Zamknij

Odwieczny Konflikt

Odwieczny Konflikt (ang. Eternal Conflict) zwany również Wielkim Konfliktem to nazwa wojny prowadzonej pomiędzy siłami Wysokich Niebios i Płonących Piekieł. Istnieje od zarania dziejów, a żadna ze stron nie była w stanie go ostatecznie wygrać ((Księga Adrii: Bestiariusz Diablo)).

odwieczny konflikt diablo wiki

Historia


Początki Wojny

Wojna między obiema frakcjami rozpoczęła się niemalże zaraz po ich powstaniu, będącego następstwem ogromnego wybuchu po starciu Anu i Tathameta. To właśnie resztki ciała Anu pozwoliły na ukształtowanie się Wysokich Niebios, a Tathameta na powstanie Płonących Piekieł.

Obie frakcje walczyły głównie w okolicach Pandemonium, w którym znajdował się mityczny Kamień Świata. Zarówno niebiosa jak i piekła dążyły do kontroli nad kamieniem, a w ostateczności nad unicestwieniem przeciwnika. Mawiało się, że ten kto kontroluje kamień, ma władzę nad kształtowaniem rzeczywistości i tworzeniem życia i światów prawie bez ograniczeń. Aniołowie używali go do tworzenia światów doskonałego porządku, zgodnego z ich ideałami. Demony zaś używały go do stworzenia machin zagłady i światów zniszczenia, terroru i nienawiści. Jednak żaden ze światów nie zdołał przetrwać próby czasu. Wszystkie były niszczone w trakcie działań wojennych [1]. Niektóre z nich stały się bezpośrednim polem bitewnym, gdy obie strony starały się przejąć kontrolę nad Kamieniem Świata [2].

W pewnym czasie wojny, jeden z archaniołów Wysokich Niebios, Tyrael postanowił wybudować Twierdzę wokół Kamienia Świata. Forteca ta została później nazwana Twierdzą Pandemonium. W trakcie wojny wielokrotnie zmieniała stronę konfliktu, architekturalnie zmieniając się i z czasem wykazując wpływy zarówno niebios jak i piekieł [1]. Eony walk doprowadziły do tego, że sam Kamień Świata został spaczony mocami niebios i piekieł [3].

Walki między Wysokimi Niebiosami, a Płonącymi Piekłami docierały do ich własnych bram. Diamentowe Wrota były okupowany przynajmniej pięć razy [4], jednak nie zostały one nigdy naruszone, aż do momentu ataku Diablo w postaci Najwyższego Zła. Wysokim Niebiosom udawało przekroczyć się bramy piekieł. Jedną z takich sytuacji była bitwa przeciwko Mefisto w jego własnej domenie nienawiści, inną było natarcie przeciwko Piekielnej Kuźni, podczas której niebiosa utraciły Izuala, który został spaczony przez piekielne moce. I mimo, że konflikt trwał w najlepsze, żadna ze stron nie potrafiła przejąć kontroli na dłuższy czas. Jednak niektórzy członkowie obu frakcji znaleźli sposób na zmianę tego stanu rzeczy [5].

Zniknięcie Kamienia Świata

kamień świata diablo wiki

Podczas jednej z bitew Lilith, córka Mefista wzięła do niewoli jednego z dowódców anielskich wojsk, Inariusa. Początkowo był trofeum, które miało dać jej przyjemność, po czasie manipulowany partner, którym postanowiła się posłużyć by zmienić losy wojny. Nakłoniła go do wspólnej kradzieży Kamienia Świata, dzięki któremu mieli stworzyć nową krainę, z dala od męczącej, nic nie wnoszącej wojny. Oboje zebrali renegatów, którzy tak jak oni mieli dosyć ciągłych bitew. Po udanej kradzieży kamienia, stworzyli Sanktuarium, zupełnie nowy świat ukryty przed wpływami Wysokich Niebios i Płonących Piekieł. Wtedy też dali początek nowej rasie, nefalemom.

Wkrótce potem zniknięcie Kamienia Świata zostało zauważone przez obie strony konfliktu. Był to przyczynek do chwilowego zawieszenia broni i rozpoczęcia poszukiwań artefaktu [1].

Wojna Grzechu

Ostatecznie to Płonące Piekła pierwsze dowiedziały się o istnieniu Sanktuarium. Nie chcąc sprowadzać na siebie wzroku niebios działali w tajemnicy jako Kult Trójcy, rozumiejąc z czasem, że nowa rasa pod władzą demonów pozwoli im zakończyć Odwieczny Konflikt. Na przeciw stanął im Inarius, który stworzył konkurencyjną religię, Katedrę Światłości. Tak rozpoczęła się Wojna Grzechu, w której ostatecznie nefalemowie oparli się obu religiom. Edyremowie kierowani przez Uldyzjana ul-Diomeda pokonali Kult i przeciwstawili się Inariusowi. W tym samym czasie Wysokie Niebiosa wiedziały już o Sanktuarium. Wysłano Tyraela, który miał potajemnie zakończyć działania demonów jak i życie wszystkich mieszkańców Sanktuarium, ale heroiczne poświęcenie Uldyzjana spowodowało, że źle ocenił nefalemów.

Po zakończeniu konfliktu Wysokie Niebiosa porozumiały się z Mefisto by Sanktuarium pozostawić samym sobie. Żadna ze stron od tej pory miała nie ingerować w życie mieszkańców, a Kamień Świata miał zmienić rezonowanie tak, aby ponownie pozbawić ludzkość nadprzyrodzonych mocy [1]. Piekła nie zamierzały jednak dotrzymać danego słowa. Po Mrocznym Wygnaniu, trzej bracia, Diablo, Baal i Mefisto postanowili spaczyć ludzkość [6].

Przypisy


  1. Księga Caina[][][][]
  2. Diablo III, Akt II, Niespodziewani Sojusznicy[]
  3. 02-11-2018, Diablo Immortal Cinematic TrailerYouTube, dostęp 25.03.2021[]
  4. Diablo III, Akt IV[]
  5. Diablo Manual[]
  6. Diablo III, Akt III, Machiny Wojenne[]