Zamknij

Azmodan

Azmodan, Pan Grzechu, Pierwotny Zły i jeden z czterech Pomniejszych Złych Płonących Piekieł w grach z serii Diablo.

azmodan diablo wiki

Biografia

Azmodan jest jednym z siedmiu Pierwotnych Złych. Zrodził się z jednej z głów antycznego smoka Tathameta, który utożsamiał całe zło stworzenia. W Płonących Piekłach odpowiada za domenę Grzechu [1]. Ciągle dąży do objęcia władzy całkowitej nad piekłami [2].

Podczas Odwiecznego Konfliktu, Azmodan wielokrotnie wygrywał starcia z zastępami aniołów na polach Pandemonium [3]. Jednak nigdy nie udało mu się zdobyć przewagi nad Tyraelem, którego starcia zawsze kończyły się klęską demona. Podczas jednej z bitew Tyrael chcąc skończyć z życiem demona [4], został odciągnięty od tej decyzji przez swojego porucznika, który potrzebował natychmiastowej pomocy. Klęski Azmodana spowodowały, że sam zaczął hodować skrzydlate demony by te mogły rozrywać na kawałki atakujących aniołów.

Początek rebelii

Moment, w którym Kamień Świata zniknął z Pandemonium wprowadził stagnację w działaniach wojennych między Wysokimi Niebiosami i Płonącymi Piekłami. Stworzone przez Inariusa i Lilith Sanktuarium pozwoliło Najwyższym Złym wyczuć uśpioną moc w nefalemach, których postanowili wykorzystać do wojny z niebiosami. Trzymanie tych planów przed Pomniejszymi Złymi wywołał konflikt pomiędzy władcami piekieł [1].

Jednak to co jednak najbardziej rozwścieczyło Azmodana i podległe mu zastępy demonów to fakt, że Baal, Diablo i Mefisto zdawali się skupiać bardziej na ludzkości niż Odwiecznym Konflikcie. Azmodan poczynił pierwsze kroki wśród swoich zwolenników, za których plecami mógł dokonać dywersji. Pierwsze ataki zakończyły się klęską, w wyniku czego Pan Grozy zmieniał demony w Upadłych. Zrzucając na nich winę za brak skuteczności, wykorzystał ich ciała, których degradacja miała służyć mu przez całą wieczność. Niektóre z nich posiadały jednak informacje, które bardzo zainteresowały Azmodana [5].

Mroczne Wygnanie

Pierwszym Pomniejszym Złym, którego Azmodan przekonał do wszczęcia rebelii był Belial. Pan Kłamstw postawił Andariel i Duriela w sytuacji bez wyjścia, co pozwoliło wspólnie pokonać Mroczną Trójcę i wygnać ich dusze do świata śmiertelników. Azmodan miał nadzieję, że niebo zauważy ich obecność i ponowi działania wojenne.

Jednak sytuacja w Płonących Piekłach szybko wywołała konflikt między Pomniejszymi Złymi. Andariel i Duriel widząc konflikt Azmodana i Beliala postanowili odpokutować swoją zdradę przeciwko Mrocznej Trójcy i chroniąc Mrocznego Wędrowca. Azmodan i Belial toczyli kolejną wojnę domową, która ostatecznie sięgnęła ku Sanktuarium. Demony wiedziały, że bez nefalemów nie zdołają osiągnąć przewagi i tym samym zakończyć Odwiecznego Konfliktu [6].

Inwazja na Sanktuarium

Bacznie obserwując sytuację w Sanktuarium i widząc śmierć Beliala, Azmodan objawił się w wizji Lei. Ujawnił jej, że wie o Czarnym Kamieniu Dusz, a który to nie powstrzyma go przed podbojem Sanktuarium. Postanowił zdobyć kamień i moce wszystkich Pierwotnych Złych stając się jednocześnie Najwyższym Złym. Azmodan dokonał ataku na Sanktuarium z krateru Arreat, który pozostał po wybuchu Kamienia Świata [7].

Celem ataku padła Twierdza Bastionu, która jako jedyna odgradzała Azmodana od świata Sanktuarium. Pod dowództwem Ghoma, porucznicy grzechu zostali wprowadzeni do podziemi twierdzy, gdzie rozpoczęli działania dywersyjne [4]. Jednak tak pewny swojego zwycięstwa, Azmodan podczas próby zasiania w ludzkich żołnierzach strachu zdradził swoje plany [2], dzięki czemu nefalemowie byli w stanie pozbyć się wrogów niszczących twierdzę w podziemiach. Siły Azmodana zostały ponownie wypchnięte z Twierdzy i przepychane w kierunku krateru, gdzie stanęli na przeciwko Cydei, Pani Żądzy, która pilnowała Grzeszne Serce wzmacniające demony w Sanktuarium. Koniec końców i „żona” Azmodana musiała poddać się sile nefalemów.

Pan Grzechu został odnaleziony jako ostatni. Potwierdzając chęć zostania Najwyższym Złem, nie był jednak w stanie pokonać bohaterów, którzy wcześniej wysłali do piekieł jego brata Beliala. Dusza Azmodana trafiła do Czarnego Kamienia Dusz, która później posłużyła dla wzmocnienia Pana Grozy, Diablo. Adria zdradzając nefalemów i Tyraela, a przede wszystkim swoją córkę, wbiła jej w pierś kamień powodując, że stała się naczyniem, które Diablo już jako Najwyższe Zło zamierzał wykorzystać do zniszczenia Wysokich Niebios [4].

Spuścizna

Ostatecznie dusz Azmodana miała posłużyć najpierw Diablo, a potem Malthaelowi, Aniołowi Śmierci, który wykradł Czarny Kamień Dusz, by zniszczyć całą demoniczną moc stworzenia. Ale i on nie nacieszył się mocami Pierworodnych Złych na długo. Po jego zabiciu przez nefalemów, przez pewien czas dusza Azmodana była związana z Diablo [8], ale i ta z czasem zdołała się uwolnić, podobnie jak pozostałe [9].

Osobowość i cechy


Azmodan to mistrz manipulacji, którego umiejętnościami specjalnymi są występek i korumpowanie. Jest najbardziej charyzmatycznym i uwodzicielskim przedstawicielem Pierwotnych Złych. Największą satysfakcję odczuwa gdy widzi porażkę innych, a szczególnie gdy on sam jest jej przyczyną.

Azmodan jest mistrzem pokusy, zmuszania tych, którzy niezachwianie trzymali się zasad i przekonań, aż do momentu gdy ulegają. Istnieje po to by niszczyć moralność. Wierzy, że żyjące istoty okazują swoją prawdziwą tożsamość przekraczając granice perwersji i deprawacji [1]. Do jego ulubionych grzechów należy chciwość i pycha [2], które nie są obce bogactwu i wyniosłości.

Azmodan nigdy nie był zadowolony ze swojego miejsca w Płonących Piekłach. Od zarania dziejów poszukiwał większej mocy [9]. Gardził nefalemami uważając ich za „największym grzechem stworzenia. Ma również złą opinię o Belialu.

Uważany jest również za niesamowitego taktyka. Przebiegłego, który atakuje w momencie, gdy jego przeciwnicy najmniej się tego spodziewają. Jest przy tym zbyt pewny siebie i arogancki, czego efekty można było zobaczyć podczas oblężenia Twierdzy Bastionu. [2]

W grze


Diablo 3

Azmodan jest głównym przeciwnikiem gracza w III akcie w Diablo 3. Walka z nim odbywa się w zamkniętej okrągłej arenie. Azmodan znajduje się w górnej części areny i podczas walki używa sześć umiejętności. Bez względu na to czy aktualnie wykonuje jakiś atak czy nie.

Wśród umiejętności Azmodana jest atak w zwarciu, atak laserowy, spadające zwłoki, czy brama demonów przyzywająca demony.

Ciekawostki


 • Azmodan swoje imię otrzymał najpewniej po Asmodeuszu, księciu piekieł i upadłym aniele,
 • We wczesnej fazie developmentu, Azmodan przypominał bardziej skorupiaka na dwóch nogach,
 • Azmodan jest grywalną postacią w Heroes of the Storm,
 • Azmodan występuje w Diablo III jako pet. Dodany został dla graczy, którzy kupili wirtualny bilet na BlizzCon 2018

Przypisy


 1. Diablo: Księga Caina[][][]
 2. 14.10.2014, Bohaterowie w centrum uwagi – Azmodan. Blizzard Entertainment, dostęp 23.11.2020[][][][]
 3. Diablo III Manuskrypt – Azmodan Pan Grzechu[]
 4. Diablo III, Akt III[][][]
 5. Manuskrypt Demonicus de Zoltun Kulle[]
 6. Azmodan, Blizzard Entertainment. Dostęp 23.11.2020[]
 7. Diablo III, Akt III Cinematic Intro[]
 8. Diablo III, Akt V[]
 9. 17.11.2018, BlizzCon 2018 Diablo Immortal World and Q&A. Youtube, dostęp 13.11.2020[][]