Diablo IV i Overwatch 2 z pełną kompatybilnością PlayStation 5

Nowa dokumentacja deweloperska Sony dla Playstation zakłada wymuszenie pełnej kompatybilności gier z konsolą Playstation 5. Zatem Diablo IV i Overwatch 2 MUSZĄ być projektowanie w pełni na tą platformę.

diablo IV i overwatch 2 na playstation 5

O nowości tej dowiedzieliśmy się z informacji dostarczonej przez portal Eurogamer, który pozyskał nową dokumentację deweloperską dla producentów gier. Wynika z niej, że każda gra przesłana do certyfikacji po 13 lipca będzie wymagała pełnej kompatybilności z konsolą nowej generacji, PlayStation 5.

Dokumentacja wyjaśnia, co dokładnie oznacza „kompatybilność”. Nowo przesłana gra musi zostać uruchomiona bez żadnych błędów na maszynie nowej generacji i zapewnić tą samą funkcjonalność na PS5 co zaprojektowane na PS4. Dla przykładu deweloperzy nie będą mogli zgłosić gry jeśli jakiś jej tryb nie będzie kompatybilny z PlayStation 5.

Gry przesłane do dnia 13 lipca nie będą musiały posiadać kompatybilności z PS5, jednak jak podkreśla Sony, jest to niewskazane. Po tym terminie każda nowo wydana gra i patche do niej będą musiały być w pełni kompatybilne z maszynami nowej generacji.

Oznacza to, że Overwatch 2 i Diablo IV jeśli nie przejdą certyfikacji w ciągu najbliższego miesiąca (co jest bardzo prawdopodobne), będą musiały zostać przeprogramowane w taki sposób aby bez problemu uruchamiać się na konsoli PlayStation 5. O ile oczywiście już tego nie robią. Firma Microsoft prowadzi już program Microsoft Smart Delivery, który pozwala deweloperom na projektowanie gier, które bez problemów uruchomią się na kilku generacjach konsol. Mając to na uwadze Blizzard z pewnością był tego świadomy i poczynił ku temu odpowiednie kroki. Dodatkowo niedawno pisaliśmy o dostępnym publicznie buildzie Diablo IV dla producentów podzespołów, aby potwierdzić kompatybilność sprzętową gry.

W przypadku kompatybilności gier z PS4 na PS5 mówiono o nich już wcześniej, jednak jak wtedy zaznaczało Sony, gry mogłyby mieć błędy, które deweloperzy musieliby sami chcieć rozwiązać.

Overwatch 2 i Diablo IV oficjalnie zostały zapowiedziane na aktualne generacje konsol czyli PlayStation 4 i Xbox One. Jednakże wiedząc, że gry najpewniej zostaną wydane po premierach Xbox Series X i Playstation 5, znaczenie „aktualne generacje konsol” mogą odnosić się do generacji konsol nie w momencie ogłoszenia, a w momencie premiery gry.

Ktoś z Was planuje zakup nowych konsol?