Dragon Isles – Spekulacje i przecieki o nowym dodatku do World of Warcraft!

Zmierzając do końcowego patcha aktualnego dodatku klasycznie znowu rozkręca się spekulacja nad kolejnym dodatkiem do World of Warcraft.

Patch 9.2 ma być ostatnim patchem w niezbyt udanym dodatku Shadowlands, i aktualnie jest on w zaawansowanej fazie testów na serwerach PTR. Co ciekawe, ostatnia faza patcha 9.2 (a zarazem całego dodatku) pierwszy raz (odkąd trwają testy PTR) jest niedostępna. Blizzard chciał aby zakończenie tym razem nie wypłynęło do graczy przed czasem premiery ostatniego rozdziału historii całej ekspansji oznaczonej jako 9.0.

W wywiadach i materiałach promocyjnych Steve Danuser ujawnił iż to zakończenie ma być zamknięciem całego dotychczasowego rozdziału w historii uniwersum Warcrafta. Kolejny dodatek będzie otwarciem nie tylko rozdziału, ale wręcz 'zupełnie nowej księgi’ w historii całego IP.

Ujawnił również, że patch 9.2 Shadowlands na jakiś dłuższy czas będzie ostatnim aktem mieszania się graczy w sprawy kosmosu, i wrócimy do bardziej 'przyziemnych’ spraw na Azeroth. Spowodowało to nasilenie się spekulacji i zalanie społeczności różnego rodzaju mniej lub bardziej wiarygodnymi 'wyciekami’ i teoriami co do tego, w jakim punkcie rozpoczniemy ten 'nowy rozdział’.

Moim zdaniem jedynie dwie z krążących w internecie teorii są godne uwagi. Tylko one mają jakiekolwiek poparcie w wykopanych z gry plikach, niedokończonych wątkach fabularnych, lub dodatkowych materiałach odnalezionych tu i ówdzie w usługach Blizzarda.

Dragon Isles – Smocze wyspy

Od bardzo dawna jedną z głównych teorii jest ujawnienie się „Dragon Isles” – legendarnych Smoczych Wysp, które znaleziono w plikach gry już bardzo dawno temu. Były one opisane na mapie Azeroth jako znajdujące się na północny wschód od Eastern Kingdoms, a na wschód od Silvermoon.

Jako porzucony projekt i niedokończony obszar związany z „Emerald Dream’ (Szmaragdowym Snem) i zielonym Dragonflightem jest on obecny w spekulacjach dosłownie przy okazji każdego nowego dodatku.

Czyni to tą opcję raczej dość mocno wyeksploatowaną fantasmagorią. Tym razem jednak są pewne poszlaki uprawdopodabniające pojawienie się Smoczych Wysp w nadchodzącym wielkimi krokami kolejnym dodatku.

Tymi poszlakami pod względem fabularnym jest krótkie pojawienie się Elune, obecność w Shadowlands zielonego smoka – Ysery (która powinna była trafić do Emerald Dream – świata którym opiekuje się Elune. Zamiast do Ardenweald którym opiekuje się jej siostra – Zimowa Królowa).

Black Dragonflight

Drugą solidną poszlaką jest odradzający się Black Dragonflight, gdzie Whelpy (młode smoki) poszukują Azeritu, a prawdopodobnie pochodzą z niezniszczonych jaj Sintharii. Żyjące jeszcze są niedobitki takie jak Ebonhorn czy Wrathion, czarny smok który udał się na poszukiwania Smoczych Wysp właśnie!

Oprócz poszlak fabularnych w sklepie Blizzarda pojawiły się interesujące oferty w motywie słońca i księżyca (mounty : Sapphire Skyblazer i Sunwarmed Furline oraz towarzysz – lisek Shadow). Szczególnie ciekawa w tym wypadku była paczka wierzchowców – smoków. Blizzard lubi umieszczać w sklepie wierzchowce zwiastujące kolejny dodatek i podobne (do płatnych) wierzchowce pojawiają się w trochę innej formie w kolejnym dodatku.

Mamy zatem poszlaki fabularne i podejrzane dodatkowe elementy w sklepie. Ale są i wyciągnięte z gry pliki związane z najprawdopodobniej dodatkowymi elementami cyfrowymi, z przyszłej edycji kolekcjonerskiej i innych typów 'rozszerzonych edycji’.

źródło: WOWhead
źródło: WOWhead

W plikach gry odnaleziono bowiem zupełnie nowy i działający efekt czaru wraz z jego teksturami. Jest on powiązany z nieistniejącym w grze wierzchowcem. Cała paczka tekstur i efektu jest zaszyfrowana w pliku o nazwie „9fx_drakemountemerald_buff_4219045” !

Oprócz odpowiedniego koloru i nazwy efekt jest połączony z animacjami modeli 3D smoczych wierzchowców, co wiemy z listy 'wydataminowanej’ przez WOWhead.

Wygląda zatem na to, że Smocze Wyspy są całkiem prawdopodobnym motywem (głównym, bądź pobocznym) następnej ekspansji oznaczonej jako 10.0. Dodatkową ciekawostką mogą być liczne 'przecieki’ publikowane na różnych portalach.

Mało realne przecieki

Spośród wielu mniej lub bardziej prawdopodobnych 'przecieków’ jedynym godnym uwagi (moim zdaniem) jest ten pochodzący z MMOchampion. Gdzie rzekomy 'były pracownik’ ujawnił swojej gildii wiele detali mówiących o smoczych wyspach.

Najciekawszym jednak elementem był plan (roadmap), gdzie rzekomo po premierze patcha 9.2 nastąpi aktualizacja 9.2.5, która będzie zawierała zakończenie całego dodatku. Tak jak Blizzard zapowiedział wydarzy się to w późniejszym terminie aby uniknąć spoilerów na PTR.

Po zakończeniu Shadowlands bardzo szybko (bo w przeciągu ledwie tygodnia/dwóch) mają nastąpić ogłoszenia następnego dodatku, co zgadzało by się terminem z anulowanym BlizzcOnline i obiecanymi 'osobnymi ogłoszeniami’.

Wygląda to całkiem prawdopodobnie zważając na fakt iż PTR patcha 9.2 wygląda praktycznie na gotowy do wejścia na serwery 'live’.

Aby nie przedłużać tego tekstu, to drugi prawdopodobny główny scenariusz na dodatek 10.0 poruszę w osobnym wpisie.