Zamknij

Newt Scamander

Newt Scamander, a właściwie Newton Artemis Fido Scamander ((Fantastyczne Zwierzęta i jak je znaleźć)), urodzony 24 lutego ((Twitter.com. Dostęp 06-03-2022)) 1897, Kawaler Orderu Merlina drugiej klasy, był angielskim czarodziejem, słynnym magizoologiem i autorem książki Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć, późniejszej lektury w Hogwarcie za czasów Harrego Pottera.

Newt Scamander Fantastyczne Zwierzęta
Newt Scamander

Absolwent Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie, przydzielony do Domu Hufflepuff, pracownik Ministerstwa Magii, członek grupy walczącej z Gellartem Grindewaldem oraz mąż Porpentiny Goldstein.

Biografia


Dzieciństwo

Newton Artemis Fido Newt Scamander urodził się 24 lutego [1] 1897 [2] gdzieś w Anglii. Miał przynajmniej jednego starszego brata, Tezeusza Skamandera [3]. Magicznymi stworzeniami zainteresował się w młodym wieku, ponieważ jego matka była hodowcą hipogryfów. Scamander regularnie ćwiartował Chorobotki w swojej sypialni w wieku siedmiu lat [2].

Hogwart (1908-1913?)

Przed rozpoczęciem nauki w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie, Newt kupił swoją pierwszą różdżkę, prawdopodobnie od Ollivandersa i został przydzielony do Domu Hufflepuff 1 września 1908 roku [4]. Podczas pobytu w Hogwarcie lubił studiować magiczne stworzenia. Nawiązał przyjaźń z Letą Lestrange, koleżanką z klasy, która podzielała zarówno jego zainteresowanie magicznymi bestiami, jak i poczucie bycia outsiderem [5] [3].

Przyjaźń między Newtem a Letą zaczęłą się w okresie wakacyjnym w 1910 roku, kiedy w wieku 13 lat Leta uciekała przed łobuzami i nauczycielką Profesor McGonagall ukrywając się w schowku, w którym już był obecny Newt karmiący krucze pisklę. Z czasem ich przyjaźń się wzmocniła. Newt podczas lekcji Ochrony przed czarną magią z udziałem Bogina, która prowadzona była przez Albusa Dumbledore’a pocieszał Letę gdy ten przemienił się w jej zmarłego brata Corvusa Lestrange. Jemu samemu z kolei Bogin przemienił się w biurko, ponieważ Newt był przerażony myślą o swojej przyszłości i pracy związanej z siedzeniem przy biurku. Zamiast tego przemienił Bogina w mechanicznego smoka za co został pochwalony przez nauczyciela.

W tym samym czasie skupił się na studiowaniu życia Nieśmiałków. Zdobył ich przychylność podczas pobytu na Wyspie Nieśmiałków, dzięki czemu jako jedyny czarodziej na świecie miał okazję obserwować ich życie.

W trakcie nauki w szkole Newt otrzymał szlaban jak i został skazany na wygnanie. W przypadku szlabanu stoczył batalię słowną z pracownikiem Hogwartu o imieniu Prendergast broniąc zwierząt, które ten nazwał dziwnymi stworzeniami. Z kolei wyrok wygnania został na nim zastosowany po jednym z nieudanych eksperymentów z udziałem Wozaka, za które odpowiadała Leta, który niemal przypłacił życiem jeden z uczniów w 1913 roku [5] [6]. Newt wziął całą winę za siebie, nie chcąc doprowadzić do wyrzucenia Lety ze szkoły. Otrzymał wyrok wygnania, jednak w jego obronie stanął Albus Dumbledore, który jednoznacznie sprzeciwił się wykonaniu wyroku oczyszczając jego dobre imię.

Praca w Ministerstwie Magii

Podczas I Wojny Światowej w latach 1914-1918 Scamander służył na froncie wschodnim w tajnym programie Ministerstwa Magii, by walczyć z ukraińskimi Żelaznymi Brzuszkami. Program został ostatecznie zamknięty, ponieważ smoki odpowiadały tylko na wezwanie Scamandera i próbowały zjeść pozostałych ludzi [3] [7] [8].

Wkrótce potem Scamander dołączył do Departamentu Kontroli nad Magicznymi Stworzeniami Ministerstwa Magii. Spędził dwa lata w Biurze Przemieszczania Skrzatów Domowych, zanim przeniósł się do Wydziału Zwierząt, gdzie jego rozległa wiedza na temat magicznych stworzeń doprowadziła do szybkiej serii awansów [2], co pozwoliło mu zostać magizoologiem, zawodem z którego jego rodzina nie była dumna [9].

W 1918 roku, Augustus Worme z wydawnictwa Obscurus Books zlecił Scamanderowi napisanie pierwszego wydania książki Fantastyczne Zwierzęta i jak je znaleźć. Jako skromny wtedy pracownik ministerstwa zarabiający zaledwie 2 sykle tygodniowo skorzystał z szansy na dodatkowe pieniądze i możliwość podróżowania po świecie [2].

W trakcie pisania książki odwiedził ponad 100 krajów na 5 kontynentach, obserwując i badając zachowanie zamieszkujących je magicznych stworzeń. Zdobywał wiedzę o ich zdolnościach, zdobywał zaufanie, a od czasu do czasu w ramach obrony walił w nie podróżnym czajnikiem [2].

W trakcie podróży odwiedził Sudan gdzie spotkał Obskurusa. Mimo śmierci nosiciela, udało mu się utrzymać go przy życiu w swojej walizce [2]. Podróżując dalej, gdy był w Egipcie uratował nielegalnie przetrzymywanego gromoptaka, któremu następnie nadał imię Frank. Postanowił zabrać go do Arizony, gdzie gromoptaki występowały naturalnie i tam pozwolić mu odzyskać całkowitą wolność.

Fantastyczne Zwierzęta i jak je znaleźć


Fantastyczne Zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda


Fantastyczne Zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a

Przypisy


  1. Twitter.com. Dostęp 06-03-2022[]
  2. Fantastyczne Zwierzęta i jak je znaleźć[][][][][][]
  3. Fantastyczne Zwierzęta i gdzie je znaleźć: Oryginalny Scenariusz[][][]
  4. Pottermore, usunięta już strona internetowa o Harrym Potterze[]
  5. Fantastic Beasts and Where to Find Them: Magical Movie Handbook[][]
  6. The Case of Beasts: Explore the Film Wizardry of Fantastic Beasts and Where to Find Them[]
  7. Fantastic Beasts and Where to Find Them: Newt Scamander: Cinematic Guide[]
  8. Fantastic Beasts and Where to Find Them: The Beasts: Cinematic Guide[]
  9. Inside the Magic: The Making of Fantastic Beasts and Where to Find Them[]