Zamknij

Lilith

Lilith jest jedną z najważniejszych postaci fabularnych serii gier Diablo. Jest córką Mephisto, Pana Nienawiści oraz siostrą Luciona, znana jako Królowa Sukkubów. Poprzez sojusz z archaniołem Inariusem zapoczątkowała stworzenie świata Sanktuarium, które doprowadziło do narodzin pierwszych nefalemów. Jest główną antagonistką w grze Diablo 4.

historia lilith w diablo
Lilith przywołana w zwiastunie Diablo 4
Lilith, Córka Nienawiści

We trzech…kroczą. Moc trzech drogę otwiera. Przez krew ochotników…wróć gdzie Twój dom. Chwała Córze Nienawiści, Stworzycielce Sanktuarium. Chwała…Lilith.

Biografia


Stworzenie Sanktuarium

Mój ojciec jest zadowolonych z toczenia bitew z tymi samymi przeciwnikami, podczas gdy wszystko wokół obraca się w popiół. Mimo, że jego zwycięstwa mogą trwać dzień, rok czy nawet sto lat wojna nigdy nie zostanie wygrana gdy będzie dowodził wraz z braćmi. Koniec się z bliża, ale mój ojciec jest zbyt ślepy, żeby to zobaczyć.

Lilith przez wieki była jednym z dowódców Płonących Piekieł przeciwko Wysokim Niebiosom w trakcie Odwiecznego Konfliktu. Z czasem przestawała wierzyć w możliwość zwycięstwa, a sytuację tą pogarszał fakt, że przywództwo nad demonami miała Mroczna Trójca z jej ojcem i bratem na czele [1]. Podczas jednej ze zwycięskich bitew przeciwko Niebiosom, Lilith wzięła do niewoli jednego archanioła i ukryła go w swoim legowisku dla osobistej rozrywki. Jednak ku jej zaskoczeniu, tchnęła w anioła nowe życie. Wybudzony Inarius niespójnie opowiadał o swoim pragnieniu ucieczki sprzed Odwiecznego Konfliktu. Lilith ujrzała w nim kogoś, kim mogła manipulować do końca swoich dni [1], a któremu to nadała swoje imię [2]. Przekonała go, że aby być razem muszą ukrać Kamień Świata i utworzyć nowy świat ukrywając go przed aniołami i demonami.

Inarius pomógł Lilith. Wspólnie zebrali podobnie myślących renegatów po obu stronach barykady i wkrótce potem podajemnie ukradli Kamień Świata z Twierdzy Pandemonium. Wykorzystując moc kamienia utworzyli nowy świat, który nazwali symbolicznie Sanktuarium. Miejsce, w którym każdy mógł znaleźć wytchnienie od niekończącego się konfliktu. Inariusowi nie zależało na niczym innym. Był zadowolony z Efektu. Lilith zaś chciała mu pokazać, że to etap pośredni. Postanowiła zakończyć konflikt i zwyciężyć. Ale najpierw musiała zbudować nową armię, armię która została poczęta ze związku anioła i demona. Nefalemów [1].

Narodziny Nefalemów

Wraz z Inariusem ukradliśmy Kamień Świata i wraz z nim grupę renegatów, która pójdzie za nami. Stworzyłam nowy świat, w którym możemy żyć w pokoju. Miejsce o nieskończonych możliwościach. Inarius uważa ucieczka nam wystarcza. Z czasem pokażę mu, ze nawet zwycięstwo jest możliwe. Ale najpierw dam mu dzieci.

Lilith

Po pewnym czasie Lilith i Inarius połączyło łoże. Sojusz anioła i demona był bezprecedensowy, dał narodziny ich pierworodnemu, który otrzymał imię Linarian (późniejszy Rathma). Był pierwszym narodzonym nefalemem, ale nie był ostatnim. Pozostałe anioły i demony również wydały własne potomstwo. Z czasem gdy nefalemowie rozpoczęli ujawniać swoje moce, zauważono że ich potencjał jest znacznie większy niż ich samych. Nefalemowie zaczęli wzbudzać niepokój w szeregach aniołów i demonów oraz obawy, że mogą zwrócić uwagę niebios i piekieł na Sanktuarium.

Renegaci podzielili się na dwa obozy, jeden który chciał unicestwienia nowej rasy, i drugi który chciał ich wykorzystać do zakończenia wojny [3]. Inarius i Lilith stanęli po przeciwnych stronach barykady. Lilith w szale zabiła renegatów, którzy znajdowali się w Sanktuarium chcąc uchronić swoje dzieci, podczas gdy Inarius, gdy odkrył skutki rzezi postanowił wygnać Lilith [4] do Pustki [5]. Po wszystkim Inarius zmienił sposób rezonowania Kamienia Świata w taki sposób, aby z czasem kolejne pokolenia rodziły się z coraz mniejszą mocą, co w efekcie doprowadziło do powstania ludzkości [4].

Ostatecznie Lilith nie została całkowicie zapomniana, a przez badaczy historii w dalszym ciągu uważana w legendach za „Pierwszą Matkę” [6].

Wojna Grzechu

Lilith w książce Wojna Grzechu Prawo Krwi

Lilith powróciła do Sanktuarium podczas Wojny Grzechu, w której to Kult Trójcy i Katedra Światłości próbowały sekretnie przejąć kontrolę nad ludzkością [4]. Udało jej się wybudzić moc w jednym wieśniaku, Uldyzjanowi ul-Diomedzie, który jest potomkiem krwi samej Lilith. Celowo przybyła do jego rodzimej wioski Seram pod postacią szlachcianki o imieniu Lylia, aby zawrócić mu w głowie i stać się jego kochanką, dzięki czemu swobodnie mogłaby go manipulować i odbudować potęgę nefalemów.

Wrobiła Uldyzjana w morderstwo akolity Kultu Trójcy, w którego ciele znaleziono jego nóż. Wykorzystując swoje umiejętności manipulacji opowiedziała w więzieniu historię, wedle której jej rodzinę obwiniano za spalenie świątyni. Jak twierdzi ,nie wie czy ktokolwiek z jej rodziny przeżył, gdy sama zmuszona została do ucieczki. Na koniec rozmowy oznajmiła, że Uldyzjan będzie musiał przeciągnąć tłum na swoją stronę gdy przedstawiciele obu sekt pojawią się w wiosce by go sądzić.

Podczas procesu Uldyzjana rozpętała się burza, a ona sama pomogła mu zbiec. Udając, że skręciła kostkę wzbudziła w Uldyzjanie umiejętność leczenia. Przekonała go, że posiada moc, dzięki której powstrzyma burzę w Seram, a gdy zrobił jak mu nakazała pędem ruszył do wioski po swojego brata paląc żywcem wszystkich inkwizytorów. Koniec końców wydarzenie to odbiło się negatywnie na jego opinii przez co musiał uciekać z Lylią i trójką swoich przyjaciół: własnego brata Mendelna, Achilliosem i Serenthią [3].

W drodze Lylia wykonała jeszcze jeden krok ku wybudzeniu mocy Uldyzjana. Dzięki jej przekonaniu udało mu się spowodować wzrost krzewu zaczynając wierzyć w swoje umiejętności. Posłuchał jej gdy zaproponowała udać się do Kehjistanu, wybudzić moc w innych i wspólnie z nimi zniszczyć obie sekty. Wtedy też usidliła Uldyzjana. Jednak tej samej nocy obozowisko zostało zaatakowane przez demona Luciona, Pierwszego. Był najwyższym rangą duchownym w Kulcie Trójcy jak i bratem samej Lilith.

Po uporaniu się z przeciwnikiem i dalszej podróży Lucion nie odpuszczał i wysłał swojego najwierniejszego kapłana Malika wraz z kilkoma demonami. Ci w dalszym ciągu nie byli w stanie pokonać grupy bohaterów, w której Uldyzjan coraz lepiej zaczął radzić sobie z umiejętnościami pokonując najeźdźców.

Lilith to jej prawdziwe imię, zło starsze niż świat! Jest matką manipulacji, mistrzynią zdrady! Naprawdę jesteś silny, jeśli przeżyłeś starcie z nią, mój synu.

Lucion do Uldyzjana

Gdy dotarli do Party Lylia próbowała przekonać Uldyzjana aby ruszyli dalej do Kedżanu. Ten nie zamierzał jednak jej słuchać i pozostał w mieści, w którym ugościł ich Ethon. W nocy, podczas której zatrzymali się w Parcie Lilith zapomniała się, niemalże ujawniając Uldyzjanowi swoją prawdziwą postać. Wkrótce potem dręczyły go koszmary z jej realną formą, ale nie był świadomy o jej prawdziwym pochodzeniu więc uznał to tylko za zły sen. Ta z kolei nie bardzo przejęła się problemem, stwierdzając, że jeśli nie ten, uwiedzie kolejnego.

Podczas jednej z nocy dom Ethona został zaatakowany przez Malika. Grupa musiała stawić czoła Morlu, nieumarłym wojownikom, którzy żyją jedynie by służyć Lucionowi. W trakcie walki rozdzielili się, a gdy Uldyzjan ponownie dotarł do Lilith ta stała nad martwym ciałem Malika tłumacząc, że to Uldyzjan obudził w niej moc. Wtedy jeszcze nic nie podejrzewał [3].

Biedny mały Uldyzjan. Mój słodki kochanku. Taki naiwny, taki wierzący. Zawsze byłeś zbyt ufny wobec tego co Ci mówiłam…

Lilith o Uldyzjanie

Po ataku Morlu, Uldyzjan opuścił samodzielnie Partę, zmierzając ku pierwotnemu celowi, Kedżanowi. Jednak w trakcie podróży dogoniła go Lylia i błagała go, aby nie zostawiał jej samej. Ale gdy go pocałowała, Uldyzjan z przerażeniem odsunął się od niej widząc jej prawdziwą formę, która została ujawniona przez Luciona. Początkowo nie zdawała sobie, że nie jest już Lylią w jego oczach, a demoniczną Lilith. Uldyzjan nie uwierzył w to co mówiła, więc sama postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. Lilith zaczęła kpić ze swojego kochanka, otwarcie mu przyznała do wrobienia go w morderstwo i samodzielne zabicie misjonarzy. Wyjawiła mu historię nefalemów, o tym że jej dzieci powstaną ponownie. Uldyzjan w swojej wściekłości zaatakował Lilith, ale nie był w stanie jej nic zrobić. Padł ranny przeszyty jej ostrzem i nim się obejrzał jej już nie było.

Wkrótce po zniknięciu Lilith spiskowała przeciwko swojemu bratu. Gdy jednak dowiedziała się o jego śmierci z rąk Uldyzjana postanowiła przybrać jego formę i przejąć kontrolę nad Kultem Trójcy oczekując ponownego spotkania z Uldyzjanem [3].

wojna grzechu smocze łuski diablo

Z czasem Uldyzjan niszczył kolejne świątynie na swojej drodze kierując się ku Toradży, co było na rękę samej Lilith. Jednak by osłabić pozycję Uldyzjana, za którym poszły już tysiące osób zwanych edyremami opętała Serentię, w trakcie gdy ten na jakiś czas zaginął i nie pojawiał się wśród swoich. Jako Serentia, Lilith kontynuowała krucjatę manipulując najbardziej zaufanymi osobami w obozie Uldyzjana. Koniec końców, dzięki pomocy Achilliosa udało mu się wypędzić Lilith z ciała Serentii.

Wkrótce potem doszło do ostatecznego starcia między wojskami Uldyzjana, a Kultem Trójcy. Podczas ataku głównej świątyni, Uldyzjan pokonał Lilith, jednak ta sfałszowała swoją śmierć ukazując swoje ciało pod postacią martwej kapłanki. Udało się jej przechytrzyć nie tylko swojego byłego kochanka, ale i swojego pierworodnego syna, Rathmę, który wraz ze smokiem Trag’Oulem pomogli Mendelnowi wzmocnić jego moce dla utrzymania równowagi w Sanktuarium. Na gruzowisku pojawił się jednak jej pierwszy anielski kochanek, Inarius. Ten po krótkiej rozmowie postanowił ponownie odesłać Lilith do Pustki, naprawiając skazy, które pozwoliły jej na powrót [5].

Pandemonium

Poniższa część jej historii nie została potwierdzona jako kanoniczna. Wystąpiła jedynie w trakcie wydarzenia sieciowego Battle.Net i nigdy nie wprowadzono jej do rozgrywki dla pojedynczego gracza.

Po tym jak Andariel i legiony sukkubów Lilith zostały wyrżnięte przez bohaterów Sanktuarium, Lilith poprzysięgła osobiście interweniować. Zaplanowała ponowne odrodzenie Diablo, powracając ponownie do świata śmiertelników i wykonując rytuał Mrocznego Przywołania. Rytuał, którego nie wytrzymałby żaden śmiertelnik pozwolił połączyć się jej z Panem Grozy w różnych wymiarach, wzmacniając go do tego stopnia, że odrodził się w samym Sanktuarium. Wspólnie wskrzesili pozostałych dwóch Najwyższych Złych, a dodatkowo swoich najbardziej zaufanych agentów, Duriela i Izuala [7].

We Trzech kroczą

Święta matko…ocal nas.

kapłan Sabatu wypowiadający pierwsze słowa do Lilith
Powrót Lilith w zwiastunie Diablo 4
Powrót Lilith

Tysiące lat po jej wygnaniu z Sanktuarium, Lilith została przyzwana z powrotem do Sanktuarium poprzez makabryczny rytuał w podziemnej świątyni. Trzech łowców przygód wraz z jednym uczonym, w poszukiwaniu złota zostali zaprowadzeni w drogę bez wyjścia i musieli ukryć się w tajemniczej komnacie. Wszystko zostało jednak zaplanowane przez jednego z nich [8], który okazał się być członkiem kultu Trójcy [9]. Pozostała trójka została wykorzystana, podczas gdy to właśnie uczony dokończył inkantację rytuału, który doprowadził do sprowadzenia Lilith do świata śmiertelników [8].

Obecność Lilith w Sanktuarium zrodziła nową falę jej wyznawców i kultystów w Sanktuarium. Sama jej obecność budziła grozę w sercach ludzi. Jej agenci działali w Kedżanie, gdzie wywoływali wśród ludzi paranoję, przez którą sami nie wiedzieli komu mogą zaufać.

W grze


Diablo II

Model Lilith w Diablo 2
Lilith w Diablo 2

Lilith pojawiła się w Diablo 2 w wydarzeniu sieciowym na platformie Battle.Net. Model antagonistki został zbudowany na podstawie wyglądu Andariel. Z tą różnicą, że posiadała kolorystykę szaro czarną. W grze charakteryzowała się trującym atakiem, gdy gracz znajdzie się zbyt blisko.

Rozgrywka walki z nią polegała główna na stosowaniu techniki walki na dystans. Gracze musieli posiadać w swoich zasobach mikstury antidotum, gdyż jej ataki były znacznie potężniejsze niż Andariel. Jej ataki wręcz były bardzo potężne więc graczom wskazane było posiadać uzbrojenie ze zwiększoną odpornością na ataki fizyczne, odpornością na trucizny i redukcją trwania trucizny. Lilith była odporna na zamrożanie.

Lilith regenruje życie dwukrotnie szybciej niż normalne potwory. Jej atak wręcz ma również 100% szans na zadanie 33% obrażeń od trucizny trwający ponad 9 sekund.

Diablo III

Lilith pojawiła się jedynie w formie zapisków jej wspomnień w Twierdzy Pandemonium w akcie V w Diablo III.

Podczas BlizzCon 2019 Blizzard ujawnił zestaw skrzydeł Objęcia Lilith, którzy otrzymali wszyscy uczestnicy Blizzcon.

Diablo IV

Lilith powraca w Diablo 4 jako główny antagonista.

Ciekawostki


  • Lilith to postać pochodząca z wierzeń żydowskich, często uważaną za złośliwą demoniczną istotę.
  • Lilith pojawiła się wcześniej w komiksach Diablo oraz książce Wojna Grzechu.
  • pierwotnie Lilith była matką Andariel. Jednak po czasie Andariel ogłoszono jedną z głów Tathameta co spowodowało, że stała się starsza aniżeli Lilith. Zamiast być córką stała się jej ciotką.
  • Lilith w powieści posiada wygląd przypominający gada z ostrymi mackami. Zaś w Księdze Caina i Księdze Tyraela ma wygląd bardziej zbliżony do Mefisto. Ostatecznie w Diablo IV przyjęła jeszcze inną formę.
  • Lilith ma heterochromię, innymi słowy jej oczy mają inny kolor, jedno szare i drugie niebieskie). W średniowieczu chrześcijanie uważali to za symbol Szatana oraz oznakę czarno wróżbiarstwa.

Obrazy


Przypisy


  1. Diablo III, Zapiski Lilith[][][]
  2. Diablo III, Testament Inariusa[]
  3. Diablo: Wojna Grzechu. Tom 1. Prawo Krwi[][][][]
  4. Księga Caina[][][]
  5. Diablo: Wojna Grzechu. Tom 2. Smocze Łuski[][]
  6. BlizzCon 2019. Diablo IV World & Lore Panel. Dostęp 16.09.2020[]
  7. Classic Battle.Net. Lilith. Dostęp 16.09.2020[]
  8. Diablo IV Cinematic trailer. Youtube. Dostęp 16.09.2020[][]
  9. BlizzCon 2019. Diablo IV World & Lore Panel. Dostęp 16.09.2020[]