Overwatch – Podsumowanie 2020

BrS

Dla Overwatch rok 2020 był bardzo trudny. W gruncie rzeczy dlatego, że nie wiele się działo. Gracze nadal nie poznali daty premiery Overwatch 2. Nie opublikowano żadnych szczegółów dotyczących gry. Wszystko to jedynie spekulacje i teorie fanów, które mogą nie mieć żadnego sensu. Co otrzymał Overwatch w 2020? Zapraszam do zapoznania się z podsumowaniem.

podsumowanie roku 2020 w Overwatch

Zupełnie inne wyzwania

Rok temu kiedy zabrałem się za podobny artykuł, pojawiła się wskazówka na temat przyszłych wyzwań. Niestety okazało się to być kompletną bzdurą. Blizzard nie zrezygnował z tej formuły, jednak skórki otrzymały zupełnie inne postacie. Z tego miejsca chciałbym wyróżnić dwa małe wydarzenia: Londyn Wzywa i Odbudowa. W pierwszym Smuga otrzymała naprawdę bardzo ładną skórkę i zapowiedziano mini serię komiksów. W czasie kiedy piszę ten tekst ma pojawić się 4 odcinek. Niestety sam komiks nie jest zbyt interesujący. Fabularnie jest bardzo kontrowersyjny i nie dzieje się w nim nic ciekawego. Wiele informacji poznaliśmy już z samej gry czy animacji. Sporo fanów narzeka też na dość prostą oprawę graficzną. Z jednej strony bardzo dobrze, że komiksy powróciły, z drugiej strony wykonanie pozostawia wiele do życzenia. Odbudowa to kolejne warte odnotowania wyzwanie. Symmetra doczekała się nowego opowiadania. Było to pierwsze i jedyne w 2020 roku. Podobnie jak z komiksem, gracze nie dowiedzieli się niczego ciekawego.

Smuga w skórce Komiks
Smuga w skórce Komiks.

Ponad 1000 lootboxów!

Na początku roku, Siomer pochwalił się zdobyciem 1000 lootboxów. Niestety do dzisiaj nie zostały one otworzone. Być może następny rok będzie bardziej łaskawy. Otwieranie takiej olbrzymiej ilości skrzynek zajmie pewnie wiele godzin!

Źle się dzieje w Blizzardzie

W samym Blizzardzie doszło do wielu roszad. W firmie nie działo się zbyt dobrze podczas minionego roku. Można to zaobserwować po wielu odejściach czołowych pracowników. Pracę stracili bądź sami z nich zrezygnowali: MonteCristo, DoA, Chris Puckett, Auguste Massonat, Michael Chu, Alyssa Wong, Tony Petitti i Pete Vlastelica. Samych przetasowań mogło być zdecydowanie więcej, wymieniłem tylko najbardziej rozpoznawalne osobistości.

Michael Chu Overwatch
Najbardziej zaskoczyło odejście Michael Chu, to on odpowiadał za fabułę serii Overwatch.

O Overwatch League słówka kilka

Liga Overwatch także miała bardzo trudny okres. Przez pandemię wiele rozgrywek przeniosło się do Internetu. Fani swoje ulubione drużyny mogli dopingować jedynie na oficjalnej stronie OWL. Blizzard podpisał nową umowę dotyczącej transmisji online z Google. Wszystko przeniosło się na platformę YouTube i zaczęły się pierwsze problemy. Zrezygnowano z obdarowywania graczy tokenami. Żetony powróciły dopiero w maju, kiedy samą ligę oglądało zaledwie kilka tysięcy obserwujących. System nie jest idealny i jeszcze wiele przed tymi firmami, aby wyglądało to jak na Twitchu. Występują częste problemy z przydzielaniem nagród. Na szczęście wszystko idzie w dobrym kierunku.

Z okazji nowego sezonu OWL pojawiło się kilka specjalnych skórek. Są to: Koza(k) do Brigitte, Grom do Pięści Zagłady, Facetka w Czerni do Zarii oraz przepiękne skiny ALL-Stars. Ci co nie kupili niech żałują bo przedmioty kosmetyczne do Reina i D.vy są niesamowite!

Skórki All-Stars 2020
Skórki są naprawdę wyjątkowe!

Skoro jesteśmy przy temacie ligi, warte odnotowania jest nowa polityka rozgrywek z zaplecza. W końcu Blizzard poczynił jakieś kroki, aby zachęcić graczy do oglądania rozgrywek Contenders. Pod koniec tego roku otrzymaliśmy darmową skórkę Genji oraz możliwość poszerzania swojej kolekcji. W kolejnych miesiącach do zdobycia były nowe skiny. Niewykluczone, że system ten powróci w 2021 roku, oby tylko poprawili system naliczania godzin obecności.

Dobrze znane wydarzenia sezonowe

Po raz kolejny powróciły dobrze znane wydarzenia sezonowe. Tym razem jednak oprócz przedmiotów kosmetycznych pojawiły się nowe tryby. W niektórych przypadkach słowo „nowe” jest mocno na wyrost. Lepiej pasowałoby modyfikacje czy usprawnienia do aktualnych trybów rozgrywki. Tryb przejmowania flagi otrzymał dopisek Błyskawicznego Przejmowania Flagi. Moim zdaniem Blizzard tutaj przesadził. Tryb ten jest mało grywalny i panuje w nim olbrzymi chaos. Archiwa 2020 uroczyły nas nowymi misjami. Modyfikacjami dobrze znanych przygód Overwatch. Niektóre naprawdę były wymagające i ciekawe. Rewolucja nadeszła w Letnich Igrzyskach 2020. Tryb Lucio Ball zmienił się nie do poznania. Przebudowane zostały mapy, dodano więcej piłek na areny i zmodyfikowano sposób odbijania ich. Byłem mocno zawiedziony wprowadzonymi zmianami. Grało mi się zdecydowanie gorzej, a niektóre osiągnięcia śnią mi się po nocach. Halloweenowa Groza to w gruncie rzeczy powtórka z Archiw. Ponownie pojawiły się nowe misje. Podobnie, niektóre z modyfikatorów mocno zmieniały rozgrywkę. Jednak wiele trybów było dość słabych. Przeszedłem raz i już nie czułem potrzeby powracać do nich. Zimowa Kraina Czarów 2020 to kolejne nowości. Tym razem eliminacja z zamienieniem w słup lodu. Tutaj osiągnięcia są naprawdę bardzo trudne do zdobycia. Wiele czynników jest losowych i zależy wszystko od tego na jakie osoby trafimy do gry. Można powiedzieć, że w tym roku wydarzenia sezonowe wniosły powiew świeżości. Dodano coś ekstra oprócz samych przedmiotów kosmetycznych. Te zmiany nie są jakieś duże, jednak zawsze lepiej się prezentują niż tylko nowe skórki, spreje, kwestie głosowe czy emotki.

Overwatch to nie tylko gra

Na początku stycznia zapowiedziano, że Netflix pracuje nad nowymi serialami Overwatch i Diablo. Będzie to znakomita okazja do reklamy nowych gier.

W sierpniu pojawiła się oficjalna książka Overwatch Bohaterka Numbani. Powieść czytało się dość lekko i przyjemnie. Zabrakło mi jedynie mięska w tej historii. Coś nowego czego gracz interesujący się fabuła Overwatch nie wiedział. Zapowiedziana została także kolejna książka z Mccree i Ashe.

Praktycznie brak nowej zawartości

Wprowadzono jedyną postać w tym roku Echo. W grudniu na serwery testowe PTR trafiła malutka mapka do deatchmatcha. Żaden film animowany się nie pojawił. Podobnie nowe zestawy LEGO. Naprawdę bardzo skromnie… Miejmy nadzieję, że Overwatch 2 będzie obfitował w nową zawartość.

Echo Overwatch Bohater 33
Echo to jedyna nowa postać.

BlizzCon 2021

BlizzCon 2020 został anulowany. Wiemy, że w lutym odbędzie się BlizzCon w wersji cyfrowej. To właśnie tam mamy poznać szczegóły dotyczące Overwatch 2. Nie pozostaje nic innego niż czekać i liczyć, że w końcu pojawią się konkrety. Czym tak naprawdę będzie Overwatch 2, co będzie miało do zaoferowania, co się stanie z aktualnymi wydarzeniami sezonowymi, jaki będzie model biznesowy oraz kiedy zagramy i za ile.

Jak oceniasz ten rok? Podziel się opinią w sekcji komentarzy. Zapraszam także do dyskusji na temat tego artykułu.