Zamknij

Kamień Świata

Kamień Świata (ang. Worldstone) znany również jako „Oko Anu”, „ Serce Stworzenia” oraz „Serce Świata” ((Księga Caina)) jest to kolosalny obiekt o wielkiej mocy, przypominający kryształ. Pożądany tak przez zastępy Niebios jak i przez Hordy piekieł, został użyty przez archanioła Inariusa i demonicę Lilith, aby stworzyć świat Sanktuarium zanim został zniszczony w wyniku Odwiecznego Konfliktu. Ale co ważne, tylko niewielu mieszkańców Sanktuarium zdawało sobie sprawę z jego istnienia ((Wprowadzenie do Diablo III, Diablo3.com, dostęp 09.09.2020)).

Kamień Świata

Jego moc była bazą dla wielu potężnych przedmiotów takich jak kamienie dusz, Okruch Przeznaczenia czy również, jak sądzą niektórzy, krwawych odłamków.

Historia


Wczesna Historia

Zanim jeszcze powstały Niebiosa i Płonące Piekła istniał Anu i Tathamet. Ich konflikt trwający całe eony doprowadził do ostatecznego starcia między Anu a smokiem Tathametem. W ogromnym rozbłysku światła zginęli obaj, a z ich części ciał powstały krainy niebios i piekieł. Zaś z samego oka powstał artefakt o niebywałej mocy, Kamień Świata. Początkowo spoczywał w Pandemonium będąc swoistym ogniwem spajającym rzeczywistość. Jako przedmiot o mocy pozwalającej swobodnie zmieniać otaczający ich świat, siły Niebios i Piekieł zaciekle walczyły o kontrolę nad Kamieniem. Raz po raz, strony konfliktu przeważały szalę zwycięstwa na swoją stronę zdobywając tymczasowo kontrolę nad Kamieniem. Korzystając z jego potęgi anioły i demony zmieniały rzeczywistość i tworzyły nowe światy pod swoje upodobania. Jednakże światy te umierały i były obracane w nicość, gdy druga strona przejmowała moc Kamienia [1].

Forteca Pandemonium z Diablo 2

Z czasem Kamień Świata stał się narzędziem, które wypaczało jego podstawowe założenie [2]. Wtedy też powstała Twierdza Pandemonium, którą to archanioł Tyrael kazał zbudować wokół Serca Świata.

Sanktuarium i Wojna Grzechu

Jest powód dla którego żaden nefalem ani nikt mu podobny nie powstał od wielu stuleci, przyjacielu. To powód, dla którego Ty i Twoi nie powinniście istnieć! Stoisz przed przekleństwem wszystkich potomków tych aniołów i demonów, którzy stworzyli Sanktuarium! Stoisz przed Kamieniem Świata…

– Rathma do Uldyzjana ul-Diomeda

Inarius i Lilith

W trakcie Wiecznego Konfliktu coraz liczniejsza grupa demonów i aniołów stawała się zmęczona niekończącymi się potyczkami. Grupie renegatów prowadzonych przez anioła Inariusa i jego kochankę, demonicę Lilith udało się uzyskać dostęp do Kamienia. Używając jego mocy by ukryć go przez resztą walczących stworzyli nowy świat, schronienie, który nazwali Sanktuarium. Mimo tego, że siły Niebios i Piekieł zdały sobie sprawę ze zniknięcia Kamienia Świata, to nie wiedzieli kto, ani gdzie go zabrał. Zaś Inarius, wolny od swoich dawnych towarzyszy i wrogów, ukształtował górę Arreat wokół Kamienia, pierwsze ukształtowanie terenu w tym świecie [1].

W sekrecie przed resztą renegatów, Inarius użył Kamienia, aby zwiększyć swoją moc i użył jego wpływów, aby osłabić nefalemów, potomstwo aniołów i demonów, które miało potencjał by stać się potężniejszym od swoich przodków [3]. Z pokolenia na pokolenie ich siła malała, aż w końcu powstała nowa rasa zwana ludzkością. Niemniej jednak zmiana ta nie była nieodwracalna. Lilith, poróżniona z Inariusem , rzuciła na Kamień Świata zaklęcie, które miało pozwolić Ludzkości wrócić do szczytu swojej potęgi [1].

Sprawy zaczęły wymykać się spod kontroli gdy Uldyssian ul-Diomed, pierwszy, który odzyskał moc nefelemów, wszedł w kontakt z Kamieniem. Spowodowało to zmianę w jego strukturze, przez co siła jego ludu zaczęła powracać coraz szybciej. Mimo połączenia z Sercem, Inarius nie był w stanie tego powstrzymać.

Ostatecznie Uldyssian pokonał Inariusa i zerwał jego więź z Kamieniem Świata, sam tracąc przy tym życie. Gdy Wojna Grzechu zakończyła się, Mefisto i Rada Angiris zdecydowali, że Sanktuarium i jego mieszkańcy mogą dalej egzystować, pod warunkiem kolejnej utraty ich mocy [1].

Zniszczenie Kamienia Świata

Baal Diablo 2

Gdy świat był jeszcze młody, lud z Północnych Stepów dostał święty obowiązek strzeżenia tego co spoczywa w sercu góry Arreat . Lud ten zwany był Dziećmi Bul-Khatosa,a w świecie Sanktuarium później znani jako Barbarzyńcy. Wreszcie, przyszła chwila, aby dopełnić to, co zostało im powierzone. Baal, Pan Zniszczenia wraz ze swoją demoniczną armią zbliżał się do góry. Barbarzyńcy, którzy już niejednokrotnie odpierali wrogie najazdy zostali zepchnięci do górskiego podnóża. Plan brata Diablo i Mefista polegał na swojego odłamka kamienia dusz z Kamieniem Świata, z którego pochodził. Mroczne energie skaziłyby wtedy Kamień, co spowodowałoby zagładę ludzkości. Siłom Pana Zniszczenia udało się przedostać do Kamienia Świata bez niszczenia Harrogath dzięki zdradzie Nihlathaka, Baal zdobył Relikt Starożytnych, który pozwolił mu dostać się do wnętrza góry bez walki ze Starożytnymi.

Tyrael niszczy Kamień Świata

Ostatecznie, Baal został pokonany przez grupę bohaterów, którzy wcześniej wyeliminowali jego braci. Jednak było zbyt późno, aby powstrzymać plan demona. Tyrael, który przybył w ostatniej chwili, aby wspomóc bohaterów po raz ostatni zauważył, że Pan Zniszczenia zdołał spaczyć swoją esencją mityczny artefakt. Uznał, że jedynym wyjściem będzie zniszczenie Kamienia Świata. Po otwarciu dla nich portalu, anioł wbił El’druina w Kamień, roztrzaskując go [4].

Spuścizna Kamienia Świata

Zniszczenie Kamienia Świata przyniosło ze sobą poważne konsekwencje. Ciało Baala oraz jego armia zostały zniszczone, a cała okolica została spustoszona [1]. W miejscu góry Arreat został tylko dymiący krater [5], a chmury popiołu i magicznie naładowanego pyłu unoszą się w powietrzu nawet 20 lat później. Północne Stepy stały się znane jako Ponure Ziemie, gdzie demoniczne zepsucie szaleje, zmieniając tak ludzi jak i zwierzęta. Ponieważ najważniejszy symbol w kulturze barbarzyńców został zniszczony, wiele barbarzyńskich plemion pogrążyło się w chaosie [1].

Odłamki kamienia, nadal skażone mocą Baala, zostały rozrzucone po całym Sanktuarium, niosąc ze sobą śmierć i destrukcję [6]. Z czasem demony postanowiły zebrać spaczone odłamki kamienia i wykorzystać je by ponownie zniewolić ludzkość. Jednym z nich jest Skarn, którego celem jest ponowny powrót Pana Grozy, Diablo. Dodatkowo Sabat widząc swoją szansę rozsiewa korupcję gdziekolwiek się pojawią [7].

Poza bezpośrednimi konsekwencjami zniszczenia Kamienia Świata zanikły efekty, które chroniły ten świat przed najazdem aniołów lub demonów, przez co Sanktuarium zostało bezbronne w przypadku inwazji [8] [9]. I taka inwazja w końcu przyszła, 20 lat później, w postaci Azmodana, Pana Grzechu, który przyzwał swoją armię do świata śmiertelników w celu zdobycia Czarnego Kamienia Dusz. Lecz został on pokonany przez Nefelemów, ponieważ bez wyciszającej mocy Kamienia, moc raz jeszcze zaczęła powracać [10].

Przypisy


  1. Księga Caina[][][][][][]
  2. Zwiastun Diablo Immortal[]
  3. Diablo: Wojna Grzechu. Tom 3. Fałszywy Prorok[]
  4. Diablo II: Lord of Destruction[]
  5. Diablo 3, Akt III[]
  6. Zwiastun Diablo Immortal[]
  7. Diablo Immortal[]
  8. Diablo: Pajęczy Księżyc[]
  9. Diablo: Zakon[]
  10. Diablo 3, Akt I[]