Korea Południowa wprowadzi nowe zmiany legislacyjne mające na celu ochronę osób biorących udziałw rozgrywkach lig esportowych. Jako przykład negatywny podano zamknięcie HGC w HotSie.

Od zamknięcia HGC minęło już sporo czasu. Nie tylko HotS utracił swój esport, ale również sama gra trafiła do sekcji Classic Games, która otrzymywać ma jedynie bieżące wsparcie. Poza tym w grze coraz rzadziej widzimy nowych bohaterów i równie rzadko pojawiają się w nim wydarzenia z nowymi skinami do zdobycia.

Polityk parlamentu Korei Południowej, Yuu Dong Soo, wyszedł z inicjatywą wprowadzenia prawa, na podstawie którego producenci gier, którzy uruchamiają swoje ligi gier nie będą mogli ich zamykać bez powiadomienia o tym odpowiednio wcześniej zainteresowanych stron. Jako przykład negatywny podał HGC w Heroes of the Storm, które dosłownie zniknęło ze sceny esportowej z dnia na dzień. Wiele organizacji i zawodników z dnia na dzień utracili możliwości zarabiania pieniędzy, a co za tym idzie ich kariery po prostu zostały zakończone. Część z nich przerzuciło się do innych gier jak DotA czy LoL jednak w dalszym ciągu nie dało to szans wielu innym.

Sytuacja ta ma uchronić podmioty współpracujące z producentami gier, którzy będą mieć obowiązek poinformować znacznie wcześniej o planach zamknięcia ligi. Nie wiadomo jednak kiedy prawo to będzie mogło wejść w życie. Aktualnie potrzebne są propozycje prawne oraz rozpoczęcie procesu legislacyjnego, na podstawie którego ustawa zostanie zaprezentowana parlamentowi pod głosowanie. A trzeba wziąć pod uwagę również fakt, że prawo to będzie dotyczyło wyłącznie Korei.

Tagi: , ,