatego dodajemy wskaźniki zasięgu odciągania, które pokazują, na ile można się zbliżyć do obozów, zanim zareagują.Zmniejszamy też zasięg odciągania obozów, więc nie uda się już znaleźć idealnego piksela do superoptymizacji czyszczenia dżungli.

Zaktualizowane koło sygnałów

League to przede wszystkim gra zespołowa. Aby ułatwić komunikację pomiędzy graczami jednej drużyny, podwajamy liczbę dostępnych sygnałów.

Oto sygnały, które będą znajdować się na kole:

 • Powracające sygnały (zgodnie z ruchem wskazówek zegara): Odwrót, Przybywam, Pomóżcie mi, Brakuje wroga
 • Nowe sygnały (zgodnie z ruchem wskazówek zegara): Naciskać, Naprzód, Przytrzymaj, Przynęta

Głosowanie nad celem

Zebranie całej drużyny do realizacji jakiegoś celu może być trudne, podobnie jak konieczność wysłania sygnału Nadchodzę przez każdego, kto może zaatakować cel, lub sygnału Odwrót przez każdego, kto nie może atakować. Dlatego wprowadzamy nową funkcję głosowania, która będzie pojawiać się w przypadku oznaczenia celów i działać podobnie do głosowania o poddanie się. Teraz wszyscy gracze mogą głosować i wypowiedzieć się, czy chcą, czy też nie chcą, atakować dany cel.

Rekomendacje dotyczące umiejętności i ekwipunku

Kolejną zmianą, którą z radością przedstawiamy, jest opcjonalne rekomendowanie stron run i czarów przywoływacza na etapie wyboru bohaterów. Gdy już wybierzecie bohatera, zobaczycie przycisk rekomendowanych run z lewej strony przycisku edytowania stron run. Otwarcie tego interfejsu spowoduje wyświetlenie 3 zestawy run i czaru przywoływacza, z których jeden możecie wybrać do swojej gry. Ten system wciąż jest dopracowywany, więc możecie spodziewać się dalszych informacji na ten temat w przedsezonie.

Do gry wprowadzone zostaną również zmiany w otrzymywanym doświadczeniu oraz przyznawanym złocie, zwłaszcza na górnej i środkowej alei.

Będziemy też wprowadzać korekty, które mają za zadanie pomóc górnym w szybszym skalowaniu i wchodzeniu na progi wymagane do zdobywania przedmiotów i poziomów szybciej — w odniesieniu do środkowych i dolnych.

W przedsezonie 2023 wprowadzone zostaną również nowe przedmioty, a także zmodyfikowane zostaną już istniejące. Oto jak prezentuje się lista przedmiotów:

Przedmioty zmienione:

 • Maska Odchłani
 • Słoneczna Egida
 • Turbochemiczny Pojemnik
 • Omen Randuina
 • Krwiożercza Hydra

Nowe przedmioty w przedsezonie:

 • Icathiańska Wytrzymałość
 • Świetlista Cnota
 • Lodowa Rękawica
 • Dominacja Goliata
 • Różdżka Wieków
 • Katalizator Eonów
 • Włócznia Shojin

Pełny opis zmian w przedsezonie dostępny pod tym adresem