Historia krowiego poziomu z Diablo i gier, w których się pojawił

Krowi poziom, który pojawił się w Diablo 2, jest implementowany jako easter egg w grach innych producentów.

krowi poziom w diablo

Krowi poziom nie istnieje. Krowi poziom to kłamstwo. Te słowa są chyba najbardziej pamiętnym cytatem deweloperów odnoszącym się do omawianego tematu. Ale historia krowiego poziomu sięga wcześniej niż Diablo 2. Niektórzy mogą nie wiedzieć, ale to właśnie trolowanie graczy w Diablo 1 uruchomiło machinę deweloperską, której efekty widzieliśmy w Diablo 2.

Krowi poziom w Diablo 1?

Historia krowiego poziomu sięga pierwszej części gry. W Tristram znajdowała się lokacja, w której pasło się bydło. Gracze po jakimś czasie zaczęli dyskutować o tajemniczym krowim poziomie, do którego bardzo trudno się dostać. Początkowo było to czyste trolowanie i do dnia dzisiejszego niektórzy gracze w dalszym ciagu nie potrafią odpowiedzieć na pytanie czy krowi poziom w Diablo 1 istniał.

Odpowiedź na to pytanie jest jedna, nie, krowi poziom nie istnieje w Diablo 1. Wszystkie opublikowane materiały są jedynie fotomontażem mającym zmylić graczy. Właściwy krowi poziom pojawił się dopiero wraz z nadejściem premiery Diablo 2.

Jedynym nawiązaniem do tajemniczego krowiego poziomu była postać dodana do Diablo: Hellfire, u której można było zgarnąć dodatkową misję Cow Quest. Aby jednak zobaczyć tą postać w grze gracze musieli w folderze gry odnaleźć plik command.txt o treści ;CowQuest;! Ale i to nie pozwoliło nam zagrać w mitycznym poziomie.

Diablo Hellfire - Secret Hidden Cow Quest - YouTube

Krowi poziom w Diablo 2

Jeszcze przed wydaniem Diablo 2 w czerwcu 2000 roku, na rok przed premierą gry deweloperzy z okazji dnia 1 kwietnia udostępnili post w ramach Screenshot of the Week, w którym pokazali krowi poziom w Diablo 2.

Następnie rok później 7 kwietnia w sieci pojawił się kolejny tajemniczy post pokazujący dokładnie jak gracz może uruchomić krowi poziom w Diablo 2.

Musisz wykonać następujące czynności aby uruchomić Krowi Poziom

1. Zabij Diablo na jakimkolwiek poziomie trudności
2. Pozyskaj Kostkę Horadrimów z misji fabularnej
3. Zabierz Nogę Wirta z Tristram
4. Kup Księgę Miejskiego Portalu – do kupienia u sprzedawców bądź wypadająca z mobków

Następnie wykonaj

1. Przejdź do Obozowiska Łotrzyc,
2. Otwórz Kostkę Horadrimów,
3. Włóż Nogę Wirta i Księgę Miejskiego Portalu do kostki,
*Uzupełniona księga na full spawnowała więcej krów*
4. Transmutuj

I w taki oto sposób gracze doczekali się długo wyczekiwanego Krowiego Poziomu. Była to jedna dosyć obszerna lokacja, która składała się z krwiożerczych krów chodzących na tylnich łapach i dzierżących w rękach halabardach. Zwieńczeniem trybu było zabicie Krowiego Króla.

Gracze otrzymali w końcu tryb, na który tak długo czekali. Krowi poziom w końcu okazał się czymś prawdziwym, i przez wiele tygodni służył jako główne miejsce grindu. Dopiero po kolejnych aktualizacjach ciekawsze pod względem grindu i expa okazały się Ballruny.

Krowi poziom w Diablo 3

Początkowo gracze w Diablo 3 mogli zwiedzić jedynie tajemnicze Kaprysowo, które nijak miało się do prawdziwego krowiego poziomu. Ot prztyczek w nos osobom, które uważały grę za zbyt kolorową. Nowy tryb z pewnością utwierdzi ich w tym przekonaniu.

Gracze krótko po premierze gry odkryli, że w grze można kupić Dzwonek Wirta. Od razu rozpoczęły się spekulacje dotyczące krowiego poziomu, który jak już wyżej wspomnieliśmy krowim poziomem nie był, mimo że otwierało się go obok krowiego truchła.

Aby uzyskać do niego dostęp trzeba było wykonać kilka czynności, mianowicie:

 • Kupić Dzwonek Wirta u kupca w akcie drugim za 100 000 sztuk złota
 • Zdobyć płynną tęczę, która znajduje się w tajemniczej jaskini w Oazie w drugim akcie w Tajemniczej Skrzyni,
 • Zdobyć czarny grzyb, dostępny na pierwszym poziomie Katedry w I akcie gry,
 • Pozyskać piszczel Leoryka znajdujący się w kominku w posiadłości Leoryka w I akcie gry,
 • Wyeliminować Chiltary, bossa z Pieczary Mrozu na polach bitewnych trzeciego aktu. Z jego truchła otrzymamy Błyskotliwy Klejnot. Klejnot nie wypada za każdym razem.
 • zdobyć schemat Pasterskiego Kostura po zabiciu Izuala.

Wszystkie powyższe składniki (+50k złota) pozwolą nam stworzyć Laskę Haedriga. Następnie wystarczy, że gracz przeniesie się do Starych Ruin w I akcie i stanie przy szczelinie obok, którego leży krowie truchło. Po krótkiej pogawędce z duchem krowiego króla przeniesieni zostaniemy do Kaprysowa, gdzie będziemy walczyli z…misiami i jednorożcami…

Blizzard nie zapomniał jednak o prawdziwym krowim poziomie. Gracze ostatecznie doczekali się go w ramach świętowania trzeciej rocznicy gry. Przez tydzień gracze mieli szansę na natrafienie na Heralda Królowej pod postacią infernalnego woła. Zabicie go otwierało portal do krainy „Not the Cow Level”, który wypełniony był krwawą „wołowiną”.

Aby jednak dostać się do krowiego poziomu w Diablo 3 trzeba było zdobyć berdysz bydlęcy, który następnie po transmutacji w Kostce Kanai’ego pozwalał nam przejść do krowiego poziomu, gdzie w końcu zarzyna się rzeź.

Krowi poziom w innych grach

Krowi poziom z Diablo pojawiał się w wielu innych produkcjach. I nie były to wyłącznie gry Blizzarda. Kilka z nich listujemy poniżej:

 • Starcraft 2 Wings of Liberty – gdy klikano na logo Battle.Net w menu głównym, gracze byli przenoszeni do krowiego kanału czatu, gdzie jedyną odpowiedzią jaką otrzymywaliśmy było „mooo”.
 • Hearthstone – gracze w 2016 roku podczas 20-lecia marki Diablo świętowali z nową rozgrywkę pozwalającą walczyć przeciwko Krowiemu Królowi i jego wołowej armii.
 • World of Warcraft posiada kilka przedmiotów odnoszących się do krowiego poziomu: Trzecią nogę Wirta czy Okrycie Krowiego Króla. Dodatkowo jeden z Techrobotów w Gnomereganie wypowiada słowa „Nie ma krowiego poziomu…naprawdę! Powtarzam, nie ma krowiego poziomu. No, może jednak jest…”. Dodatkowo na 20 rocznicę gry podczas trwającego dodatku Legion patch 7.1 zaprezentował nam odmieniony Yorgen Farmstead w Duskwood gdzie walczyliśmy z diabolicznymi wołami i taurenami, a głównym przeciwnikiem był Krowi Król.
 • Goat Simulator – w mieścinie Twistram gracze mogli spotkać krowy chodzące na tylnich łapach, które strzelały do kozy laserem z wymion,
 • Marvel Heroes – w grze pojawił się przedmiot pozwalający przenieść się graczom do Zastrzeżonego Wołowego Sektora, gdzie gracze mogli stoczyć batalię z High Commander Brevikiem (gdyby ktoś z naszych czytelników nie wiedział, Brevik to jest z twórców marki Diablo). W grze znajduje się również zimowy krowi poziom zwany Bovenheim, który jest znacznie większy i ma bossa o nazwie All-Father Brevik.
 • Minecraft Dungeons – gra będąc kopią Diablo pokusiła się o stworzenie tajnego krowiego poziomu, o którym pisaliśmy więcej z poniższym artykule.

I kto by pomyślał, że pomysł trolowania innych graczy zakończy się tak kultowym miejscem jakim jest krowi poziom. Gracze jednak mają tą siłę przekonywania.

Ciekawi mnie czy krowie poziomy pojawią się odpowiednio w Diablo Immortal i Diablo IV.

Widzieliście wszystkie powyższe krowie poziomy?