Zamknij

Baal

Tor'Baalos, Pan Zniszczenia, szerzej znany jako Baal. Jest jednym z Najwyższych Złych w grach z serii Diablo. Posiada dwóch braci: Diablo i Mefisto.

Biografia


Baal, podobnie jak jego bracia i Pomniejsi Źli, powstał z jednej z siedmiu głów smoka Tathameta, utożsamiającego całe zło. Podczas ostatecznej bitwy z Anu, obaj wojownicy zginęli, a z ich ciał powstały Wysokie Niebiosa i Płonące Piekła. Reprezentuje domenę Zniszczenia [1].

Odwieczny Konflikt

Wczesne życie Baala było skupione na walce z anielskimi hordami w trakcie Odwiecznego Konfliktu. Wraz z pozostałymi Pierwotnymi Złymi dowodził swoimi armiami przeciwko Wysokim Niebiosom. Jako Pan Zniszczenia, nigdy nie czuł znudzenia walką i niszczeniem [1].

Podczas konfliktu demony często walczyły oddzielnie, czasami wręcz wchodząc sobie w paradę. Jednym z niewielu pól gdzie Baal współpracował z pozostałymi demonami była Piąta Bitwa o Diamentowe Wrota. W trakcie walki Diablo zdecydował się zdradzić swoich pobratymców by samodzielnie rządzić Niebem i Piekłem co doprowadziło do przegrania niemalże wygranej bitwy, tracąc jakiekolwiek szanse na możliwość zwycięstwa [2].

Wojna Grzechu

Podczas prowadzenia swojej armii na polach Pandemonium, Mefisto zorientował się, że anioły wycofują swoje wojska z powrotem do Wysokich Niebios. Zdecydował się wstrzymać dalsze działania wojenne by przeanalizować sytuację, podczas gdy Baal, który nie był zbyt cierpliwym dowódca, zaatakował Pandemonium odkrywając, że Kamienia Świata już tam nie ma. Anioły, które zabijał nie były w stanie powiedzieć co się stało z kamieniem, ale zauważył, że wśród demonicznych armii brakuje córki Mefista, Lilith. Wierząc, że to ona jest odpowiedzialna za kradzież kamienia, zażądał aby ją schwytać, zabić i odzyskać artefakt [3].

Szczęście dopadło demony wieki później. Dzięki działaniom magom Vizjerei, Diablo wyczuł istnienie Sanktuarium i jego mieszkańców [1], o którym powiadomił swoich dwóch braci [3]. Wyczuwając uśpioną moc w ludzkości, Najwyżsi Źli postanowili rozpocząć kampanię mającą na celu przekonać ludzkość do Mrocznej Trójcy tworząc przy tym pozornie życzliwą religię Kultu Trójcy. Każdy z braci przyjął nowe alter ego. Baal przyjął imię Bala, Duch Stworzenia, reprezentowanego jako liść, a przedstawionego na ikonografii kultu jako dzierżący młot mężczyzna z torbą, w której miały znajdować się nasiona wszelkiego życia. Mawiano, że zarówno natura, jak i architektoniczne triumfy ludzkości znajdują się pod auspicjami jego ducha [4].

Ostatecznie plany mrocznych braci spaliły na panewce. Najpierw poprzez Inariusa, który odkrywając ich spisek założył własną religię Katedry Światła rozpoczynający Wojnę Grzechu, a kończące poświęceniem Uldyzjana ul-Diomeda, zmuszającym do sojuszu, w którym zarówno niebo jak i piekło miało pozostawić Sanktuarium neutralnym gruntem w Odwiecznym Konflikcie. Po wojnie Inariusa przekazano Mefisto, podczas gdy jego wyznawców Baalowi [5].

Mroczne Wygnanie

Baal i jego bracia utrzymywali w tajemnicy istnienie Sanktuarium przed Pomniejszymi Złymi. Gdy prawda wyszła na jaw i Andariel, Duriel, Belial i Azmodan powstali przeciwko Mrocznej Trójcy. Najwyżsi Źli przegrali bitwę i zostali wygnani z Płonących Piekieł wprost do Sanktuarium w postaci dusz [5]. To wtedy między braćmi zrodził się plan by zdobyć pełnię władzy nad ludzkością. Dopiero po kilkudziesięciu latach od momentu pojawienia się w krainie ludzi, ich obecność została zauważona przez Archanioła Sprawiedliwości. Tyrael postanowił utworzyć Zakon Horadrimów składający się z doświadczonych magów, którzy mieli mu pomóc schwytać mrocznych braci [6].

Podczas gdy Mefisto pozostał w Kurast, Diablo i Baal ruszyli na zachód za Bliźniacze Morza na pustynie Aranoch. Horadrimowie będący w posiadaniu Kamieni Dusz zdołali już w międzyczasie uwięzić Mefisto, ukrywając jego kamień w Świątyni Światła w Travincal. Baal, który pozostał w Lut Gholein wpadł w pułapkę Horadrimów po trzech dniach, gdy opuszczał miasto. W trakcie ucieczki na północ postanowił zmierzyć się z napastnikami uszkadzając Kamień Duszy przeznaczony na jego uwięzienie. Zapiski Zoltuna Kulle twierdzą zaś, że wina ta leżała wyłącznie po stronie Horadrimów. Koniec końców dusza demona trafiła do największego odłamka, jednak aby utrzymać jego duszę w kamieniu trzeba było poświęcenia. Na nie zdecydował się Tal Rasha, jeden z najznamienitszych członków zakonu i jego lider. Pozwolił się zakuć w ukrytym grobowcu pod piaskami Aranoch, gdzie następnie Tyrael wbił Kamień Duszy Baala w jego serce. Na koniec Horadrimowie stworzyli magiczny system run, który miał utrudnić dostęp do wnętrza. Tal Rasha przez lata musiał zmagać się z duchem Baala, jednak z czasem jego ciało całkowicie zostało przejęte przez demona [1].

Uwolnienie Destrukcji

Wieki później Baal został uwolniony przez Mariusa, towarzysza Diablo, który jako Mroczny Wędrowiec wyruszył z Tristram w poszukiwaniu swoich braci. W momencie gdy Diablo ruszył w stronę Baala, został powstrzymany przez Tyraela, który zdawał się wygrywać starcie z demonem. Jednak nie był świadomy, że Diablo miał ze sobą towarzysza w postaci Mariusa, który uległ manipulacjom Baala. Uwalniając go pozwolił by mroczni bracia uwięzili Tyraela w grobowcu [7], a sam z niego uciekł.

Wkrótce potem Baal pod postacią Tal Rashy i Diablo jako Mroczny Wędrowiec ruszyli dalej w stronę Kurast w poszukiwaniu Mefisto. W głębi świątyni zaplanowali, że Pan Zniszczenia zajmie się spaczeniem Kamienia Świata podczas gdy Pan Grozy powróci do Piekieł zebrać lojalne mu armie, dzięki czemu mogliby ponownie zasiąść na tronie Płonących Piekieł. Zanim jednak to się stanie Baal musiał odzyskać swój kamień duszy, który wedle Deckarda Caina był niezbędny do zepsucia Kamienia Świata [1].

Rozpętanie Zniszczenia

Baal dotarł do Mariusa w domu dla obłąkanych w Zachodniej Marchii. Przedstawiając się jako Tyrael wzbudził w Mariusie zaufanie. Zażądał od niego Kamienia Duszy Baala, dzięki któremu pozbędzie się demonicznego brzemienia.

Po odzyskaniu kamienia, Baal ujawnił swoją prawdziwą formę Mariusowi, który popadł w rozpacz. Z nieukrywaną satysfakcją pozbawił go życia, a samą placówkę spalił [8].

Posiadając swój kamień duszy Baal zebrał swoją armię i ruszył na północ, niszcząc każdą napotkaną wioskę w drodze do Góry Arreat. Ci którzy zginęli na miejscu byli przywracani do życia jako demoniczni żołnierze. Każdy akt destrukcji popełniony przez Baala i jego armię wzmacniała moc jego kamienia, który niedługo potem zaczął pulsować niszczycielską energią [1]. Wraz z pochodem wezwał legion demonów, które szczególnie upajały się w zniszczeniu i chaosie [9]. Poprzysiągł, że jego bracia nie zginęli na próżno, a on sam będzie rządził niepokonany [10].

Oblężenie Góry Arreat

Zanim Baal dotarł do Góry Arreat jego armia liczona była już w tysiącach. Barbarzyńcy mimo doskonałego wyszkolenia w sztuce wojennej przegrywali bitwę za bitwą. Nie byli w stanie powstrzymać demonów. Wkrótce potem Barbarzyńcy próbowali pertraktować przy bramie Seszeronu, jednak ich emisariusz został zabity przez Baala za pomocą implodującej w jego wnętrzu energii [11]. Przed Baalem pozostało jedynie Harrogath, jedyne miasto Barbarzyńców, dla którego obrony Rada Starszych poświęciła swoje życie by stworzyć barierę ochronną. Nie przeszkodziło to jednak wybijaniu przez armię Baala wszystkiego w okolicy.

Niestety obrońcy miasta zostali zdradzeni przez jedynego z Rady, który wyłamał się podczas inkantacji zaklęcia ochronnego. Nihlathak uznał, że zawrze pakt z Baalem dostarczając mu Relikt Starożytnych, potężny artefakt pozwalający wejść do Góry Arreat bez walki ze Starożytnymi duchami. Wędrując po zboczach góry [1] Baal był w stanie przejść do komnaty, gdzie wykorzystał odłamek swojego kamienia duszy do spaczenia Kamienia Świata. Ale na ratunek, było już za późno.

Bohaterowie, którzy wyeliminowali wcześniej jego dwóch braci wraz z Andariel i Durielem dotarli na miejsce za późno. Kamień był spaczony, ale można było jeszcze powstrzymać samego Baala. Po pokonaniu demona, Tyrael musiał poświęcić się w imię ochrony ludzkości. Po ewakuacji wszystkich mieszkańców Harrogath i tych, którzy przeżyli inwazję z okolic Góry Arreat, wykorzystał swój miecz El’druin którym cisnął w Kamień Świata niszcząc go. Powstrzymał plany Mrocznej Trójcy, ale ludzkość na zawsze stała się już widoczna tak dla niebios jak i piekieł [1].

Najwyższe Zło i Żniwiarz Dusz

Dusza Baala, zamiast trafić do Pustki, ostatecznie znalazł się w Czarnym Kamieniu Dusz. Na dzień dzisiejszy nie wiadomo, w jaki sposób Adria doprowadziła do przeniesienia jego esencji do kamienia [12]. Jednak w trakcie inkantacji Baal nie próbował z nią walczyć. Był wręcz rozbawiony. Czuł satysfakcję z osiągniętego przez niego celu [13].

Dwadzieścia lat po jego porażce w komancie Góry Arreat, Adria zdobyła ostatnią duszę Azmodana dzięki czemu wykorzystała swoją córkę jako naczynie wbijając w nią Czarny Kamień Dusz odradzając Diablo jako Najwyższe Zło [2]. Esencja Baala i pozostałych Pierwotnych Złych wzmocniła samego Diablo, który ruszył następnie na Diamentowe Wrota. Po raz pierwszy od mileniów demonom udało się przedostać do Srebrnego Miasta aniołów. Ostateczna porażka Diablo, a później Malthaela jako Anioła Śmierci pozwoliła uwolnić duszę Diablo, która zawierała w sobie pozostałe demony [14]. Z czasem jednak uwolniły się one spod wpływu Pana Grozy. To samo stało się z duszą Baala, która ponownie odzyskała wolność [15].

Osobowość i cechy


Baal to najbardziej lekkomyślny i zuchwały z Najwyższych Złych. Upaja się całkowitym zniszczeniem nie tylko otaczającego go świata, ale także tych, którzy w nim mieszkają. Na pozór wydaje się być najprostszym i najłatwiejszym do zrozumienia demonem. Deckard Cain napisał jednakże, że Baal jest tak samo przebiegły i nikczemny jak jego rodzeństwo, zdolnym do wykorzystania strategii i oszustwa do osiągnięcia swoich celów [1]. Nawet Adria, która służyła Diablo zastanawiała się co zrobiłby Baal gdyby zniszczył Niebo i Sanktuarium. Czy zniszczyłby piekło? Czy zabiłby samego siebie? A być może jest na tyle sprytny aby rozumieć, że jego klęski, śmierć i odrodzenie jest cyklem unicestwienia, który nie zostanie nigdy zagrożony [13].

Baal znany jest z sadystycznego mordowania swoich wrogów [10]. Często oddawał się z braćmi ucztom, podczas których spożywali ludzkie ciało i krew. Pozostałe demony mogły się pożywiać jedynie resztkami z tej uczty [5].

Ci, którzy podążają za Baalem atakują ze wszystkich stron jednocześnie. Są kształceni aby pokazywać siłę i zwinność. Szukają zguby stworzenia, dążąc do chaosu i zniszczenia za wszelką cenę. Porządek jest przekleństwem. Jego porucznicy są kształceni pod kątem siły, wytrzymałości, sprytu i nieustającym szkoleniom sztuki wojennej [5]. Wielu jego demonów jest nieuchwytnych na poziomie śmiertelnym [16].

Tak jak jego bracia, jest równie konfrontacyjny [17].

W grze


Diablo 2

Baal jest finałowym bossem V aktu w Diablo 2. W grze zaprezentowany jest w postaci przypominającej insekta. Jednak w porównaniu do swoich braci wizerunkowo posiada elementy „ludzkie”, które najpewniej pozostały po setkach lat spędzonych w ciele Tal Rashy.

W trakcie walki z demonem gracze będą musieli uważać na kilka umiejętności. Teleportacja, mrożący oddech, kradzież many, kościana nova czy duplikacja to tylko część arsenału jaki może wykorzystać przeciwko graczom.

Diablo Immortal

Baal zaprezentowany został na zwiastunie Diablo Immortal. Demon odrodzi się i będzie jednym z przeciwników w grze.

Ciekawostki


 • 15 dzień miesiąca Kathon nazywany jest Okiem Baala, inaczej szkarłatnym księżycem [18].
 • Imię Baala pochodzi najpewniej od starożytnego tytułu Ba’al, który był powszechnie używany w odniesieniu do bóstw czczonych w pierwszym i drugim tysiącleciu p.n.e. Jednym ze znanych tytułów nosił Ba’al Zəbûb, innymi słowy Belzebub, który często określany był sojusznikiem Szatana. Pod względem wyglądu przypominał pająka (Baal w Diablo 2 ma cztery kończyny rozłożone podobnie jak u pająka).
 • Baal (również Bael) są demonami i Władcami Piekłą w Goecji (systemie magicznym za czasów króla Salomona).

Przypisy


 1. Diablo: Księga Caina[][][][][][][][][]
 2. Diablo III, Akt IV[][]
 3. Diablo III, Księga Odkrycie Sanktuarium[][]
 4. Diablo: Wojna Grzechu. Tom 1. Prawo Krwi[]
 5. Diablo Manual[][][][]
 6. Diablo Księga Caina[]
 7. Diablo 2: Dżungla Mefista Cinematic Intro[]
 8. Diablo 2: Wejście do piekła Filmowe zakończenie[]
 9. Diablo 2: Lord of Destruction Manual[]
 10. Diablo 2: W poszukiwaniu Baala Cinematic Intro[][]
 11. Diablo 2: Lord of Destruction Cinematic Intro[]
 12. Diablo III, Akt II[]
 13. Diablo: Księga Adrii[][]
 14. 2014-05-19, More Info From The Anniversary Dev Stream. DiabloFans.com, dostęp 06.11.2020[]
 15. BlizzCon 2019. Diablo IV World & Lore Panel. Dostęp 16.09.2020[]
 16. Diablo 3 Manuskrypt Baala, Pan Zniszczenia[]
 17. Diablo: Czarna Droga[]
 18. Kalendarz Anno Kehjistani[]