Zamknij

Andariel

Andariel, Pani Cierpienia, Pierwotna Zła i członkini Pomniejszych Złych w grach z serii Diablo.

Biografia


Andariel podobnie jak pozostali Pierwotni Źli narodziła się po śmierci smoka Tathameta z jednej z jego siedmiu głów. W Płonących Piekłach rządzi Królestwem Cierpienia. Uważano ją za bliską powierniczkę Diablo [1].

Mroczne Wygnanie

Zniknięcie Kamienia Świata spowodowało wstrzymanie działań wojennych między Wysokimi Niebiosami, a piekielnymi armiami. Z czasem Mroczna Trójca coraz mniejszą uwagę przykładała działaniom wojennym. Był to początek podejrzeń Pomniejszych Złych, którzy po wiekach dowiedzieli się o istnieniu Sanktuarium. Azmodan i Belial postanowili wszcząć bunt przeciwko Najwyższym Złym, Diablo, Mefisto i Baalowi [1]. Andariel i Duriel, którzy początkowo mieli wątpliwości przed przystąpieniem do buntu, zostali „przekonani” przez Beliala [2].

Ostatecznie Pomniejszym Złym udało się wygnać Mroczną Trójcę na banicję do Sanktuarium w postaci dusz. Wydarzenie to po wiekach nazwano Mrocznym Wygnaniem. Jednak sam sojusz pomiędzy Pomniejszymi Złymi nie przetrwał. Azmodan i Belial zamierzali walczyć o tytuł najwyższego władcy piekieł [1].

Mroczny Wędrowiec

Po wiekach, Diablo zdołał uwolnić się ze swojego więzienia pod katedrą Tristram, wybudowaną przez zakon Horadrimów. Przejmując kontrolę nad ciałem Aidana jako Mroczny Wędrowiec ruszył na wschód, w kierunku pustyń Aranoch gdzie uwięziony był Baal, Pan zniszczenia. Andariel i Duriel, gdy dowiedzieli się o wyswobodzeniu Diablo, wiedzieli, że powrót trzech na szczyty władzy w piekłach jest nieuchronny. Postanowili odzyskać ich zaufanie ochraniając Mrocznego Wędrowcę [1].

Andariel postanowiła zająć się nim w okolicach Tristram atakując Zakon Sióstr Niewidzącego Oka. Przejmując ich cytadelę przygotowała Wschodnią Bramę do bezpiecznego przejścia Diablo i pilnowała, aby nie był niepokojony przez żadnych łowców [3].

Przerażające panowanie Andariel było dosyć krótkie. Ścigający Mrocznego Wędrowca nefalemowie dotarli do klasztoru i zmierzyli się z Panią Cierpienia w katakumbach. Andariel była trudną przeciwniczką. Nie tylko używała siły fizycznej przeciwko grupie, ale również poruszała w każdym z nich wspomnienie starty, smutku, zdrady, żalu, czy poczucia winy. Żywiła się ich gniewem i rozkoszowała ich rozpaczą. Jednak mimo ciężkiej i nierównej walki Andariel padła pokonana [1].

Czarny Kamień Dusz

Upadek Andariel dał Diablo czas na ponowne spotkanie mrocznych braci [1]. Ale z powodu machinacji Adrii, esencja jej duszy nie trafiła z powrotem do piekieł, a do artefaktu stworzonego przez Zoltuna Kulle, Czarnego Kamienia Dusz. Po ponad 20 latach, jej esencja została wykorzystana wbijając kamień w serce córki Adrii, Lei, która stała się naczyniem Diablo. Dzięki mocy wszystkich Pierwotnych Złych, mógł stać się Najwyższym Złem [4].

Klęska Diablo spowodowała, że dusza Andariel i pozostałych demonów ponownie powróciła do kamienia, krzycząc i wołając o uwolnienie [5]. Ostatecznie kamień został zniszczony przez Malthaela, Anioła Śmierci, który zamierzał wykorzystać esencje demonów do wyczyszczenia świata z demonicznych mocy, jednocześnie zabijając wszystkich ludzi w Sanktuarium. Jednak i on mimo wsparcia mocy Pierwotnych Złych poległ z rąk nefalemów. Dusza Andariel przez jakiś czas uwięziona była przez Diablo [6], jednak z czasem znalazła drogę na ucieczkę [7].

Osobowość i cechy


Andariel miała bardzo sadystyczną osobowość. Podobnie jak Duriel pławiła się w mentalnym cierpieniu jaki wywoływała wśród swoich ofiar. Wierzyła, że tylko emocje są w pełni „czyste”. Jako mistrzyni manipulacji, układała scenariusze, dzięki którym wywracała stan psychiczny swoich ofiar o 180 stopni. Uwielbiała patrzeć, jak ludzie są rozdzierani przez własną wewnętrzną agonię i emocjonalny ból. Andariel czuje wstręt do izolacji, ponieważ jej domena opiera się na cierpieniu innych [8]. Mimo, że pochodzi od samego Tathameta, to w porównaniu do pozostałych Pierwotnych Złych, nie lubi ognia [3]. Andariel uważana jest za piękną istotę.

W grze


Diablo 2

Andariel jest głównym przeciwnikiem graczy w akcie I w Diablo 2. Panią Cierpienia można znaleźć na czwartym poziomie katakumb pod zakonem Sióstr Niewidzącego Oka.

Andariel zadaje dosyć potężne obrażenia fizyczne oraz trujące. Warto aby gracze uzbroili się w antidotum i pancerz, ze zwiększoną odpornością na trucizny.

Diablo 4

Andariel pojawi się w Diablo 4. Na zaprezentowanej grafice z BlizzCon 2019 Andariel jest aktualnie więziona w Płonących Piekłach. Nie podano przyczyny jej schwytania, jednak podejrzewa się, że stoją za tym Azmodan i Belial, którzy nie wybaczyli jej zdrady za pomoc Mrocznej Trójcy.

Ciekawostki


 • Nagość Andariel była spornym tematem między Blizzard North i Blizzard South. Gdy jednak jej wizerunek został zaprezentowany w czasopiśmie o grach i nie wywołało żadnych protestów, pozostano przy pomyśle północy.
 • Andariel początkowo była córką Lilith. Zostało to zmienione w Księdze Caina, w której ujawniono, że Andariel jest jedną z Pierwotnych Złych i ciotką Lilith.
 • W sali tronowej Andariel, znajduje się Kościany Tron otoczony płomieniami. Bug w grze czasami pozwala na jego splądrowanie.
 • W angielskiej wersji językowej Andariel była dubbingowana przez aktorkę Lani Minella, która podkładała głos również pod Krwawą Łotrzycę oraz Hrabinę.

Przypisy


 1. Diablo: Księga Caina[][][][][][]
 2. Diablo: Gdy zapada ciemność, rodzą się bohaterowie. Opowiadanie Theater Macabre: Mroczne Wygnanie[]
 3. Diablo 2: Lament Sióstr[][]
 4. Diablo III, Akt III[]
 5.  Reaper of Souls, Blizzard Entertainment. Dostęp 07.11.2020[]
 6. 19.05.2014, More Info From The Anniversary Dev Stream. DiabloFans.com, dostęp 07.11.2020[]
 7. BlizzCon 2019. Diablo IV World & Lore Panel. Dostęp 16.09.2020[]
 8. Diablo: Księga Caina[]