Zamknij

Mefisto

Dul'Mephistos, Pan Nienawiści, szerzej znany jako Mefisto (ang. Mephisto), jest jednym z Pierwotnych Złych w grach z serii Diablo. Ojciec demonów Lilith i Luciona. Jeden z Najwyższych Złych (Mroczna Trójca). Nazywa Diablo i Baala swoimi braćmi.

Biografia


Mefisto podobnie jak pozostali Pierwotni Źli narodził się z jednej z głów Tathameta, siedmiogłowego smoka utożsamiającego całe zło. Jego domeną w Płonących Piekłach jest Nienawiść. Pławi się w knuciu i przeciwstawianiu swoich ofiar przeciwko sobie [1].

Wraz z pozostałymi demonami uczestniczył w Odwiecznym Konflikcie przeciwko Wysokim Niebiosom. Jedna z batalii, która zakończyła się w jego królestwie zakończyła się zwycięstwem demonicznych pomiotów, podczas której zraniony przez aniołów Mefisto plując krwią na ziemię tworzył magmowe demony, które w niezliczonych ilościach zdołały odeprzeć atak [2].

W historii Odwiecznego Konfliktu tylko jedna bitwa zakończyłaby się zwycięstwem Płonących Piekieł nad Królestwem Niebios. W trakcie zdawać by się mogło zwycięskiej szarży podczas Piątej Bitwy na Diamentowe Wrota, chciwość i zdrada Diablo zaprzepaściła całkowite przejęcie kontroli nad Niebiosami [3].

Wojna Grzechu

Podczas jednej z bitew w Pandemonium, Mefisto zauważył, że anielskie oddziały wycofują się z powrotem do niebios. Wstrzymując swoje wojska, zaczął analizować do doprowadziło do tak nietypowego zachowania. Baal, któremu brakowało cierpliwości, zaatakował Pandemonium i zorientował się, że Kamienia Świata tam nie ma [4]. Był to moment zwrotny podczas Odwiecznego Konfliktu kiedy zaprzestano wszelkich bitew pomiędzy obiema stronami.

Z czasem nowi mieszkańcy Sanktuarium, wśród których powstała grupa Vizjerei, swoimi magicznymi naukami doprowadzili do ujawnienia istnienia krainy Płonącym Piekłom. Pierwszym, który wyczuł obecność Sanktuarium był najmłodszy z Mrocznej Trójcy, Diablo. To on powiadomił pozostałych braci o istnieniu nowego świata. Trzech braci postanowiło nie mówić o nim pozostałym Pierwotnym Złym i samodzielnie zyskać przychylność ludzkości tworząc Kościół Trójcy. Na pierwszy rzut oka życzliwa religia wykorzystywała mieszkańców Sanktuarium do własnych celów. Mefisto przyjął alter ego Mefisa, Ducha Miłości. Działania kościoła nie pozostały niezauważone przez Inariusa, który tworząc własny kościół zwany Katedrą Światła zapoczątkował Wojnę Grzechu.

Przepychanki między Inariusem i piekielnymi braćmi doprowadziły ostatecznie do bitwy między siłami Niebios, Piekieł i Edyremami dowodzonymi przez Uldyzjana ul-Diomeda. Poświęcenie nefalema doprowadziło do negocjacji między Mefisto, a Radą Angiris. Obie strony zgodziły się zachować neutralność Sanktuarium. W zamian za brak aktywności w krainie ludzi, Mefisto otrzymał Inariusa jako nagrodę. Od tego momentu ludzkość miała być wolna od wpływów nieba i piekieł [5].

Mroczne Wygnanie

Przez wieki, piekielni bracia utrzymywali w tajemnicy istnienie Sanktuarium przed pozostałymi Pomniejszymi Złymi. Jednak takich tajemnic nie da się ukrywać w nieskończoność i gdy już plotki potwierdziły się, Andariel, Azmodan, Belial i Duriel powstali przeciwko Mrocznej Trójcy. Bracia zostali skazani na banicję do Sanktuarium, gdzie mogli swobodnie kontynuować swoje praktyki sprzed wieków.

To własnie w Lut Gholein Mefisto wiązał duchy demonów w mumie, które szerzyły strach w Aranoch [6].

Obecność Mefista, Baala i Diablo nie umknęła Tyraelowi, archaniołowi sprawiedliwości, który ponownie pojawił się w Sanktuarium powołując do życia Zakon Horadrimów, którzy rozpoczęli pościg za demonami mający na celu uwięzienie demonów w Kamieniach Dusz.

Mefisto był pierwszym, którego udało się schwytać Horadrimom. Podczas polowania na niego, zakon prowadził armię przeciwko Fortecy z Kości, dzięki której przyzywał kolejne zastępy nieumarłych do walki z ludźmi [2]. Ostatecznie demona znaleziono w jednym z miejskich centrów w Kehjistanie. Jego duszę uwięziono w Kamieniu Duszy, który następnie powierzono kapłanom Zakarum i przechowywano w Wieży Strażniczej Świątyni Światła w Travincal [7].

Zepsucie Zakarum

Tyrael nie był świadomy, że esencje demonów spoczywające w Kamieniach Dusz miały możliwość korumpowania śmiertelników. Przez kolejne lata Mefisto był w stanie zapanować nad Najwyższą Radą Zakarum, które stało się kpiną niegdysiejszej wielkości zakonu. Pierwsze oznaki zepsucia pojawiły się w XI wieku. Dwa wieki później [8] Mefisto ugruntował swoją pozycję nad kościołem [9]. Był w stanie uszkodzić swój Kamień Duszy rozbijając go na siedem odłamków, uwalniając się z niewoli [10]. Jednak Que-Hegan Khalim okazując się odpornym na jego zepsucie padł ofiarą akolitów Mefista. Jego ciało rozczłonkowano, a Sankekur stał się nowym Que-Heganem. Z czasem Najwyższa Rada stworzyła Kulę Zniewolenia, dzięki której kontrolowali akolitów Zakarum, a sam Pan Nienawiści mógł bezpiecznie działać z ukrycia. Z czasem to właśnie sam Mefisto wysłał arcybiskupa Lazarusa na zachód, by uwolnić Diablo [1].

Mroczny Wędrowiec

Plan Mefista został zrealizowany, a po latach Diablo powrócił do brata z Baalem uwolnionym z Grobowca Tal Rasha. Przez miesiące jako Mroczny Wędrowiec ścigany był przez grupę nefalemów, ale na każdym kroku wyprzedzał ich działania. Ostatecznie bracia uwolnili Mefista, który mógł odrodzić się w pełni jako demon. Sanekekur opętany przez demona zaczął się skręcać i wykrzywiać wykazując kolejne straszne oblicze Pana Nienawiści.

Po prawie trzech stuleciach bracia połączyli się jako Najwyżsi Źli. W komnacie bracia opracowali spisek, który pozwoli im zniewolić ludzkość i zemścić się na tych, którzy ich obalili. Diablo porzucił resztki człowieczego wyglądu, powracając do swojej pierwotnej formy, podczas gdy Mefisto otworzył bratu Piekielne Wrota do Płonących Piekieł, by ten zebrał armię lojalnych Mrocznej Trójcy. Baal z kolei ruszył na północ zdobyć władzę nad Kamieniem Świata. Mefisto zaś pozostał na posterunku chcąc powstrzymać każdego kto stanie na drodze piekielnym braciom.

Pan Nienawiści nie nacieszył się zbyt długo wolnością. Grupa, która deptała Mrocznemu Wędrowcowi po piętach, niedługo potem dotarła do Travincal i pokonała Mefista. Esencja demona ponownie została ukryta w kamieniu duszy, a artefakt został później zniszczony w Piekielnej Kuźni, czego efektem miało być wygnanie duszy demona nie do piekieł, a Pustki [1].

Czarny Kamień Dusz

Ostatecznie dusza Mefista trafiła do Czarnego Kamienia Dusz. Aktualnie nie wiadomo w jaki sposób Adrii udało się przenieść jego esencję do artefaktu [11]. Zebrane moce wszystkich siedmiu Pierwotnych Złych pozwoliło na odrodzenie się Diablo [3]. Moce Mefista zwiększyły siłę jego młodszego brata. Po pokonaniu Diablo, dusza Mefista ponownie trafiła do Czarnego Kamienia Dusz, a po zniszczeniu go przez Malthaela i pokonaniu Anioła Śmierci ponownie uwolniona [12].

Osobowość i cechy


Wielu twierdzi, że Mefisto jest najinteligentniejszym [1] i przebiegłym [13] ze wszystkich Pierwotnych Złych. Mawia się, że jeśli w Płonących Piekłach jest jakikolwiek lider, to jest nim właśnie Mefisto [14].

Mefisto znany jest ze stawiania swoich braci przeciwko sobie. Mimo, że ani Diablo, ani Baal nie lubili manipulacji, najczęściej ulegali Mefisto. Według Deckarda Caina dzieje się tak, ponieważ to właśnie Mefisto zapewnił im wiele okazji do realizacji swoich ambicji. Być może też z tego powodu Mefisto uznawany jest za świetnego taktyka i demona, który jednoczy piekielne armie. Sam zdecydowanie stroni od towarzystwa, uważając je za „wygodę nieszczęśników” [13].

Mefisto postrzega nienawiść jako narzędzie, które należy używać precyzyjnie [1]. Jego nienawiść ma miazmatyczny wpływ, gdziekolwiek się pojawia [14]. Można by rzec, że wprost nienawidzi wszystkich [1], włącznie z nefalemami [15] i ludzkością, których cierpienie sprawia mu niebywałą rozkosz. Uważał, że ich rolą jest jedynie służyć jako broń ku zwycięstwu w Odwiecznym Konflikcie [1]. Jednak nic z powyższego nie równa się nienawiści jaką czuje do do samych Wysokich Niebios i aniołów. Zdaje się jednak mieć pewnego rodzaju szacunek do Auriel, uważając jej aspekt nadziei za jedyną cnotę mającą cel [5].

Mefisto ma wysokość 20 stóp (6,1m), posiada plugawą krew [16], a sam jego głos jest bolesnym cierpieniem [17]. Nieumarli są bezpośrednimi podwładnymi Mefista [2].

W grze


Diablo 2

Mefisto poznajemy w drugiej odsłonie gry w trakcie pogoni za Mrocznym Wędrowcem. Jest głównym przeciwnikiem gracza w III akcie gry a naleźć go można na 3 poziomie Kazamatów Nienawiści.

Mefisto w grze używa szeregu umiejętności takich jak wiązki elektryczne, naładowane kule energii, Novę mrozu, czy Trującą Novę.

Ciekawostki


  • Mefisto to odmiana imienia Mephistopheles, postaci Diabła z legend Fausta, często używana jako alternatywne imię Szatana lub Lucyfera. Może oznaczać również od hebrajskich słów Mephis (מפיץ), które oznaczają „Roznosiciel” i Tophel (תפל), co oznacza „Kłamstwa”. To znaczy. Roznosiciel kłamstw.
  • Mefisto z języka greckiego oznacza „Nie lubi światła”.
  • Odium (inna nazwa Mefista użyta w grze), odnosi się do „ogromnej nienawiści lub niechęci”, zwykle skierowanej do jednej osoby.
  • Mefisto był grywalną postacią tylko w Diablo 2, ale podejrzewa się jego powrót w Diablo Immortal.
  • Wygląd Mefista różni się między Diablo 2, a grafikami prezentowanymi w ostatnich latach (m.in. Księga Caina). Jest to spowodowane najpewniej faktem, że w Diablo 2 powstał z ciała opętanego człowieka.
  • Mefisto jest grywalną postacią w Heroes of the Storm

Przypisy


  1. Diablo: Księga Caina[][][][][][][]
  2. Diablo Manual[][][]
  3. Diablo III, Akt IV[][]
  4. 2013-10-05, Reaper of Souls – Prime Discovery Lore Sound Files. YouTube, dostęp 02.11.2020[]
  5. Diablo: Wojna Grzechu. Tom 3. Fałszywy Prorok[][]
  6. Greater Mummy, The Arreat Summit. Dostęp 02.11.2020[]
  7. Do Piekła i Z powrotem. Dodatek do planszowej gry Dungeons & Dragons Diablo II Edition[]
  8. Diablo: Księga Tyraela[]
  9. Opis klasy Krzyżowca[]
  10.  Mephisto, The Arreat Summit. Dostęp 02.11.2020[]
  11. Diablo III, Akt II[]
  12. BlizzCon 2019. Diablo IV World & Lore Panel. Dostęp 16.09.2020[]
  13. heroesofthestorm.com, dostęp 04.11.2020[][]
  14. 05.09.2018, Mephisto Lore, Heroes of the Storm Twitter, dostęp 04.11.2020[][]
  15. Diablo3.com, Siewca Nienawiści, dostęp 04.11.2020[]
  16. Do Piekła i Z powrotem. Dodatek do planszowej gry Dungeons & Dragons Diablo II Edition[]
  17. Diablo 2 Wejście do Piekła Film Wprowadzający[]