Overwatch League kończy działalność – 6 sezon był ostatni

Wczorajszego dnia po 6 latach Overwatch League zakończyło działalność.

overwatch league kończy działalność

Dla niektórych to smutna wiadomość, dla innych normalna kolej rzeczy w kierunku wygaszania Overwatch. Po niemal 6 latach rozgrywek w ramach ligi, Overwatch League kończy działalność. Projekt stworzony przez Blizzard Entertainment miał na celu rewolucję w esporcie wprowadzając do niego mechanizmy znane z lig tradycyjnych sportów takie jak mecze wyjazdowe czy rozgrywki na własnych arenach.

Z większości planów ostatecznie zrezygnowano, a pandemia C-19 pogłębiła problemy ligi, co jak widzimy doprowadziło do rewizji planów i ostatecznej rezygnacji z kontynuowania projektu. O zakończeni ligi poinformowała Soe Gschwind, host ligi, która z Overwatch jest związana jeszcze zanim powstała liga.

Problemy Overwatch League

Overwatch League podczas inauguracji w 2018 roku było powiewem świeżości w branży esportowej. Po zaledwie 2 latach od premiery gry, włodarze Activision Blizzard uruchamiają ligę franczyzową, w której za wpisowe trzeba było uiścić opłatę w wysokości niemal 20 milionów dolarów. W tym czasie na taki wydatek mogły pozwolić sobie wyłącznie największe światowe spółki sportów tradycyjnych i esportowych jak NRG Esports, Misfits, Immortals (MiBR czy OpTic Gaming), Luminosity Cloud9 czy Envy. Z czasem dołączyli giganci rynku azjatyckiego jak NetEase, Bilibili, Huya czy Zhong Naixiong.

I to właśnie drugi sezon wywołał jeszcze większe emocje, ponieważ w sieci aż huczało od plotek, z których wynikało, że sloty w drugim sezonie dla nowych drużyn miały kosztować już około 30 milionów dolarów. Co gorsza, oglądalność ligi z kolejnymi miesiącami spadała, ale organizatorzy ligi informowali, że już w pierwszym sezonie projekt na siebie zarobił.

Innego zdania były drużyny, które nie mogły osiągnąć określonego poziomu rentowności. Część z nich funkcjonowało na granicy, część zarabiała będąc w grupie najpopularniejszych drużyn. Activision Blizzard nie bardzo przejmował się sposobami na monetyzację gadżetów drużynowych. Z kolejnymi latami ten problem się pogłębił gdy poinformowano, że każda organizacja powinna posiadać własną arenę do rozgrywek. Niektóre wynajmowały powierzchnie, inne planowały budowę własnych. Wśród nich znalazła się drużyna Philadelphia Fusion należąca do konglomeratu Comcast. W 2019 roku wbito symboliczną łopatę i od tego czasu nie stało się nic więcej. A gdy nadeszła pandemia C-19, plany aren zostały całkowicie zrewidowane i „zakopane”. Upadł tak naprawdę jedyny sensowny sposób na monetyzację rozgrywek i sensowny zarobek drużyn.

Lata 2020-2022 to próba podtrzymania ligi w trakcie trwającej pandemii. Zrezygnowano z wielu planów, rozgrywki ograniczono do minimum, a przez prace nad Overwatch 2 i brak jakichkolwiek sensownych aktualizacji w grze, nastąpił drastyczny odpływ graczy. Dopiero końcówka 2022 roku miała przelać szalę i przywrócić popularność produkcji dzięki premierze Overwatch 2.

Niestety chciwe plany na agresywną monetyzację nie spotkały się z aprobatą społeczności, a jeszcze bardziej zawiódł tzw. Early Access, czyli uruchomienie Overwatch 2 z trybem PvP, a bez trybu kooperacyjnego na którym cały sequel miał się opierać. Dziś w 2023, doczekaliśmy się zaledwie 3 misji fabularnych i nie wierzę, aby deweloperzy planowali jakieś większe wdrożenia w przyszłym roku…

Jeszcze w lipcu bieżącego roku ogłoszono grupowe zwolnienia w projekcie Overwatch League oraz zaproponowano drużynom 6 milionów dolarów za rezygnację z udziału w lidze jak i zrezygnowano z windykowania zaległych opłat franczyzowych w wysokości kolejnych 6-7 milionów dolarów.

Jednak Sean Miller jeszcze wtedy twierdził, że firma dalej będzie skupiała się na tworzeniu ekosystemu esportowego na 2024 rok i kolejne lata. Niestety jak widać po wypowiedziach Soe nie będzie już funkcjonować jako Overwatch League, a licencja najpewniej zostanie sprzedana do jakiegoś giganta esportowego jak ESL, który będzie prowadził pomniejsze turnieje dla poszczególnych regionów. Dokładnie tak samo jak miało to miejsce ze Starcraftem lata temu.

Na oficjalnych profilach Overwatch League brakuje jednak oficjalnej informacji o zakończeniu działalności ligi. Został tam jednak umieszczony film, który dodałem wyżej w tym artykule.