Riot Games podsumowuje event „Strażnicy Światła” w League of Legends oraz wyciąga wnioski na przyszłość

Rioterzy podsumowali fabularny event Strażnicy Światła w League of Legends, który odbył się w wakacje oraz zapowiada zmiany w przyszłych eventach fabularnych.

Riot Games postanowiło podsumować event fabularny Strażnicy Światła, który pojawił się w wakacje tego roku. W długim wpisie na oficjalnej stronie deweloperzy podsumowali całokształt eventu, jednocześnie odpowiadając na krytykę społeczności względem fabuły, postaci oraz innych rzeczy, które zdaniem społeczności nie wypadły najlepiej.

Jak sami twórcy przyznają wydarzenie nie spełniło pokładanych w nim oczekiwań:

Cześć wszystkim. Ponieważ rok 2021 dobiega już końca i rozpoczęliśmy analizowanie tego, co się w nim wydarzyło, chcielibyśmy porozmawiać z wami o tym, czego nauczyliśmy się dzięki wydarzeniu Strażnicy Światła, które odbyło się latem. Przyznajemy się do tego, że Strażnicy nie spełnili pokładanych w nich oczekiwań, i pokazujemy, jak zamierzamy wykorzystać wyciągnięte z tej sytuacji wnioski podczas organizowania dużych wydarzeń w przyszłości.

Jednocześnie zapowiadają zmiany w przyszłych wydarzeniach fabularnych. Do najważniejszych należą:

 • Zmiana tempa wydarzeń fabularnych w ten sposób, by były one dostępne dla wszystkich graczy, nie tylko tych najbardziej zaangażowanych na tyle, by zwykli gracze mogli z powodzeniem ukończyć wszystkie wydarzenia związane z fabułą, ale i zostawić miejsce na harowanie na dodatkowe osiągnięcia dla najbardziej zaangażowanych
 • Stany gry będą zaprojektowane w ten sposób, by gracze byli w stanie bez problemu zorientować się jak uzyskać dostęp do wszystkich elementów
 • Dopilnowanie, żeby kanoniczna fabuła nie wymagała zaliczania uciążliwych zadań w grze oraz poza rozgrywką dostępną w ramach stanu gry
 • Formy przekazu fabuły będą ujednolicone pod względem prezentowanych treści
 • Animowana postać reprezentująca gracza będzie pojawiać się tylko, gdy będzie konieczna, a nie będzie domyślną opcją
 • Riot nie będzie już naginał tożsamości bohaterów na potrzeby fabuły.

Riot przyznaje jednocześnie, że powieści wizualne w kliencie mają swoje ograniczenia, które trzeba respektować, jednocześnie zaznaczając, że owe powieści mogą służyć do nadawania kolorytu i głębi większym partiom fabuły albo przygotowania przestrzeni do ich wprowadzenia, natomiast nie będą wyłącznym narzędziem do przekazywania złożonych historii.

Rioterzy zdają sobie jednocześnie sprawę, że wprowadzona fabuła została rozbita na wiele środków przekazu, co nie wyszło najlepiej ponieważ każdy z zespołów dostosowywał przedstawianą historię do odpowiedniego medium.

Podczas wydarzenia ze Strażnikami wypuściliśmy cztery wersje historii w ramach (1) wydarzenia Strażnicy Powstają, (2) filmów Zrujnowanie, Przed świtem i Rozgrzeszenie, (3) kwatery głównej Strażników w Wild Rift oraz (4) komiksów Niezłomne Serce. Każdy z zespołów wprowadził zmiany opowieści dostosowujące ją do medium, za pośrednictwem którego prezentował swoje treści, chociaż staraliśmy się, aby główny wątek historii pozostał taki sam. 

Dla zachowania ogólnej przejrzystości fabularnej eventu Rioterzy przedstawili główny wątek fabularny

 • Thresh wskrzesza Viego.
 • Viego próbuje zdobyć fragment duszy Isolde uwięziony w Sennie, ale Senna i Lucian uciekają.
 • Lucian i Senna przemierzają Runeterrę, próbując nie dopuścić do tego, aby Viego zgromadził pozostałe fragmenty duszy Isolde. Po drodze spotykają Zniszczonych bohaterów i rekrutują nowych Strażników.
 • Jednym z tych Strażników jest Akshan. Został wyszkolony przez swoją mentorkę Shadyię, Zagubioną Strażniczkę. Shadya została niedawno zamordowana przez watażkę z Shurimy i spotykamy Akshana w momencie, gdy próbuje zabić mordercę Shadyi Rozgrzeszaczem, aby ją wskrzesić.
 • Gdy poszukiwania Viego zbliżają się ku końcowi, Strażnicy podejmują z nim walkę na Wyspach Cienia.
 • Senna dobrowolnie poddaje się Viego, ponieważ fragment Isolde wewnątrz niej twierdzi, że to jedyny sposób, by ocalić świat.
 • Senna umiera, gdy Viego scala duszę Isolde i wskrzesza ją.
 • Isolde w tajemnicy prosi Akshana, by ten ją zabił, dzięki czemu wskrzesi Sennę, ponieważ przyczyną jej śmierci był fragment duszy Isolde opuszczający jej ciało.
 • Strażnicy pokonują Viego.
 • Thresh wysysa dusze uwięzione przez Zrujnowanie, zdobywając dość siły, aby odzyskać ludzką postać i opuścić Wyspy Cienia.

Twórcy zdają sobie sprawę, że wprowadzenie pewnych elementów fabularnych w różnych środkach przekazu było dezorientujące dla graczy przez co ci nie mieli pojęcia, która wersja fabuły była tą najbardziej kanoniczną:

Przykładem nienależącego go głównego wątku, ale istotnego elementu, który miał dostosować opowieść do medium, jest Świeżak. Świeżak nigdy nie uzyskał kanonicznej postaci (ani płci, wieku itd.) w wydarzeniu Strażnicy Powstają, dlatego zespół tworzący filmy tak zmodyfikował historię, aby Świeżak z niej wypadł, ponieważ nie było jak go pokazać.

W podsumowaniu Rioterzy zaznaczają, że wydarzenia oparte na fabule nie odchodzą z League of Legends do lamusa, ponieważ otrzymali wyraźny sygnał poprzez zaangażowanie graczy, że takie wydarzenia są potrzebne:

Chociaż może zabrzmieć to jak komunał, duża liczba opinii, które od was otrzymaliśmy, oraz ich głębia i zaangażowanie, pokazały nam, że istnieje zainteresowanie szerszym wykorzystywaniem przez nas uniwersum i bohaterów League. Wydarzenia League of Legends bazujące na fabule nie odchodzą jeszcze do lamusa.

Całość wpisu do poczytania tutaj: https://www.leagueoflegends.com/pl-pl/news/dev/looking-back-on-sentinels-of-light/