Zamknij

Duriel

Duriel, Pan Bólu, Pierwotny Zły i jeden czterech z Pomniejszych Złych i "bliźniak" Andariel. Jest głównym przeciwnikiem Aktu II w Diablo 2.

Biografia


Duriel narodził się po śmierci antycznego smoka, jako jeden z siedmiu Pierwotnych Złych reprezentujących siedem głów Tathameta. Duriel rządzi w Płonących Piekłach domeną Bólu.

Mroczne Wygnanie

Pomniejsi Źli nie mieli pojęcia o stworzeniu Sanktuarium. Po zniknięciu Kamienia Świata, walki między aniołami i demonami zostały wstrzymane, jednak w Piekle coraz rzadziej widziano Mroczną Trójcę. Pozostali Pierwotni Źli, Andariel, Duriel, Azmodan i Belial dowiedzieli się ostatecznie o istnieniu Sanktuarium, o którego istnieniu Najwyżsi Źli wiedzieli już od wieków. Pod dowództwem Azmodana i Beliala, Pomniejsi Źli podjęli decyzję o rozpoczęciu powstania przeciwko Diablo, Mefisto i Baalowi [1]. Początkowo Duriel i Andariel mieli wątpliwości obawiając się własnego upadku w starciu z mrocznymi braćmi. Zostały one rozwiane dzięki Belialowi, który nie dał im wyboru [2].

Pomysł ostatecznie wypalił. Duriel wraz z pozostałymi Pomniejszymi Złymi wygnał z piekieł Mroczną Trójcę, które to w przyszłości wydarzenie nazwano Mrocznym Wygnaniem. Jednak pakt między Pomniejszymi Złymi rozpadł się gdy Andariel i Duriel dowiedzieli się, że Azmodan i Belial zamierzają walczyć o pozycję najwyższego władcy piekła [1].

Mroczny Wędrowiec

Po prawie trzystu latach po Mrocznym Wygnaniu, Diablo w końcu zbiegł ze swojego więzienia pod katedrą Tristram. Pod postacią Aidana jako Mroczny Wędrowiec, kierował się na wschód gdzie spoczywali uwięzieni bracia, Baal i Mefisto. Andariel i Duriel, gdy dowiedzieli się o Diablo, doszli do wniosku, że Najwyżsi nieuchronnie odzyskają swoją pozycję w piekle i jedynym sposobem na odzyskanie ich zaufania będzie ochrona Mrocznego Wędrowca. Podczas gdy Andariel miała spowolnić bohaterów ścigających we Wschodniej Bramie Khanduras, dotychczasowym domu Sióstr Niewidzącego Oka, Duriel musiał pilnować opuszczonego grobowca w ramach kary za swój udział podczas Mrocznego Wygnania. Rozgoryczony swoją pozycją samotnej niewoli, Pan Bólu zebrał dusze i krew wielu poszukiwaczy przygód [3]. Ostatecznie Duriel nie musiał czekać zbyt długo na bohaterów ścigających Mrocznego Wędrowca. Po eliminacji Andariel dotarli do Duriela i pokonali demona [1].

Czarny Kamień Dusz

Machinacje Adrii doprowadziły do uwięzienia duszy Duriela w Czarnym Kamieniu Dusz. Po ponad 20 latach od swojej porażki, esencja Duriela ponownie została aktywowana gdy ten został wbity w serce Lei, córki Adrii, która stała się nowym naczyniem Diablo, Najwyższego Zła [4]. Późniejsza klęska Diablo doprowadziła do ukrycia kamienia przez Tyraela i jego kradzieży przez Malthaela, Anioła Śmierci. Jednak i ten ostatecznie zniszczył kamień wchłaniając w siebie wszystkie dusze Pierwotnych Złych, planując uwolnić świat Sanktuarium z demonicznej esencji. Doprowadziłoby to do śmierci wszystkich ludzi, którzy zostali zrodzeni ze związku anioła i demona.

Pokonanie Malthaela pozwoliło uwolnić duszę Diablo [5], który w dalszym ciągu próbował panować nad pozostałymi esencjami demonów [6]. Z czasem i te uwolniły się spod jarzma Pana Grozy i stały się wolne. Również dusza Duriela ponownie mogła zacząć niszczyć Sanktuarium [7].

Osobowość i cechy


Duriel uwielbia zadawać ból, torturować swoje ofiary. Obserwatorzy twierdzą, że Duriela nie obchodzi ból odczuwany przez jego ofiary. Pławi się w ich krzykach, odnajdując w nich muzykę dla swych uszu.

Duriel uważany jest za mistrza bólu, ale zdecydowanie skupia się bardziej na bólu fizycznym aniżeli psychicznym. Wiele pism sugeruje, że Duriel, jeśli nie będzie mógł zadawać bólu, sam padnie swoją ofiarę, w końcu odczuwając spełnienie [1].

W grze


Diablo 2

Duriel jest bossem aktu II w Diablo 2. Zlokalizowany jest w komnacie Grobowca Tal Rasha, do którego dostać się można za pomocą laski Horadrimów. Po wejściu do komnaty gracze stają bezpośrednio przed Durielem, który krzyczy „Szukasz Baala?”.

Duriel jest chyba najtrudniejszym bossem w grze. Gracze trafiają do klaustrofobicznej komnaty, w której sam demon używa aury mrozu, która spowalnia gracza, a dodatkowo zadawane przez niego obrażenia mogą zamrozić postać. Warto uzbroić się w zwiększoną odporność na zimno, mikstury wytrzymałości (będzie sporo biegania), oraz zdobyć dodatkowe obrażenia od ognia.

Diablo 4

Duriel powraca w Diablo 4 jako jeden z antagonistów. Jego wygląd został nieco zmieniony w stosunku do wizerunku z Diablo 2, jest mniej owadopodobny i bardziej przypomina Ghoma, z pionową paszczą z kłami zamiast żołądka, bardziej zwierzęcymi aniżeli owadoidalnymi szczękami.

Ciekawostki


  • Design Duriela bardzo przypomina budową zergowskiego Hydraliska i Lurkera z gry Starcraft,
  • W języku hebrajskim Duriel oznacza „Bóg jest moim domem”,
  • Mimo, że aura Duriela dostępna jest również wśród umiejętności Paladyna, posiada ona demoniczne pochodzenie.

Przypisy


  1. Diablo: Księga Caina[][][][]
  2. Diablo: Gdy zapada ciemność, rodzą się bohaterowie. Opowiadanie Theater Macabre: Mroczne Wygnanie[]
  3. Duriel, The Arreat Summit. Dostęp 7.11.2020[]
  4. Diablo III, Akt III[]
  5. Diablo III, Akt V[]
  6. 19.05.2014, More Info From The Anniversary Dev Stream. DiabloFans.com, dostęp 07.11.2020[]
  7. BlizzCon 2019. Diablo IV World & Lore Panel. Dostęp 16.09.2020[]