Wypad do Warner Bros Studio na plan filmowy Harrego Pottera

Niedawno miałem okazję pojechać do Londynu zobaczyć plan filmowy Harrego Pottera w Warner Bros Studio.

zwiedziłem plan filmowy Harrego Pottera w Warner Bros Studio pod Londynem

Harry Potter to marka, która w ciągu ostatnich 20 lat zyskała miliony fanów na całym świecie. I mimo, że nie byłem zagorzałym fanem, ani nie uległem Potteromanii, moja partnerka co i raz oglądała na HBO kolejne części przygód młodego czarodzieja. Dlatego sprawiliśmy sobie wypad do Londynu, by zobaczyć jak w rzeczywistości wyglądał plan filmowy Harrego Pottera, który można zobaczyć w Warner Bros Studio. I to co zobaczyłem, totalnie mnie oczarowało….

W poniższym artykule chciałbym poruszyć kwestię dojazdów do studia, które na różnych relacjach czy to Youtube czy blogach były opisywane w mało intuicyjny sposób, ale również zaprezentować moje osobiste wrażenia, prezentując galerię zdjęć planu filmowego. Ale spokojnie wiele z tych rzeczy na zdjęciach nie prezentuje się tak okazale jak w rzeczywistości. To dopiero obecność na miejscu pozwoli Wam poczuć te emocje.

Jak dojechać do Warner Bros Studio w Watford?

Warner Bros Studio znajduje się w Watford, miejscowości leżącej kilkadziesiąt kilometrów od Londynu. Dla osób, które poruszają się autem dojazd do studia będzie bezproblemowy, szczególnie, że na miejscu jest bezpłatny parking.

Wszystkie pozostałe osoby, które zmuszone są skorzystać z komunikacji miejskiej muszą znaleźć odpowiednią trasę dojazdową. Ta, z której my skorzystaliśmy polegała na dojechaniu do stacji PKP „Euston Station”. Do stacji tej doprowadza bezpośrednio linia meta niebieska (Victoria Line) i czarna (Northern Line). Z kolei obok, na przystanku Euston Square zatrzymują się: różowo-żółta linia (Hammersmith & City line), fioletowa linia (Metropolitan line) oraz żółta (Circle line). Dojście na piechotę zajmie więc dosłownie kilka minut.

Samo PKP posiada automaty biletowe, przy których można kupić bilety, które kosztowały nas ok 8,55 funta w obie strony. Pociągi kierujące się do Watford ruszają odpowiednio z 8 i 9 peronu (stan na koniec marca 2022), ale tylko z 8 peronu jadą do Watford w dosłownie 10-15 minut. Peron 9 (szkoda, że nie 9 i 3/4 :)) jedzie na około i zatrzymuje się w Watford po około godzinie jazdy. Warto przed wyjazdem upewnić się, z którego peronu szybciej dojedziecie. W tym pomogą pracownicy kolei, którzy są bardzo mili i pomocni. Pociągi do Watford i z powrotem jeżdżą co 30 minut.

W samym Watford znajdują się autobusy komunikacji miejskiej, które są płatne (ok 2,5 funta za podróż w tą i z powrotem). Jednak jeśli macie już kupione bilety na zwiedzanie studia (z reguły powinniście bo bilety często trzeba rezerwować na kilka tygodni do przodu) możecie podejść do specjalnego autobusu oklejonego wizerunkami bohaterów Harrego Pottera. Po pokazaniu biletów zostaniecie wpuszczeni i dojedziecie do studia całkowicie za darmo. Powrót odbywa się również takim samym autobusem.

Na miejscu będziecie od razu widzieli wejście, ale warto zatrzymać się przy ścianie gdzie są plakaty i kilkadziesiąt metrów dalej posągi szachowe, które widzieliśmy w filmie Harry Potter i Kamień Filozoficzny.

Zwiedzanie planu filmowego Harry Potter

Po wejściu do studia warto zatrzymać się w ogromnym holu i zrobić zdjęcia ogromnemu wiszącemu smokowi, jak i odwiedzić sklep z pamiątkami. Jeśli nie macie na to czasu, nic straconego, ponieważ kończąc swoją przygodę w studiu zakończycie ją właśnie w tym sklepie.

W kwestii samego zwiedzania nie chcę zdradzać za dużo. Jednak już na początku będziecie w totalnym szoku i zachwycie. Wszystko stanie się po obejrzeniu specjalnego materiału zapraszającego Was do zwiedzania wystawy.

Obejrzenie całego planu filmowego Harrego Pottera, który znajduje się w studiu zajmie wam około 3 godzin. No chyba, że chcecie wysłuchać każdej kwestii, obejrzeć każdy materiał filmowy i przeczytać wszystkie możliwe opisy lokacji, kostiumów czy przedmiotów. Wtedy wydłużycie swój pobyt o kolejne 1 do 2 godzin. My skupiliśmy się na oglądaniu wystawy i fotografowaniu tych najciekawszych ekspozycji. Poniżej prezentuję tylko kilka zdjęć, które mogą Was zachęcić do wyjazdu do studia.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są licznie rozmieszczone przyciski, które pozwalają poczuć się zupełnie jak w świecie młodego czarodzieja. Przykładowo autobus z galerii powyżej pozwala nam usłyszeć liczne trąbnięcia czy dźwięki z przejażdżki Harrego do Dziurawego Kotła w filmie Harry Potter i Więzień Azkabanu.

Z kolei pomieszczenie z pracami artystycznymi w postaci roślin, masek goblinów czy innych potworów pozwalały na usłyszenie krzyku Mandragory czy wijącego się malutkiego Voldemorta, którego widzieliśmy w Czarze Ognia i Insygniach Śmierci.

W trakcie zwiedzania odwiedzicie jeszcze 2 sklepy z gadżetami jak i traficie do restauracji gdzie można odpocząć i zjeść coś. Jednak ani w jednym, ani w drugim przypadku nie będzie to tania wyprawa 😉

Podróż do Warner Bros Studio jest z pewnością bardzo ciekawym przeżyciem. Nie będąc fanem tego świata, chyba nim zostałem pośrednio poprzez moją partnerkę, która od dawna lubi to uniwersum. Zwieńczeniem było właśnie zwiedzanie planu filmowego, które prezentuje się naprawdę okazale.

I mogę z pełną świadomością polecić je każdemu kto nawet z samej ciekawości chce zobaczyć jak wygląda plan filmowy filmów z serii Harrego Pottera. Mimo, że bilety nie są tanie (50 funtów na wbstudiotour.co.uk) warto zobaczyć to miejsce. Jest po prostu magiczne 🙂