Rankedy nadchodzą do Valorant

Deweloperzy zdradzają szczegóły o systemie rang i zasadach rywalizacji. Mówią też kiedy będziemy mogli w nie zagrać. Czy nasz ranking z bety zostanie zachowany po premierze?

Riot Games otrzymywał ostatnio mnóstwo zapytań: co z grami rankingowymi? W końcu postanowił wszystko nam wyjaśnić. Na oficjalnej stronie Valorant pojawił się artykuł, w którym to Ian “Brighteyz” Fielding – senior producer pracujący nad grami rankingowymi, wszystko nam tłumaczy.

Na początek dowiadujemy się, że gry rankingowe będą dostępne w wersji beta gry wkrótce po aktualizacji 0.49 (we wtorek na serwer weszła wersja 0.47, więc w rankedy zagramy pewnie najwcześniej w maju). Najważniejszymi założeniami rankedów są:

  1. Zasady gry takie same jak w grach standardowych
  2. Tryb rankingowy odblokowuje się po ukończeniu 20 zwykłych gier
  3. 8 rang z 3 tierami każda (oprócz ostatniej najwyższej rangi – VALORANT – zdjęcie poniżej)
  4. Party max do 5 osób w kolejkach, różnica między graczami max 2 rangi (6 tierów)
  5. Ranga nie jest wyświetlana jeżeli nie brało się udziału w grze rankingowej w ciągu 14 dni, ale też nie maleje.
  6. Wszystkie rangi z bety usunięte przed oficjalną premierą

Przeanalizujmy teraz szczegóły. Wygrywanie meczów to najprostszy sposób na podniesienie swojej rangi, ale osiąganie osobistych dobrych wyników może przyspieszyć cały proces. Analogicznie z przegrywaniem – jeżeli dodatkowo będziemy grać piach, będziemy tracić szybciej rangi. System będzie porównywał nasze osiągnięcia z poprzednimi grami. Dlatego będzie opłacało się grać do końca, nawet jeżeli drużyna będzie średnio ogarniać.

Będzie to też miało wpływ podczas dobierania drużyn. Będziemy mieli większą pewność, że ludzie z którymi gramy, faktycznie zasłużyli na zdobytą rangę i powinniśmy rzadziej trafiać na osoby ze sztucznie wyboostowaną rangą, noobów lub uciekinierów. Również wprowadzenie różnicy maksymalnie 6 tierów między graczami sprawi, że mecze będą bardziej sprawiedliwe i wyrównane. Co ciekawe matchmaking będzie również uwzględniał ilość osób w party i tak przykładowo, jeżeli czekamy w kolejce w 3-osobowym party, to system postara się, aby w przeciwnej drużynie również było 3-osobowe party.

W kwestii dłuższych nieaktywności w grach rankingowych, ranga nie będzie obniżana, jednak po upływie 14 dni od ostatniej gry rankingowej, ranga zostanie ukryta. Pojawi się ponownie po rozegraniu kolejnej gry.

Osiągnięta ranga będzie pokazywana podczas meczów. Obecnie twórcy zastanawiają się nad dodatkowym systemem rozpoznawania zdobywanych osiągnięć. Cokolwiek to znaczy, trzeba poczekać. Oczywiście pan Ian Fielding uspokaja nas, że twórcy posiadają odpowiednie kompetencje i doświadczenie, oraz że bardzo liczą na konstruktywny feedback z testów.

I co, tak sobie wyobrażaliście gry rankingowe w Valorant? Dajcie znać co o tym myślicie! Cały artykuł w j. angielskim możecie przeczytać tutaj: https://beta.playvalorant.com/en-us/news/dev/valorant-ranks-and-competitive-matchmaking/