Zamknij

Czarownik

Czarownik / Czarownica [ang. Wizard] to jedna z klas w grach Diablo III i Diablo Immortal wyprodukowanych przez firmę Blizzard Entertainment. Stanowią odrębną klasę od Czarodziejek znanych z Diablo II i Diablo IV. Są zbuntowanymi mistrzami magii, w których ciałach płynie tajemna moc. Odrzucają ścieżki nauki obrane przez klany magów, a sami wykorzystują zdolności do manipulacji rozmaitych mocy, aby palić, zamrażać czy wręcz dezintegrować swoich wrogów.

Lore


Użytkownicy magii w świecie Sanktuarium pochodzą z różnorakich akademii magicznych – od wysp Xiansai po Kaldeum. Większość z nich nazywana jest „Czarodziejami” bądź „Magami„. Jednak istnieją tacy, którzy nazywają się „Czarownikami” i łączy ich tyle z pozostałymi członkami magicznych zakonów co lew i kot. Obie grupy poznały arkana mocy tajemnych jednak podobieństwa między nimi kończą się w tym miejscu.

Czarownicy to renegaci i buntownicy [1] opętani żądzą mocy [2]. Bardzo błyskotliwi ale i z pełną pogardą patrzą dla długotrwałej sztuki nauki magicznej jak i roztropności czy bezpieczeństwa szkoleń. Czarownicy są aroganccy i uważają się za lepszych od innych. Wszystko z powodu niebywałych umiejętności do podporządkowania sobie magicznej potęgi i posługiwania się nią wyłącznie za pomocą siły woli. Nierzadkie wypadki nie powstrzymują ich od używania chaotycznej i niestabilnej mocy [1]. Świadomość nagrody jest wystarczająco duża [3].

Umiejętności


Czarownicy używają swoich ciał jako naczynia mocy tajemnej. Porzucają ostrożną ścieżkę, preferowaną przez innych magów. Niemal zawsze mogą rzucać słabsze zaklęcia dzięki szybko regenerującej się tajemnej mocy, a nie które z nich są łatwiejsze do inkantacji, gdy ich doświadczenie rośnie. Jedyne ryzyko, które spowodowałoby pozbawienie ich całości mocy jest wykorzystanie kilku zaklęć jednocześnie. Tajemna moc może niszczyć ciała czarowników gdy jej użycie nie jest starannie zaplanowane.

Czarodzieje manipulują wszelkimi rodzajami sił aby zdezintegrować, spalić czy zamrozić swoich wrogów. Mają możliwość panowania nas siłami żywiołów i mogą kontrolować światło i czas, by teleportować się, tworzyć potężne iluzje i odbijać nadchodzące ataki. Czarodzieje używają różdżek i lasek aby używać słabszych zaklęć, podczas gdy sami skupią się na zebraniu energii i wykorzystają tajemną moc do zniszczenia wrogów olśniewającym gradem światła. Spośród wszystkich przedmiotów, które pozwalają wzmacniać czarownikom działanie swoich czarów to właśnie kule mają specjalne zastosowanie, dostarczając im wizji i wiedzy pomagającej rzucać zaklęcia bądź służyć jako kumulatory mocy.

Z nielicznymi wyjątkami ataki Czarowników przeprowadzane są na odległość, z dala od bezpośredniego niebezpieczeństwa. Jako chodząca artyleria, czarownicy nadają się do ostrzału na odległość. Chociaż nie są tak zwinni fizycznie ani silni jak inni bohaterowie, czarownicy okrywają się magią ochronną. Mogą pokrywać swoją skórę diamentami czy tworzyć lustrzane odbicia aby zmylić swoich przeciwników i zaszkodzić tym, którzy są na tyle głupi, by uderzyć w nich bezpośrednio [1].

W grze


Diablo III

Główny artykuł: Czarownik (Diablo III)

Diablo Immortal

Główny artykuł: Czarownik (Diablo Immortal)

Znani Czarownicy


 • Ashnagarr
 • Dumal Lunnash
 • Fazula
 • Irtai
 • Jaharra
 • Jin
 • Karini
 • Li-Ming
 • Patel
 • Sarnakyle
 • Shanar
 • Vyr
 • Zoltun Kulle

Przypisy


 1. Czarownica, Blizzard Entertainment, dostęp 27-08-2020[][][]
 2. Nieprawdopodobny Łańcuch Fazuli, Blizzard Entertainment, dostęp 27-08-2020[]
 3. BlizzCon 2018, Diablo Immortal World and Q&A Panel. Dostęp 14-09-2020[]